en en

Ako rozprávky peniazom lepšie porozumieť pomohli

Úplne nový a drzý miniseriál finančného vzdelávania pre verejnosť. Pod značkou 5peňazí predstavujeme miniatúry rozprávok o zdravom domácom hospodárení.

Prečo sme sa seriál rozhodli priniesť:

Dlhy Slovákov rástli aj napriek pandémii. Celkový dlh slovenských domácností dnes predstavuje 47 percent toho, čo naša ekonomika vyprodukuje za jeden rok, alebo až 77 percent ich ročných disponibilných príjmov.

Tradične najväčšou investíciou Slovákov je hypotéka na byt, či dom. Ich „cena“ sa vďaka priaznivým podmienkam už niekoľko rokov drží rekordne nízko a dnes si každý druhý dlžník predlžuje jej splatnosť v snahe znížiť si mesačnú splátku. Až tretina slovenských domácností si splatnosť hypotéky predlžuje až do dôchodkového veku, neraz až do 70-ky. Úrokové sadzby sa jedného dňa nevyhnutne pohnú smerom nahor. Bude to postupne a závisieť to bude od tempa oživenia ekonomiky a inflácie. Inflácia je dnes rekordne vysoká a je témou diskusií všade v Európe.

Analytici Národnej banky Slovenska očakávajú, že vrchol príde v nasledujúcich mesiacoch a potom sa rast cien spomalí.

Ako problém vnímame to, že takmer tretina slovenských domácností nerozumie, prečo inflácia vzniká a ako výška a vývoj inflácie vplývajú na to, za koľko si budú požičiavať, resp. ako sa im upravia splátky pri úveroch v čase.

Rovnako problematické je pre Slovákov pochopiť, aké riziká prináša vysoká zadlženosť.

Vieme s tým čosi urobiť? Určite áno. Jeden zo spôsobov je vzdelávanie, vrátane príbehov.

Čo sú Rozprávky od 5peniažka?

Na prvý pohľad vyzerajú ako rozprávky pre deti. V krátkych príbehoch na motívy tradičných rozprávok s originálnou autorskou kresbou sa však nachádzajú rôzne rady a spotrebiteľské tipy. Ocenia ich nielen deti, ale aj dospelí. Komplikované finančné témy sa dajú komunikovať aj pútavo a netradične.

„ Finančné témy sú pre mnohých ľudí často ťažšie zrozumiteľné. O to viac je dôležité venovať sa vzdelávaniu Rozhodli sme sa vystúpiť z komfortnej zóny a spracovať základné finančné rady úplne novým, nebankárskym spôsobom. Tému tradičnej rozprávky prenášame do moderného sveta financií. Kreslené 2- až 3-minútové rozprávky sú dynamické a verím že zaujmú. hovorí Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany finančného spotrebiteľa. „Výhodou je i to, že rozprávkový príbeh je ľuďom známy, a tak sa nemusia sústrediť na dejovú líniu a plnú pozornosť môžu venovať poučnej časti,“ dodáva.

Pre koho sú rozprávky určené?

Hoci sú animované, cieľovou skupinou, pre ktorú je formát určený, je univerzum 12+. Obsah je nastavený tak, aby mu porozumel dospelý, ale aj mladší divák. Vďaka tomu, že rozprávky sa v rámci verejnej služby a osvety objavia aj vo verejnoprávnej televízii RTVS, pozrieť si ich môžu byť tak televízni diváci, ako aj návštevníci internetu na stránke 5penazi.sk/5peniazko.

Kde môžu ľudia rozprávky nájsť?

Rozprávky sa od začiatku februára postupne objavujú na televíznych okruhoch RTVS vo forme miniatúr vysielaných pomedzi štandardné vysielanie. Všetkých 12 dielov nájdete aj na špeciálnej podstránke vzdelávacieho webu 5penazi.sk a postupne ich divákom predstavíme aj na sociálnych sieťach 5peňazí.

Pozrite si prvých 6 rozprávok na našej stránke: 5penazi.sk/5peniazko/

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.