en en

Národná banka Slovenska otvorí už o mesiac svoje brány verejnosti

Národná banka Slovenska (NBS) sprístupní v sobotu 22. septembra 2018 svoje priestory širokej verejnosti. Deň otvorených dverí je jedným z podujatí, ktoré NBS organizuje pri príležitosti 25.výročia vzniku NBS.

Pre návštevníkov bude pripravený zaujímavý program od 9.00 h. až do 15.00 h. V úvode prehliadky uvidia vzácne veci z archívu NBS a artefakty Múzea mincí a medailí v Kremnici. Následne návštevníkov panoramatické výťahy vyvezú na 30. poschodie s jedinečným výhľadom na Bratislavu a okolie. Na tomto poschodí si môžu pozrieť rokovacie priestory Bankovej rady NBS a svoju činnosť tu predstaví aj Európska centrálna banka, ktorá odprezentuje aj novú 100-eurovú a 200-eurovú bankovku, ktoré budú verejnosti prvýkrát predstavené 17. septembra 2018. Bankovkám, falzifikátom a diskusiám s odborníkmi na posudzovanie pravosti bankoviek bude patriť ďalšie poschodie. Po nahliadnutí do kancelárie guvernéra NBS budú pre deti, ale aj dospelých pripravené vzdelávacie aktivity, ktorých cieľom je zvýšenie finančnej gramotnosti.

Návštevníci sa tiež môžu tešiť na vystavenú zlatú tehličku, krátke filmy z produkcie NBS a ECB, či prehliadku interaktívnej výstavy Od koruny k euru. Pred budovou NBS budú pripravené ukážky prevozu peňazí a malí aj veľkí návštevníci budú môcť nahliadnuť do pancierových vozidiel.

Súčasťou Dňa otvorených dverí bude aj stretnutie guvernéra NBS Jozefa Makúcha s verejnosťou, ktoré je naplánované na 10.30 h. V popoludňajších hodinách je pre návštevníkov plánovaná prednáška na aktuálne témy z oblasti ochrany finančných spotrebiteľov.

V priebehu celého Dňa otvorených dverí NBS budú mať návštevníci možnosť vymeniť si poškodené eurové bankovky a mince, prípadne slovenské bankovky za eurá.

Ako spomienkový predmet na tento deň si každý návštevník môže odniesť vyrazený pamätný žetón. Pre deti bude pripravený detský pas, do ktorého si budú zbierať pečiatky a dostanú milú odmenu.

Martina Vráblik Solčányiová
hovorkyňa NBS

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk, +421-2-5787 2162, +421-2-5787 2161,

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.