en en

Jeden (pravdepodobne) posledný krok

Finančné trhy, analytici a všetci, ktorí sledujú centrálne banky, už týždne hľadajú odpoveď na otázku „Bude alebo nebude Európska centrálna banka budúci štvrtok pokračovať v zvyšovaní základných úrokových sadzieb“?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Dnes ju ani nik nemá.

Čo poznáme, sú nové údaje o inflácii a situácii na trhu práce. Vývoj inflácie v eurozóne v auguste potvrdil, že ešte ani zďaleka nemáme vyhraté a inflácia je tvrdohlavo vysoko. Inflačné očakávania ostávajú príliš vysoko nad naším dvojpercentným cieľom.

Potrebujeme vidieť aktualizovanú prognózu inflácie a rastu ekonomiky. Výhľad však ostáva veľmi neistý, najmä vzhľadom na nejasný budúci vývoj rastu miezd.

Z môjho pohľadu je preto potrebné urobiť ešte jeden krok. Ako sa hovorí Better to be safe than sorry.

Jedna možnosť je dať si v septembri pauzu a ak to bude potrebné – a ja si dnes myslím, že potrebné to bude – doručiť (dúfajme už finálne) zvýšenie o 25 bázických bodov neskôr v októbri alebo decembri.

Druhá možnosť, ktorá mi je bližšia a dáva mi viac zmysel, je doručiť tú 25ku budúci týždeň a nadýchnuť sa. Považujem to za priamočiarejšie a efektívnejšie riešenie. Trhy dostanú jasnú odpoveď, kedy príde záver sprísňovania a my sa následne môžeme naplno sústrediť na monitorovanie a vyhodnocovania efektívnosti našich krokov.

Uvidíme, čo prinesie budúci týždeň, ale ak prinesie zvýšenie sadzieb, určite nebudem namietať.