en en

Guvernér Peter Kažimír: Prvá etapa je za nami

Nastal deň D.

To, čo sme dlho očakávali a to, čo sme aj dlho avizovali, sa stalo realitou.

Znížili sme úrokové sadzby a to prvýkrát od septembra roku 2019.

Postupné oživenie ekonomiky v eurozóne, ale aj očakávaný postupný pokles inflácie v nasledujúcich dvoch rokoch, nám spolu umožnili popustiť opraty.

Máme za sebou prvú etapu. Veľmi dôležitú etapu. Vyslali sme signál ľuďom, ekonomike a finančným trhom a očakávame, že odznievanie rekordne vysokej inflácie z minulých rokov, bude naďalej pokračovať. Rád by som ale vystríhal pred prílišným optimizmom, pred prehnanými očakávaniami a aj pred unáhlenými rozhodnutiami. My totiž nežijeme vo vákuu a inflačná beštia ešte nie je úplne skrotená. Aj naďalej vidím nezanedbateľné riziko, že sa rast cien môže opätovne rozbehnúť tým neželaným tempom. Či už v dôsledku vývoja vo svete, alebo v dôsledku uponáhľaného znižovania sadzieb.

Aj preto by som si leto užil v pokoji. Nemáme sa kam ponáhľať a ani sa nemusíme ponáhľať. Po prázdninách budeme mať k dispozícii množstvo nových informácií o tom, ako sa darí ekonomike, ako sa vyvíjajú mzdy, ako je na tom trh práce a budeme mať informácie o tom, čo sa bude diať za hranicami Európy.

September je zároveň mesiacom, keď budeme mať k dispozícii čerstvé odhady vývoja inflácie na tento a aj na nasledujúce dva roky. Bude to vhodný okamih na vyhodnotenie situácie, ale aj na rozhodnutie, či a ako pokračovať v uvoľňovaní nastavenia menovej politiky.

Som spokojný s našim štvrtkovým rozhodnutím. Nevidím dôvod sa ale ponáhľať. Údaje z ekonomiky si jednoznačne nevyžadujú hnať sa. Cieľ poznáme a verím, že sa k nemu postupne dostaneme. Určite k nemu už dnes smerujeme. Počkáme si teda na september, na čerstvé údaje. Na predikciu.

Ak to bude potrebné, tak sa stane, čo sa má stať.

Alebo možno aj nie.