en en

Prstom po hladine – nová výstava v Galérii NBS

Pozývame vás na výstavu do Galérie NBS, kde sa so svojou autorskou výstavou Prstom po hladine premiérovo predstaví akademický maliar Ján Raška. Kurátorom výstavy je Roberto Leca. 

Prstom po hladine – nová výstava v Galérii NBS

Ján Raška o svojej tvorbe hovorí: „Umenie vnímam ako jedno veľké tajomstvo, podobne ako život vôbec. Nevysvetliteľné veci nás ženú dopredu.“ Jeho obrazy tieto slová potvrdzujú. Lákajú tajomstvom. Snažia sa so svojím divákom komunikovať, ale zároveň nechcú, aby sa trinásta komnata otvorila. Ako hovorí maliar, keby sme veci pochopili, všetko by sa zrútilo. U Jána Rašku sa všetko odohráva na obrazoch. Sú to poetické kapitoly o aktuálnych stavoch duše.​Autor starostlivo kladie na svoje obrazy farebné tóny. Veľkoformátové akryly sú miestom príbehov so symbolickým vyznením.​

Autor sa narodil v roku 1962 v Martine. Žije a tvorí v Bratislave. Študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Kremnici, odbor Umelecké kováčstvo. V rokoch 1982 – 1988 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na oddelení reštaurovania maľby. Venuje sa maľbe, grafike, soche a reštaurovaniu. Realizoval aj niekoľko projektov v interiérovom dizajne.

Výstava bude otvorená od 7. 2. do 30. 4. 2024. ​

Výstavu si môžete pozrieť aj virtuálne na FB stránke NBS:


Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.