en en

Aké je byť stážistom v Národnej banke Slovenska?

V Národnej banke Slovenska si myslíme, že mladí ľudia zohrávajú významnú úlohu vo formovaní budúcnosti Európy. Prinášajú nové pohľady, názory, nápady na témy, ktoré nás zaujímajú a ovplyvňujú.

Pred letom sme prostredníctvom inzerátu na našom webe a sociálnych sieťach hľadali šikovných stážistov na odbor ekonomických a menových analýz NBS. Napísalo nám mnoho mladých ľudí a niektorí z nich už aj absolvovali stáž na rôznych oddeleniach tohto odboru.

Lucia, Tomáš aj Ladislav síce pracovali na rovnakom odbore, ale každý z nich sa učil a zdokonaľoval v inej práci. ,,Pomocou programovacieho jazyka Python sťahujem dáta z Eurostatu. Následne ich spracovávam,  mením jednotky alebo oblasti, ktorých sa dotýkajú.  Na záver vytváram vizualizáciu, aby boli zaujímavou formou prezentovateľné aj pre ostatných,“ opísala svoju náplň práce na stáži v NBS Lucia.

Ďalší šikovný kolega pracoval na automatizácií spracovania údajov z rôznych inštitúcií: ,,Predpripravoval som ich tak, aby dostali dáta automatizovane a nemuseli si ich manuálne spracovávať. Bola to celkom kreatívna práca,“ dodal Ladislav. 

Tomáš využil vedomosti zo svojho štúdia na vysokej škole a v praxi si vyskúšal vytvoriť model, ktorý by predpovedal ekonomické aktivity ako HDP, priemyselnú produkciu a podobne. ,,Odporučil by som stáž v NBS aj svojím kamošom. Využiť poznatky zo školy a pretaviť ich do praxe a reality, to bola super skúsenosť,“ dodal Tomáš.

Aké je byť stážistom v Národnej banke Slovenska?
Lucia, Ladislav a Tomáš v Átriu NBS

Okrem pracovných skúseností mali naši stážisti aj možnosť nahliadnuť do útrob našej vysokej budovy a pozrieť si ju zvnútra. ,,Vedel som, že je to moderná budova. Prekvapilo ma, aké je v nej všetko automatické, nikdy som nemusel zhasínať svetlo,“ povedal sa Ladislav.

Hlavné výťahy pre zamestnancov ponúkajú okrem pekných výhľadov aj nezabudnuteľné zážitky z cesty: ,,Mňa prekvapil systém výťahov, nikdy nevieš, ktorý ti príde. Rovnako aj to, že keď chceme ísť po celom dni domov, musíme ísť na 3. poschodie, nie na 0. To sme prvý deň s Lacim nevedeli,“ povedal Tomáš.

Pre niektorých to bola vôbec prvá pracovná skúsenosť a my sa tešíme, že sa medzi nami naši noví kolegovia cítili dobre. ,,Je to pre mňa prvýkrát, čo som sa dostala na takúto stáž. Stretla som sa so šikovnými a ambicióznymi ľuďmi, ktorí vedia, čo robia. Veľmi ma to tu baví,“ odpovedala Lucia.

Dôležitosť zálohovania, prísť ráno včas a objednať si obed či zdokonalenie sa v programovaní, to sú odpovede na otázku, čo si odnášajú zo stáže u nás. Každý to poňal po svojom, no v jednej odpovedi sa zhodli všetci traja: ,,NBS nie je nuda!“ Ak máte aj vy záujem o stáž alebo v prácu v NBS, neváhajte a ozvite sa nám na kariera@nbs.sk, alebo sledujte

Mailing list: v prípade záujmu o zasielanie notifikácií o ďalších blogoch sa prihláste do mailing listu NBS.