en en

ETICKÝ KÓDEX MÁ TISÍCEHO SIGNATÁRA

K Etickému kódexu pre zavedenie eura sa prihlásilo už viac ako 1 000 subjektov. Tisícim signatárom, ktorý využil registráciu prostredníctvom internetovej stránky www.euromena.sk, sa 5. augusta stal prevádzkovateľ penziónu v obci Banka pri Piešťanoch.

Počet signatárov výrazne vzrástol najmä po 24. júli, keď kancelária splnomocnenca vlády pre zavedenie eura spolu s Národnou bankou Slovenska začali signatárom zasielať identifikačné nálepky s ústredným sloganom projektu – „Mením menu, nie cenu“ a súčasne odštartovali na túto tému aj mediálnu kampaň. „Za posledné dva týždne sa počet tých, ktorí sa zaviazali nezneužiť euro na neodôvodnené cenové pohyby, viac ako strojnásobil“, povedal splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.

Podľa jeho slov medzi tisíckou signatárov sú maloobchodné reťazce, drobné obchody či poskytovatelia služieb, telekomunikační operátori ako aj banky, malí podnikatelia a živnostníci, ale tiež aj obce a mestá, či dokonca niektoré samosprávne kraje.

„Tisícka signatárov v skutočnosti znamená vyše dvanásťtisíc obchodov, predajní a iných rôznych prevádzok po celom Slovensku“, vysvetlil I. Barát s tým, že viacerí signatári sú veľké podniky so stovkami, niekedy až tisíckami, pobočiek.

Každý signatár totiž podľa jeho slov dostane toľko nálepiek, koľko má svojich prevádzok. Doteraz splnomocnencov tím odovzdal alebo rozoslal 12 590 nálepiek.

Etický kódex pre zavedenie eura je dobrovoľný projekt, ktorého cieľom je vytvoriť priaznivú atmosféru a upevniť vzájomnú dôveru medzi podnikateľmi a spotrebiteľmi v čase prechodu na euro, najmä vďaka záväzku podnikateľa, že nebude ceny svojich služieb a produktov zvyšovať bez objektívnych opodstatnených príčin.

Dodržiavanie záväzku bude kancelária splnomocnenca monitorovať, v prípade porušenia bude signatárov vyzývať na nápravu resp. za závažné porušenie signatárovi nálepku odníme.

Projekt vznikol v spolupráci s Podnikateľskou alianciou Slovenska a svoju obdobu mal aj počas zavedenia eura na Malte v podobe projektu FAIR.

Jana Kováčová
hovorkyňa NBS

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: +421-2-5787 2161,+421-2-5865 2161, +421-2-5787 2166, +421-2-5865 2166
Internet: http://www.nbs.sk

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.