en en

NBS prináša jedinečné umenie aj počas tretieho víkendu festivalu Biela noc

Laserový mapping ikonických budov NBS a Slovenského rozhlasu „Dialóg“, znovuzrodenie fontány Družba na Námestí slobody, a opäť aj mimoriadne populárny stan s virtuálnom realitou – dychberúcim preletom z budovy NBS na obrátenú pyramídu SRo. To všetko čaká počas tohto víkendu milovníkov súčasného umenia. Srdečne všetkých pozývame!

Pozrite si video s bezprostrednými reakciami tých, ktorí sa počas prvého víkendu Bielej noci odvážili nasadiť si okuliare budúcnosti a zároveň si pozreli veľkoplošnú projekciu Živé mince:

Laserový mapping Dialóg

Budovy Národnej banky Slovenska a Slovenského rozhlasu

1.- 3. 10. 2021, po zotmení do polnoci

Príďte si na vlastné oči „vypočuť“ dialóg dvoch architektonických symbolov nášho mesta. Prvýkrát v histórii festivalu sme pre vás pripravili jedinečný dvojmapping, ktorý prostredníctvom svetla prepojí dve ikonické budovy. Laserové lúče prepoja horizontálne a vertikálne línie týchto neprehliadnuteľných stavieb, a postupne sa rozohrajú do abstraktných svetelných štruktúr, vynárajúcich sa z tmy. Dôležitou súčasťou tohto urbánneho dialógu je autorská ambientná hudba z dielne Stroona. Svetlo a zvuk tak na chvíľu prepoja v priestore dve dôležité národné inštitúcie. Buďte pri tom!

Dalibor Kocián (Stroon) je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažnosť, konceptualita vo vnútri jeho hudby je navonok pretavená cez modalitu, minimalizmus, rytmické štruktúry a synthové plochy. Svoje koncerty sa snaží vždy prispôsobiť miestu, času a divákom, preto v jeho setoch môže zaznieť jeho skoršia elektronika, akustické kompozície, dystopické improvizácie, solárne prelúdiá, ale aj jeho najnovšia tvorba. Martin Gabčo so silným zmyslom pre detail, estetikou, precíznosťou a láskou k hudbe využíva audiovizuálne zariadenia ako prostriedok na vytváranie atmosféry a prenos emócií k ľuďom.

Prebudenie / BN Label a Stroon
Multimediálna inštalácia​
1. – 3. 10. 2021

Fontána Družba na Námestí slobody sa počas Bielej noci dočká svojho znovuzrodenia. Multimediálna svetelná inštalácia oživí jej jedinečnú architektúru, ktorá prostredníctvom svetla a hudby nadobudne nový rozmer. Pod hudobnou taktovkou Stroona (Dalibor Kocián) sa postupne rozžiaria svetelné pixely, ktoré zvýraznia geometriu a línie fontány ponorenej v tme. Svetlo tak počas troch víkendových nocí vyzdvihne jej jedinečnosť a impozantnosť. ​

VR stan

Okrem svetelných projekcií sme pre návštevníkov festivalu aj počas tretieho víkendu Bielej noci pripravili stánok s virtuálnou realitou na Námestí slobody (pri pošte). Od cca 19.30 do 23.30 h vás v našom VR stane bude čakať jedinečný zážitok – vo virtuálnej realite sa dostanete tam, kam sa bežný smrteľník len tak nedostane. Preletíte z budovy

Národnej banky Slovenka na budovu Slovenského rozhlasu. Naskytnú sa vám tak jedinečné výhľady na Bratislavu z vtáčej perspektívy, z ktorých sa vám až hlava zatočí.


Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.