en en

Nová 100 eurová a 200 eurová bankovka

Do obehu boli uvedené nové bankovky 100 € a 200 € ako posledné zo série Európa.

Bankovky obsahujú nové a inovatívne ochranné prvky, ktoré sa jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

V hornej časti striebristého prúžka sa v satelitnom holograme zobrazujú drobné znaky €, ktoré sa pri naklonení bankovky pohybujú okolo čísla nominálnej hodnoty. Striebristý prúžok zobrazuje aj portrét Európy, architektonický motív a veľký znak €. Na nových bankovkách 100 € a 200 € sa nachádza aj zdokonalené smaragdové číslo. Smaragdové číslo je súčasťou všetkých ostatných bankoviek série Európa, no v tejto zdokonalenej verzii sa vo vnútri čísla zobrazujú aj znaky €.

Nové bankovky 100 € a 200 € majú rovnakú výšku ako bankovka 50 €, čo umožňuje jednoduchšiu manipuláciu a strojové spracovanie. Zároveň sa lepšie zmestia do peňaženky a budú mať dlhšiu životnosť, pretože budú vystavené menšiemu opotrebovaniu.

Bankovka 100 € je po bankovkách 50 € a 20 € treťou najpoužívanejšou eurovou bankovkou.

Bankovky 100 € a 200 € prvej série, rovnako ako bankovky všetkých ostatných nominálnych hodnôt, zostávajú zákonným platidlom. Budú naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, no postupne sa budú z obehu sťahovať

Široká verejnosť môže ďalšie informácie o všetkých nových bankovkách série Európa získať na stránke Európskej centrálnej banky, aj v slovenčine, v časti Bankovky.

100 € bankovka - lícna strana

100 € bankovka - rubová strana

200 € bankovka - lícna strana

200 € bankovka - rubová strana