en en

Poučné leto plné zábavy, príbehov ale aj súťaží – NBS spúšťa Príbehy z Kremnice

Pripravte sa na dobrodružnú cestu za poznaním s permoníkmi, Barborkou a Klimkom, pre malých aj veľkých. NBS v rámci projektu finančnej gramotnosti 5peňazí v spolupráci s Múzeom mincí a medailí v Kremnici prináša zábavné finančné vzdelávanie pre rodiny s deťmi. Zažite dobrodružstvá so zvedavými permoníkmi u vás doma, aj v prírode, a rozprávajte sa spolu o peniazoch.

Ako chceme deti vzdelávať?

Počas nasledujúcich piatich mesiacov pribudne na stránke 5penazi.sk/pribehyzkremnice vždy v 1. deň v mesiaci nový príbeh o permoníkoch, Klimkovi a Barborke z Kremnice. Rozprávky vznikajú v spolupráci so skúsenými lektorkami 5peňazí a obsahujú viaceré finančné témy, ktoré sme spracovali na úrovni vzdelávania detí z 1. stupňa základných škôl. Okrem samotného napínavého príbehu si tak deti precvičia čítanie s porozumením, môžu si osvojiť základné finančné zručnosti, ako aj spoznávať hodnotu peňazí a svet svojich rodičov. Ku každému príbehu nájdete aj samostatne spracovaný materiál pre celú rodinu, ktorý obsahuje niekoľko otázok pre deti a tematických okruhy pre rodičov, ako viesť s deťmi rozhovor o peniazoch. V materiáli sa tiež nachádzajú zaujímavosti zo sveta peňazí pre dospelých a tipy na 3 aktivity, ktoré môže rodina spolu podniknúť.

Spomínané aktivity budú každý mesiac spojené aj s výzvami na sociálnych sieťach, v rámci ktorých môžu rodiny vyhrať zaujímavé ceny.

Čo sa deti naučia?

V príbehoch z Kremnice sa spoločne s permoníkmi dozviete, ako peniaze zarobiť, ako s nimi hospodáriť a ochrániť ich pred sebou i nástrahami moderného sveta. Zároveň získajú deti motiváciu ísť von, „na vzduch“ a objavovať svoje okolie vďaka zaujímavým aktivitám a dobrodružstvám.

Deti postupne odhalia tajomstvá peňazí na témy:

Zarob
Míňaj
Šetri
Požičaj
Chráň

„Cieľom našej kampane je, aby sa rodičia viac rozprávali s deťmi o peniazoch. Väčšinu informácií, ktoré by mali deti na 1. stupni základnej školy vedieť o peniazoch, ich rodičia poznajú. Občas však nevedia, ako danú tému deťom vysvetliť alebo kedy je ten správny čas, začať sa o nej rozprávať. Preto prichádzame s konceptom, kde vďaka rozprávkam približujeme deťom svet peňazí formou, ktorá je pre ne najprirodzenejšia. Z úst rodičov, jazykom detí s pútavým príbehom na pozadí. Veríme, že vďaka Príbehom z Kremnice a materiálom, ktoré sme s našimi lektorkami pripravili, rodičia nájdu formu, ako dať deťom základné finančné vedomosti a zároveň príjemne strávia spoločný čas,“ priblížila zámer NBS Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany finančného spotrebiteľa.

Kto sú permoníci

Podľa jednej z mnohých kremnických legiend o objavení zlata v Kremnických vrchoch, sa jedného dňa zjavil istému poddanému, ryžujúcemu v potoku pri Starej Kremničke zlato pre pána hradu Šášov, bradatý človiečik, ktorý ho zaviedol k prameňu potoka vyvierajúcemu spod skaly z čistého zlata. Potom ako poddaný trikrát mocne udrel do skaly, povyskakovali z vody malí človiečikovia a stiahli ho do nej za jeho chamtivosť. Údery však začuli poddaní kráľa, ktorý na tieto miesta povolal baníkov a práve na tom mieste sa v Kremnici začalo ťažiť zlato.

Naši permoníci z príbehov, Barborka a Klimko, však medzi ľudí doteraz nechodili. A ako sa im náš svet pozdáva sa dozviete v príbehoch z Kremnice.

Úvodnú rozprávku už môžete nájsť na stránke 5penazi.sk/pribehyzkremnice

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk, +421-2-5787 2162, +421-2-5787 2161,

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.