en en

Európska cena GLOBSEC pre guvernéra NBS Petra Kažimíra

Guvernér NBS Peter Kažimír si na dnešnej slávnostnej ceremónii na Štrbskom Plese prevzal Európsku cenu GLOBSEC.

Tohtoročné ocenenie od slovenského think-tanku okrem guvernéra NBS získal aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

Ako uviedli zástupcovia GLOBSEC-u, Peter Kažimír dostal ocenenie ako bývalý slovenský minister financií, ktorý výrazne prispel k zmierneniu dopadov finančnej a ekonomickej krízy na slovenskú ekonomiku. Jeho prínos k udržaniu stability v eurozóne a jednoty počas najkritickejších momentov dlhovej krízy je oceňovaný na európskej úrovni.

Guvernér NBS Peter Kažimír: „Teším sa. Túto cenu som v minulosti odovzdával ľuďom, priateľom, ktorým osud Európy vždy ležal na srdci a urobili pre ňu veľa. Je to príjemný pocit byť v tomto klube.
Európska únia je jedinečný projekt a som presvedčený, že ak chceme byť úspešní a mať sa dobre, potrebujeme spoločne tento projekt ďalej modernizovať, posilňovať. Sila Európy je práve v jej diverzite, napriek tomu, ako namáhavé je hľadať kompromis“.

GLOBSEC udeľuje cenu od roku 2016 výnimočným osobnostiam, ktoré prispeli k prosperite, hospodárskej stabilite, rastu a inklúzii. Symbolizuje hodnoty, na ktorých bola európska integrácia po desaťročia budovaná – mier, spoluprácu a demokraciu. V minulosti bola cena udelená napríklad bývalému nemeckému ministrovi financií Wolfgangovi Schäublemu, výkonnej riaditeľke Medzinárodného menového fondu Kristaline Georgievovej či generálnemu tajomníkovi OECD Josému Ángelovi Gurríovi.

Európska cena GLOBSEC pre guvernéra NBS Petra Kažimíra

Globsec, Tatrasummit

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk, +421-2-5787 2162, +421-2-5787 2161,

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.