en en

Slováci si okamžité platby aj okamžite obľúbili

Aj keď Slovensko nastúpilo do vlaku okamžitých platieb trochu neskôr ako ostatných 25 európskych krajín, rozhodne sme tento vlak nezmeškali. Slováci majú radi inovatívne platobné služby, čo potvrdzujú rastúce počty platieb kartami na internete aj platby mobilom (ApplePay, GooglePay, FitBitPay).  Svoju odvahu používať aj nový produkt –  okamžité platby –  Slováci potvrdili hneď v prvých dňoch.

Záujem klientov sa odrazil v počtoch okamžitých platieb hneď vo februári a v ich neustálom raste v nasledujúcich mesiacoch. V máji už bolo zrealizovaných viac ako 2,5 milióna domácich okamžitých platieb a viac ako 169 tisíc cezhraničných. Za prvé štyri mesiace bolo dokopy spracovaných viac ako 8,7 milióna okamžitých platieb. Celkovo mali v máji okamžité platby viac ako 10,8%-ný podiel zo všetkých SEPA úhrad na Slovensku.

Tento podiel je porovnateľný s celkovým podielom SEPA okamžitých platieb v európskych krajinách, ktorý na konci prvého štvrťroku r. 2022 dosiahol 11,48% (Zdroj: Európska platobná rada).

Slováci si okamžité platby aj okamžite obľúbili

Dôvodom popularity okamžitých platieb medzi Slovákmi je najmä digitalizácia, dostupnosť internetu a rastúci počet používateľov inteligentných mobilov a zariadení. To vytvára priestor pre častejšie používanie rôznych aplikácií pre prístup k účtu a k platobným službám.

Otvorili sme čarovnú truhlicu, ktorou je v tomto prípade rýchlosť, jednoduchosť a bezpečnosť, ako hlavné atribúty okamžitých platieb, ktorých uplatnenie a plošné využitie sa očakáva v blízkej budúcnosti. Veríme, že ostatné banky nenechajú svojich klientov dlho čakať a sprístupnia im inovatívne platby čo najskôr.

Vlak nám neušiel, sedíme v ňom. Nechať sa viezť nám ale stačiť nebude. Ešte máme pred sebou niekoľko zastávok k cieľu.

Okamžité platby majú totiž oveľa väčší potenciál, ako len rýchle platby medzi bankovými účtami pomocou internetbankingu či aplikácií. Zároveň tiež otvárajú priestor pre celý trh poskytovateľov platobných služieb a fintechy, aby budovali riešenia založené na okamžitých platbách a to nielen pre platby medzi osobami, ale tiež na platby u obchodníkov v kamenných prevádzkach a na internete. Vďaka nižším nákladom a okamžitému pripísaniu peňazí na účet obchodníka tak môžu konkurovať platbám platobnými kartami. Obchodník alebo poskytovateľ služby, napríklad, vygeneruje QR kód, vďaka ktorému zaplatíte aplikáciou a on okamžite uvidí pripísanú sumu. Možností je veľa…

Slováci si okamžité platby aj okamžite obľúbili

Okamžité pripísanie platieb na strane príjemcu je veľkým benefitom aj pre firemných a korporátnych klientov, ktorý umožňuje efektívnejšie spravovať tok financií vo firme.

Dnes už vidíme, že sme na správnej, digitálnej a inovatívnej ceste.


Viac informácií o okamžitých platbách:


Mailing list: v prípade záujmu o zasielanie notifikácií o ďalších blogoch sa prihláste do mailing listu NBS.