en en

Budova NBS bude od dnešného večera mimoriadne nasvietená

Pomocou jednotlivých hesiel, „hashtagov“ bude vizualizácia komunikovať odkazy, ktoré v aktuálnej, mimoriadnej situácii považuje NBS za dôležité.

#solidarita NBS vníma aktuálny projekt ako prejav solidarity s ľuďmi, ktorí na COVID-19 už ochoreli. So zdravotníkmi, ktorí deň aj noc zabezpečujú starostlivosť pre chorých a starajú sa to, aby sa choroba šírila čo najpomalšie. So záchranármi, predavačmi v potravinách, s lekárnikmi v lekárňach, vodičmi MHD, skrátka všetkými, ktorí prichádzajú s ostatnými obyvateľmi do bezprostredného kontaktu riskujúc svoje vlastné zdravie. Je to zároveň prejav solidarity aj s tými, ktorí pre núdzové opatrenia trpia finančne – malí a strední podnikatelia či podniky, ktoré musia mať zavreté a pre pandémiu zápasia o svoje prežitie.

#somDoma Pre Slovensko, ale aj iné európske štáty, sú to najkritickejšie časy od konca druhej svetovej vojny. Následky pandémie koronavírusu môžeme zmierniť len tak, že ostaneme všetci doma a obmedzíme sociálne kontakty, stretávanie sa. Mnohým tým dokonca zachránime život. Čím budeme disciplinovanejší, tým skôr sa mimoriadna situácia skončí. Možno na pár dní alebo týždňov nebudeme môcť ísť do našej obľúbenej kaviarne, fitnesscentra, divadla, na koncert či stretnúť sa s priateľmi, no pomáha to viac ako si možno myslíme.

#rúškoTiPristane #spoluToZvladneme Rúško či respirátor nie sú príjemné, niektorým sa v ňom ťažšie dýcha, no len takto (a umývaním rúk) sa pred koronavírusom vieme chrániť. Nielen seba, ale aj ostatných, keďže môžeme byť prenášači bez toho, aby sme o tom vedeli. Chránime najmä tých najzraniteľnejších – starších a chorých.

Guvernér Národnej banky Slovenska pri tejto príležitosti povedal: „Chceme vyjadriť svoju úctu, svoje pochopenie všetkým tým, ktorí ochoreli, ktorí možno v úzkosti čakajú na výsledky svojich testov, ktorí sú v panike alebo dobrovoľne uzavretí vo svojich domovoch. Chcem ale vyjadriť úctu aj tým, ktorí každý deň chodia do práce, ktorí zabezpečujú životné funkcie a fungovanie nášho štátu. Tých profesií je strašne veľa, všetkým patrí poďakovanie a úcta a my sa k tejto úcte chceme prihlásiť. Čakajú nás ťažké časy, aj z hľadiska udržania našej životnej úrovne, fungovania našich podnikov, ale to je až „B“ a na to budeme musieť všetci hľadať odpoveď. Ak budeme solidárni, ak budeme dodržiavať pravidlá, či už to, že ostaneme doma, alebo budeme nosiť rúška, budeme dbať na základné hygienické predpisy a pravidlá, odporúčania, a ak budeme mať trošku dobrú náladu, tak ja verím, že to zvládneme“

Infolinka 0800 221 234 NBS bude zároveň komunikovať aj číslo infolinky Národného centra zdravotníckych informácií.

Podobne, ako pri príležitosti 30. výročia, aj teraz chce NBS svoju budovu využiť ako veľkoplošnú, exteriérovú platformu pre projekt svetelného dizajnu, ktorý bude viditeľný zblízka, i zďaleka. Využiť strategickú polohu budovy centrály NBS v rámci Bratislavy, ktorá bola ešte donedávna najvyššou na Slovensku. Národná banka Slovenska týmto projektom pokračuje vo svojom pláne využiť priečelie svojej budovy pri rôznych podujatiach, výročiach či mimoriadnych situáciách. Podobne, ako to robia napríklad v Paríži na Eiffelovej veži alebo New Yorku na Empire State Building.

Špeciálnu svetelnú projekciu pri tejto príležitosti bude vidno každý večer po zotmení od cca 20.00 do 24.00 hodiny, do 31. 3. 2020.

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk, +421-2-5787 2162, +421-2-5787 2161,

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.