en en

Kto chce hodnotu za peniaze? (viceguvernér Ľudovít Ódor pre Hospodárske noviny)

Rubrika

Názory a analýzy

  • Ak si kúpim v obchode drahé topánky, večer si zvyčajne nesadnem k počítaču porovnávať, ktoré iné boty som si mohol kúpiť. 
  • Kúsok za kúskom cúvame. Je čoraz menej takých, ktorým skutočne záleží na dlhodobom finančnom zdraví krajiny a na tom, aby vzácne daňové príjmy boli vynakladané efektívne a s najväčšou hodnotou pre spoločnosť.
  • Fakt, že na hodnote za peniaze už takmer nikomu nezáleží, berie mnohým nádej, že nás čakajú lepšie časy.

Ako sa hovorí, nikto vám nevie dať toľko, koľko ja viem sľúbiť. Sľuby sú pritom základným nástrojom politického boja. Že často ide len o prázdne slová vypustené do vzduchu neilustruje nič lepšie ako výstavba diaľnic na Slovensku. Už len spočítať všetky dátumy na bilbordoch pre dobudovanie prepojenia medzi západom a východom krajiny by trvalo pomerne dlhú dobu.

O výhovorky nie je núdza. Ako inak, na vine nie je neschopnosť projektovať, lacno a efektívne stavať ani pomalosť štátnych orgánov. Maslo na hlave majú jednoznačne analytici, ktorí 30 dní posudzujú, či je úsek rozumne naplánovaný a či náhodou neexistuje aj lepšie a efektívnejšie riešenie. Aspoň k takému záveru prišli politici v parlamente, ktorí odsúhlasili zmenu zákona a posudzovanie Útvaru hodnoty za peniaze posunuli do neskoršej fázy projektu. Veď analyzovať sa dá aj potom, hovoria. Jasné, len na čo? Ak si kúpim v obchode drahé topánky, večer si zvyčajne nesadnem k počítaču porovnávať, ktoré iné boty som si mohol kúpiť. Na príbehu je najsmutnejšie, že včasné a komplexné posúdenie v parlamentnej rozprave nik nezastal a nikto sa nenašiel, kto by hlasoval proti premene analytikov na čiastočných štatistov. Zdravý rozum neobhajovali ani vysokí predstavitelia úradu vlády či ministerstva financií.

Iste som zaujatý, keďže som spolutvorca projektu hodnoty za peniaze. Problém je však oveľa vážnejší, než tento jeden konkrétny príklad. Kúsok za kúskom cúvame. Je čoraz menej takých, ktorým skutočne záleží na dlhodobom finančnom zdraví krajiny a na tom, aby vzácne daňové príjmy boli vynakladané efektívne a s najväčšou hodnotou pre spoločnosť. Voľakedy bolo počuť aspoň hlasné protesty tých, ktorí za štátnu kasu zodpovedajú. Teraz neraz oni prichádzali s nápadmi, ako čo najviac rozdať z peňazí budúcich generácií. Po nás potopa.

Pár mesiacov pred voľbami je ring voľný a obávam sa toho, aké ďalšie „kreatívne“ nápady za stámilióny eur môžu prejsť parlamentom. Čo všetko by malo byť ešte akože zadarmo v tejto krajine a aké rôzne nové dávky by mali byť zavedené alebo tie existujúce plošne zvýšené. Kto dá viac? Lenže táto hostina určite nebude zadarmo. Neklamme samých seba. Pri záverečnej nás z baru vyhodia. Ale predtým ešte budeme musieť zaplatiť účet. Ak nikto iný, tak finančné trhy nám môžu ukázať stopku. V takom prípade to však býva náhle a bolestivé. Nerád by som bol, aby sme testovali ich prah tolerancie. Politika je často o symboloch. Fakt, že na hodnote za peniaze už takmer nikomu nezáleží berie nádej mnohým, že nás čakajú lepšie časy. Potom sa nečudujme, že mladí húfne odchádzajú preč.       

zdrojový článok: https://hnonline.sk/komentare/komentare/96078079-ludovit-odor-kto-chce-hodnotu-za-peniaze