-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
- Dohľad nad finančným trhom
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
-
Legislatíva
- Úplné znenia zákonov patriacich do kompetencie NBS a zákony súvisiace s aktuálnou situáciou Úplné znenia iných všeobecne záväzných právnych predpisov patriacich do kompetencie NBS a rozhodnutí NBS Vybrané právne predpisy súvisiace so zavedením meny euro
- Vestník NBS Zoznam platných právnych predpisov vydaných NBS Materiály NBS v pripomienkovom konaní
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné štúdie Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
- Publikácie
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kontakty
Legislatívny AML/CFT balík EÚ
Európska komisia dňa 20.7.2021 predstavila ambiciózny balík legislatívnych návrhov na posilnenie pravidiel EÚ v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Dôležitou súčasťou balíka je aj návrh na vytvorenie nového orgánu EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí. Tieto legislatívne návrhy nadväzujú na záväzok Európskej Komisie chrániť občanov EÚ a finančný systém EÚ pred praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu.
Cieľom tohto balíka je zlepšiť odhaľovanie podozrivých transakcií a činností a odstrániť medzery, ktoré páchatelia používajú na legalizovanie svojich nezákonných príjmov a financovanie teroristických aktivít prostredníctvom regulovaného finančného systému EÚ.
Nové opatrenia výrazne posilňujú existujúci rámec EÚ tým, že zohľadňujú nové a vznikajúce výzvy a riziká súvisiace s technologickými inováciami. Medzi tieto nové výzvy a riziká patria najmä virtuálne meny, integrovanejšie finančné toky na jednotnom európskom trhu a tiež globálna povaha teroristických organizácií. Legislatívne návrhy pomôžu vytvoriť konzistentnejší rámec na posilnenie dodržiavania AML/CFT povinností zo strany finančných inštitúcií a ostatných povinných osôb z hľadiska dodržiavania povinností v oblasti AML/CFT.
O legislatívnom balíku bude rokovať Európsky parlament a Rada. EÚ orgán dohľadu pre boj proti praniu špinavých peňazí by mal začať fungovať v roku 2024 a prácu s priamym dohľadom začne o niečo neskôr, akonáhle bude smernica transponovaná a začnú platiť nové pravidlá pre AML/CFT.
Legislatívny rámec pozostáva z návrhov štyroch dôležitých noriem:
Podstatou tohto Nariadenia je vznik nového EU orgánu dohľadu pre AML/CFT (skratka nového orgánu je AMLA – AML Authority).
Nariadenie obsahuje priamo aplikovateľné AML/CFT pravidlá, vrátane konkrétnych postupov pre poskytovanie starostlivosti vo vzťahu ku klientov, ktoré budú finančné inštitúcie povinné aplikovať v praxi.
Nová smernica obsahuje ustanovenia, ktoré budú transponované do vnútroštátneho práva, ako napríklad pravidlá o vnútroštátnych orgánoch dohľadu a finančných spravodajských jednotkách v členských štátoch.
Nariadenie stanovuje povinnosti nielen pre poskytovateľov platobných služieb, ale aj pre poskytovateľov služieb s krypto-aktívami a umožní tak sledovať prevody krypto-aktív.