en en

Zásobovanie hotovosťou na Veľkú noc

  • Veľká noc predstavuje po Vianociach druhý sezónny nárast hodnoty obeživa – teda zvýšené výbery v období pred Veľkou nocou (ďalší je ešte v letných mesiacoch, keď chodia ľudia na dovolenky, ale ten je rozložený na dlhšie časové obdobie)
  • Dáta za roky 2018 a 2019 ukazujú, že v  stredu pred Veľkonočných piatkom vyberú banky z NBS omnoho viac peňazí ako vo štvrtok. Je to pravdepodobne preto, lebo vo štvrtok potom banky naplnia svoje bankomaty hotovosťou, ktorú získali v stredu z NBS, aby jej bolo dosť počas celých sviatkov. Jednou z úloh Národnej banky Slovenska je totiž aj zásobovanie bánk hotovosťou.
  • V roku 2019 bol relatívny nárast dopytu po bankovkách v stredu pred Veľkou nocou minimálne 2-násobný pre každú nominálnu hodnotu oproti priemernému dennému výberu za daný mesiac; najväčší „úspech“ mala €100, až 300% nárast. Mince mali mierne menší nárast.
  • Najmenší relatívny nárast mala €5, dá sa preto odľahčene špekulovať, že dnešným šibačom už dnes možno päťeurovky ako výslužka nestačia, veď kedysi sa dávali 10 alebo 20-korunáčky.
  • Kvôli obmedzeniu pohybu osôb bude zaujímavé sledovať, ako sa nám budú vyvíjať čísla dnes a zajtra (v stredu a štvrtok)

Grafy:

Bankovky

Mince

v:* {behavior:url(#default#VML);}

o:* {behavior:url(#default#VML);}

w:* {behavior:url(#default#VML);}

.shape {behavior:url(#default#VML);}

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk, +421-2-5787 2162, +421-2-5787 2161,

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.