en en

Biela noc rozžiari aj budovu NBS

Národná banka Slovenska nebude chýbať ani počas tohtoročného festivalu Biela noc – do festivalového programu sa tentokrát zapojíme dvomi veľkolepými projekciami. S našou podporou „ožije“ aj fontána na Námestí slobody svetelno-hudobnou šou. Na prvú projekciu na fasáde NBS sa môžeme tešiť už od dnes (piatok) počas celého víkendu.

Okrem svetelných projekcií sme pre návštevníkov festivalu pripravili stánok s virtuálnou realitou na Námestí slobody (pri pošte). Od cca 19.30 do 23.00 h vás v našom VR stane bude čakať jedinečný zážitok – vo virtuálnej realite sa dostanete tam, kam sa bežný smrteľník len tak nedostane. Preletíte z budovy Národnej banky Slovenka na budovu Slovenského rozhlasu. Naskytnú sa vám tak jedinečné výhľady na Bratislavu z vtáčej perspektívy, z ktorých sa vám až hlava zatočí.

Veľmi sa teším, že budova NBS ožije počas Bielej noci dvoma rôznymi umeleckými projektmi a že sa stala dôležitou súčasťou festivalovej prechádzky počas prvého a tretieho víkendu.

Projekcia Živé mince Jána Šicka nadväzuje na našu celoročnú spoluprácu s NBS, kde postupne predstavujeme minimalistickou, graficky čistou animáciou príbehy nových mincí a ich jednotlivých protagonistov či symbolov. Posledný víkend pripravujeme laserový dvojmapping – dialóg dvoch architektúr – budovy NBS a Slovenského rozhlasu z dielne Martina Gabča a autorskou hudbou od obľúbeného Stroona, ktorý prostredníctvom svetla rozpohybujú geometriu oboch ikonických fasád. Mapping nadviaže aj na svetelné oživenie fontány Družba na Námestí slobody, ktorá bude akýmsi vizuálnym pokračovaním prechádzky nočným mestom,“ povedala riaditeľka festivalu Biela noc Zuzana Pacáková.

Veľkoplošná projekcia Živé mince / autor Ján Šicko
Národná banka Slovenska
17. – 19. 9. 2021, po zotmení do polnoci

Za každou mincou sa skrýva príbeh. V animovanej podobe si môžete pozrieť viaceré z mincí, ktoré NBS emitovala tento a minulý rok. Ján Šicko postavil minimalistickú vizualitu projekcie najmä na práci s bodmi a čiarami, pričom kombinuje počítačom generovanú grafiku a ručne kreslené prvky. Spojením tradičnej kresby s novými technológiami tak v projekcii pútavo ožívajú motívy výnimočných zberateľských mincí.

Laserový mapping Dialóg
Budovy Národnej banky Slovenska a Slovenského rozhlasu
1.- 3. 10. 2021, po zotmení do polnoci

Príďte si na vlastné oči „vypočuť“ dialóg dvoch architektonických symbolov nášho mesta. Prvýkrát v histórii festivalu sme pre vás pripravili jedinečný dvojmapping, ktorý prostredníctvom svetla prepojí dve ikonické budovy. Laserové lúče prepoja horizontálne a vertikálne línie týchto neprehliadnuteľných stavieb, a postupne sa rozohrajú do abstraktných svetelných štruktúr, vynárajúcich sa z tmy. Dôležitou súčasťou tohto urbánneho dialógu je autorská ambientná hudba z dielne Stroona. Svetlo a zvuk tak na chvíľu prepoja v priestore dve dôležité národné inštitúcie. Buďte pri tom!

Dalibor Kocián (Stroon) je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažnosť, konceptualita vo vnútri jeho hudby je navonok pretavená cez modalitu, minimalizmus, rytmické štruktúry a synthové plochy. Svoje koncerty sa snaží vždy prispôsobiť miestu, času a divákom, preto v jeho setoch môže zaznieť jeho skoršia elektronika, akustické kompozície, dystopické improvizácie, solárne prelúdiá, ale aj jeho najnovšia tvorba. Martin Gabčo so silným zmyslom pre detail, estetikou, precíznosťou a láskou k hudbe využíva audiovizuálne zariadenia ako prostriedok na vytváranie atmosféry a prenos emócií k ľuďom.

Prebudenie/BN Label a Stroon
Multimediálna inštalácia​
1. – 3. 10. 2021, Námestie slobody

Fontána Družba na Námestí slobody sa počas Bielej noci dočká svojho znovuzrodenia. Multimediálna svetelná inštalácia oživí jej jedinečnú architektúru, ktorá prostredníctvom svetla a hudby nadobudne nový rozmer. Pod hudobnou taktovkou Stroona (Dalibor Kocián) sa postupne rozžiaria svetelné pixely, ktoré zvýraznia geometriu a línie fontány ponorenej v tme. Svetlo tak počas troch víkendových nocí vyzdvihne jej jedinečnosť a impozantnosť. ​

Mince ktoré predstavíme v projekcii 17.-19. 9. 2021 (výber z mincí ktoré NBS emitovala v roku 2020 a 2021):

 • Objavenie Demänovskej jaskyne slobody – 100. výročie (minca v nominálnej hodnote 20 eur)
 • Zdolanie prvej osemtisícovej hory (Nanga Parbat) slovenskými horolezcami – 50. výročie (minca v nominálnej hodnote 10 eur)
 • Zberateľské euromince z obyčajných kovov s  tematikou Fauna a flóra na Slovensku v nominálnej hodnote 5 eur:
  • Včela medonosná
  • Vlk dravý
 • Narodenie Janka Matúšku – 200. výročie (minca v nominálnej hodnote 10 eur)
 • Narodenie Štefana Baniča – 150. výročie (minca v nominálnej hodnote 10 eur)
 • Narodenie Maximiliána Hella – 300. výročie (minca v nominálnej hodnote 10 eur)
 • Narodenie Andreja Sládkoviča – 200. výročie (minca v nominálnej hodnote 10 eur)

Kompletný program a praktické informácie vrátane festivalovej mapy nájdete na www.bielanoc.sk


Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.