-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
-
Dohľad nad finančným trhom
- Oblasti dohľadu FinTech Ochrana finančného spotrebiteľa Legislatíva Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Dokumenty na stiahnutie
- Iné zoznamy Oznámenia a upozornenia Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Publikácie, údaje, prezentácie Poplatky a príspevky
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Analytické štúdie (Policy Briefs) Blogy NBS Čo hovoria dáta Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Klimatická správa o nemenovopolitickom portfóliu NBS Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Správa o vývoji trhu s krytými dlhopismi Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Vyhlásenie o investičnej politike Národnej banky Slovenska Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár* Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kariéra
- Kontakty
SEPA okamžité platby
Okamžitá platba je úhrada dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku, ktorá zabezpečí okamžité vyrovnanie transakcie a pripísanie prostriedkov na účet príjemcu do 10 sekúnd.
V novembri 2017 Európska platobná rada (European Payment Council) zadefinovala novú platobnú schému okamžitých platieb SEPA Instant Credit Transfer (SCT Inst) a podmienky pre ich fungovanie. V rámci schémy okamžité platby (SCT Inst) fungujú ako štandardné SEPA platby v mene euro (SEPA Credit Transfer (SCT)), ale prevod prostriedkov je zrealizovaný okamžite, najneskôr do 10 sekúnd medzi účastníkmi jednotného európskeho platobného priestoru (SEPA).
Použitie okamžitých platieb nie je obmedzené, môžu ich používať spotrebitelia, podnikatelia aj veľké firmy.
Maximálna povolená suma transakcie je 100 000 eur.
Národná banka Slovenska ako súčasť Eurosystému poskytuje pre slovenský bankový trh službu vyrovnania okamžitých platieb v novom platobnom systéme pre okamžité platby TIPS (Target Instant Payment Settlement), ktorý prevádzkuje Eurosystém.
Pristúpenie do SCT Inst schémy je pre poskytovateľov platobných služieb v súčasnosti dobrovoľné.
Slovenský bankový trh v spolupráci s Národnou bankou Slovenska pripravil Národný plán zavedenia okamžitých platieb v SR, ktorý stanovuje dátum a podmienky zavedenia SEPA okamžitých platieb na domácom trhu. Na uvedený Národný plán nadväzujú Pravidlá a odporúčania pre poskytovanie SEPA okamžitých platieb na trhu SR.
Okamžité platby na Slovensku poskytujú svojim klientom banky : Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka, VÚB banka, J&T Banka a Fio banka.
V Úradnom vestníku Európskej únie bolo dňa 19. marca 2024 publikované Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/886 z 13. marca 2024, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 260/2012 a (EÚ) 2021/1230 a smernice 98/26/ES a (EÚ) 2015/2366, pokiaľ ide o okamžité úhrady v eurách. Uvedené nariadenie nadobudlo účinnosť dňa 8. apríla 2024.
Poskytovatelia platobných služieb, ktorí majú sídlo v eurozóne a poskytujú štandardné SEPA platby v eurách, budú povinní najneskôr do 9. januára 2025 začať poskytovať službu prijímania okamžitých platieb a najneskôr do 9. októbra 2025 službu zasielania okamžitých platieb. V ostatných krajinách mimo eurozóny budú okamžité platby v eurách dostupné o dva roky neskôr.
Nové nariadenie, okrem povinnosti zasielania a prijímania okamžitých platieb, zavádza aj ďalšie požiadavky spojené s ich poskytovaním.
Poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb účtuje klientom v súvislosti so zasielaním a s prijímaním okamžitých úhrad, nesmú byť vyššie ako poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje pri zasielaní a prijímaní štandardných SEPA platieb.
Súčasťou zavedenia okamžitých platieb je aj nová služba Overenia príjemcu, ktorá bude klientom v eurozóne dostupná od októbra 2025. Cieľom tejto služby je prispieť k vyššej bezpečnosti platieb a to formou overenia zhody čísla účtu príjemcu (IBAN) s menom príjemcu.
Časté otázky k okamžitým platbám:
-
Budú okamžité platby fungovať len online, teda prostredníctvom internetbankingu a mobilnej aplikácie alebo aj v pobočkách?
Toto záleží od individuálneho rozhodnutia bánk.
-
Prečo sa zaviedli okamžité platby?
Dnešný svet potrebuje, aby boli platby rýchlejšie, keďže sa všetko okolo nás digitalizuje. Zároveň je potrebné zjednotiť poskytovanie okamžitých platieb v mene euro naprieč rôznymi krajinami, aby sa predišlo poskytovaniu tohto typu platieb len na lokálnej úrovni. Klienti tak budú môcť realizovať platby v eurách v reálnom čase, aj cezhranične. Nebude rozdiel v rýchlosti platby v rámci Slovenska, alebo napríklad, zo Slovenska do Portugalska. Podmienkou bude len, aby boli obe banky súčasťou schémy okamžitých platieb.
-
Môžu SEPA okamžité platby používať aj štáty, ktorých menou nie je euro (Spojené kráľovstvo, Švédsko či Poľsko)?
Hoci mnohé štáty zaviedli okamžité platby už dávnejšie (Maďarsko, Česko, Poľsko…), môžu sa uskutočniť len u nich doma a v domácej mene. SEPA okamžité platby , ktoré sú v súlade so schémou SEPA Instant Credit Transfer scheme, do ktorej sa zapája aj Slovensko, fungujú síce iba v mene euro, no cezhranične. V praxi to bude fungovať tak, že ak britská či dánska banka je súčasťou SEPA Instant Credit Transfer schémy, tak táto banka je pripravená na prijatie platby aj v mene euro a budete môcť z účtu na Slovensku poslať okamžitú platbu na účet v tejto zahraničnej banke. Viac informácií o štátoch, ktoré využívajú SEPA okamžité platby, sú k dispozícií na stránke SEPA Instant Credit Transfer.
-
Koľko bánk už poskytuje okamžité platby?
Keďže ide o dobrovoľnú službu, počet bánk poskytujúcich okamžité platby rastie postupne. K 9. 5. 2024 ich je 2 288 , čo predstavuje viac ako 63 % všetkých poskytovateľov platobných služieb z 30 európskych krajín. Na Slovensku je to Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka, VÚB Banka, J&T Banka a Fio banka. Mapku štátov si môžete pozrieť na stránke Európskej platobnej rady.
-
Chcem zaplatiť sumu z mojej banky do inej banky v inom štáte, napríklad vo Francúzsku. Ako sa dozviem, či sa platba uskutoční okamžite, alebo v doterajšom režime, teda až nasledujúci deň?
Forma, či sa platba uskutoční štandardným spôsobom, alebo okamžite bude na rozhodnutí klienta.
-
V akých menách je možné okamžité platby posielať?
Okamžité platby je možné posielať len v mene euro.
-
Je výška okamžitej platby limitovaná?
Maximálna výška okamžitej platby je dnes 100 000 €. Banky si však individuálne môžu určiť ako maximum nižšiu sumu, napríklad 5000 €,
ale vždy len na strane banky, ktorá peniaze posiela. -
Môžem si vybrať, či platbu vykonám štandardne alebo okamžite?
Toto bude závisieť od obchodnej politiky bánk.
-
Koľko stojí okamžitá platba?
Výšku klientskeho poplatku za okamžitú platbu určuje banka.
-
Kto môže vykonávať okamžité platby?
Okamžité platby môžu využívať všetci klienti: fyzické osoby, podnikatelia, veľkí firemní klienti aj verejné inštitúcie. Jedinou podmienkou je, aby banka platiteľa aj banka príjemcu poskytovali spracovanie okamžitých úhrad.