en en

Guvernér Peter Kažimír: Prišla dlhoočakávaná „pauza“

Ako sa všeobecne očakávalo, vo štvrtok sme stlačili pomyselné tlačidlo „pauza“. Potrebujeme dôkladne posúdiť rastúci vplyv našich minulých menovo-politických rozhodnutí na infláciu a hospodárstvo eurozóny. Veľká časť z nich sa ešte len premietne do reálnej ekonomiky.

Všetky hlasy hovoriace o definitívnom ukončení sprísňovania si potrebujú zachovať chladnú hlavu. Ešte je priskoro vyhlásiť víťazstvo a povedať, že naša práca je hotová.

Osobne by som chcel, aby sme boli na konci cesty, no inflačné riziká sa ešte úplne nerozptýlili a musíme zostať ostražití. Stručne povedané, ďalšie sprísnenie by mohlo prísť, ak by prichádzajúce riziká k takémuto kroku nútili. 

Budem preto netrpezlivo očakávať decembrovú aktualizáciu našej prognózy inflácie pre celú eurozónu. Tá nám poskytne jasnejší obraz a môže potvrdiť, že pokles inflácie napreduje. Dúfam, že inflačné riziká súvisiace s eskaláciou tragického konfliktu na Blízkom východe sa nakoniec nenaplnia.

Ekonomika eurozóny je dnes už aj bez toho vystavená kombinácii faktorov spomaľujúcich rast, ktorému sa stále nedarí nabrať poriadny dych.

Decembrová prognóza je len jedným z dvoch kľúčových míľnikov, ktoré považujem za potrebné prekonať.

Marec je tým druhým. Vtedy by malo byť už jasnejšie, ako dopadlo vyjednávanie miezd na celý rok, a či sa riziko špirály vysokých cien a vysokých miezd nerozbehlo.

Až potom bude na mieste vyhlásiť, že cyklus sprísňovania sa skutočne skončil a prejdeme do ďalšej – monitorovacej – fázy.

Ako som povedal pri niekoľkých príležitostiach, budeme musieť zostať na vrchole niekoľko nasledujúcich štvrťrokov. Stávky na zníženie sadzieb už v prvej polovici budúceho roka sú úplne nemiestne.

Decembrové stretnutie bude veľmi zaujímavé.