en en

Cesta ECB smerom „nahor“ sa začne v júli

V júli 2011 sa udialo pár zásadných vecí. Petra Kvitová v Londýne vyhrala svoj prvý Grand Slam, do kín prišiel záverečný diel ságy Harry Potter a bolo to poslednýkrát, čo Európska centrálna banka zvýšila svoje úrokové sadzby. 

Dnes sa Európska centrálna banka opäť hlási k slovu.

Po dekáde s nulovými a zápornými sadzbami začíname otáčať kormidlo a vyzerá to tak, že sa na jeseň vrátime do pozitívneho teritória. Tu mám, samozrejme, na mysli našu kľúčovú depozitnú sadzbu, ktorá je dnes na úrovni -0,50%.

Prísnejšia menová politika, alebo ak chcete, vyššie úrokové sadzby, sa pretavia do vyšších úrokov na hypotékach, na podnikateľských či spotrebiteľských úveroch. Neprichádza však žiaden šialený skokový, ani raketový rast úrokov. 

Čo teda od nás očakávať v lete a do konca roka?

V lete začíname s postupným sprísňovaním menovej politiky a prvým očakávaným krokom bude zvýšenie o 0,25 %. Príčin je viacero, tou hlavnou a najdôležitejšou je silný rast cien a riziká s tým spojené.

Inflácia na Slovensku je dvojciferná a je viac než pravdepodobné, že dvojciferná ostane aj na budúci rok. 

Dôvodov je hneď niekoľko a viac k tomu nájdete na našom webe. Hlavnou príčinou rastúcich cien v eurozóne sú aj naďalej vyššie náklady na energie. 

Výrazne však rastú i ceny potravín a mnohých ďalších tovarov a služieb.

Inflácia v eurozóne, aj u nás doma, je oveľa, oveľa vyššia, ako by sme chceli, a vysoká ešte určitý čas zostane. 

Popri vysokej inflácii bude v blízkej budúcnosti rásť ekonomika pomalšie než sme očakávali. Brzdí ju vojna na Ukrajine, vysoké náklady na energie a väčšia neistota. 

K prehĺbeniu problémov v medzinárodnom obchode zároveň neustále prispievajú pandemické reštrikcie v Číne.

Náš aktuálny pohľad na to, ako vidíme slovenskú ekonomiku a infláciu, predstavíme na budúci týždeň. 

No nebude to veľmi príjemné čítanie, to môžem prezradiť už dnes.

Letom sa však nič nekončí, len začína. Na jeseň, konkrétne v septembri, budeme pokračovať so zvyšovaním sadzieb a tu už jednoznačne vidím potrebu zrýchliť tempo a doručiť zvýšenie o 0,50%.               

Je z môjho pohľadu rozumnejšie konať preventívne, než sa potom chytať za hlavu, prečo sme otáľali. Prichádzajúce dáta ma len utvrdzujú v tom, že nie je dôvod váhať. Záporné úrokové sadzby musia byť v septembri minulosťou.

Som presvedčený, že je potrebné otvorene a transparentne hovoriť o tom, čo príde. Ľudia a ekonomika sa na to musia pripraviť. 

Ideme sprísňovať monetárnu politiku v čase ekonomického ochladenia. Bez ohľadu na súčasné nastavenie menovej politiky nás čakajú štvrťroky slabého rastu, možno v niektorých krajinách eurozóny aj prechodné obdobie mierneho poklesu.

Najdôležitejšie však je, že v horizonte roku 2024 a ďalej to pre ekonomiku vyzerá priaznivo, čo je dobrá správa tak pre trh práce, ako aj pre rozpočet domácností.

Ide leto, ktoré bude z pohľadu prichádzajúcich údajov o dianí v eurozóne horúce.

Pri pohľade do budúcnosti som však optimista.


Peter Kažimír
guvernér NBS