en en

Guvernér Peter Kažimír: Môžeme(-te) pokojne spávať

Turbulentnosť uplynulých dní „oživila“ spomienky na časy dávno minulé. 

Obrazy bezsenných nocí strávených snahou ochrániť Európu pred kolapsom ožili a nebolo jednoduché sa im ubrániť. Prínosom a obrovskou výhodou spomínaných bezsenných nocí je to, že dnes môžeme, môžete, pokojne spávať.

Súčasné dianie nevnímam ako pilotnú epizódu novej globálnej šlamastiky. Je to skôr pripomenutie potreby mať sa na pozore. 

Roky počúvam, ako prílišnou reguláciou dusíme finančný sektor a aké kontraproduktívne to je. Nesúhlasil som vtedy, nesúhlasím ani dnes. 

O to, čo sa často nazýva „kazajkou“ bánk, sa dnes môžeme oprieť a spokojne spávať s vedomím, že aj v prípade zásadných problémov sme schopní danú situáciu zvládnuť.

Aj preto sme včera pokračovali v sprísňovaní nastavenia našej menovej politiky. Zvýšenie základných úrokových sadzieb o 50 bázických bodov bolo z môjho pohľadu nevyhnutné a potrebné. 

Ani aktuálne dianie na finančných trhoch nemení nič na mojom názore, že je treba pokračovať. 

Veľmi dobre si uvedomujem delikátnosť situácie, no zároveň si myslím, že napriek hrboľatosti cesty po ktorej ideme, ešte nie sme v cieli.

Jadrová inflácia je tvrdohlavo „lepkavá“. 

Kroky, ktoré sme podnikli od júla minulého roku, prinášajú ovocie a začíname vidieť účinky. Vyššie úrokové sadzby začínajú fungovať. 

Dnes je zbytočné špekulovať, čo sa udeje v máji. Počkajme si. 

Riziká pri inflácii existujú na oboch stranách, no z môjho pohľadu sú oveľa väčšie riziká smerom nahor.

Vývoj jadrovej inflácie, to ako sa budú hýbať mzdy, ako sa bude vyvíjať ziskovosť podnikov v čase ustupujúcej inflácie, ako rýchlo a adresne budú reagovať fiškálne politiky spolurozhodnú o tom, kedy prestaneme so zvyšovaním sadzieb.

Schopnosť vlád ubrať z plynu bude (spolu) rozhodujúca. Mám na mysli to, ako bude vyzerať odchod od podporných a kompenzačných opatrení. 

Politika je vec vrtkavá. Voľby, v niektorých krajinách vrátane Slovenska, určite neprajú snahám postupne a rozumne ukončiť podporu ekonomiky z čias pandémie. 

Fiškálna politika je z pohľadu inflácie riziko, ktoré nesmieme podceniť. Niektorých krajín sa to týka viac, iných menej. Slovensko je v tej prvej skupine.

So štvrtkovým rozhodnutím som spokojný a plne ho podporujem. 

Kapitán lode nesmie uhnúť z kurzu len preto, že sa zrazu do lode oprie bočný vietor.

Aktuálny pohľad na budúci vývoj inflácie na celom horizonte nami prognózovaného obdobia hovorí podľa mňa jasne v prospech potreby pokračovať.

To, či, ako razantne, v koľkých krokoch a až kam …  ukáže čas, dáta.