en en

Fauna a flóra na Slovensku – medveď hnedý

Zberateľská eurominca z obyčajných kovov v nominálnej hodnote 5 eur

Lícna strana zberateľskej euromince
Rubová strana zberateľskej euromince

Medveď hnedý je našou najväčšou šelmou. Má zavalité telo, malé oči aj ušnice, krátky chvost, výrazné pazúry a hustú 8 až 12 cm dlhú srsť so širokou škálou odtieňov od svetlohnedej až po takmer čiernu. Samec je spravidla ťažší, môže vážiť až 350 kg. Vyskytuje sa najmä v horských oblastiach stredného, severného a severovýchodného Slovenska. Obľubuje zmiešané aj ihličnaté lesy. Medveď je všežravec. Rastlinná zložka tvorí 90% jeho potravy. Zvyšných 10% tvoria zdochliny, menšie živočíchy, hmyz a príležitostne chorá, prípadne zranená raticová zver. Zimné obdobie, približne od začiatku novembra do apríla, prečkáva v brlohoch. Do brlohov zaliezajú ako prvé medvedice s mláďatami a vyliezajú z nich ako posledné. Samec vyhľadáva samicu len v období párenia, zväčša od konca apríla do začiatku augusta. Mláďatá sa rodia v priebehu januára a februára, v bezpečí zimného brlohu, slepé, s krátkou srsťou a váhou menej ako 500 g. Vo voľnej prírode sa medvede môžu dožívať aj viac ako 30 rokov.

 • Popis euromince

  Lícna strana:
  Na líci zberateľskej euromince dominuje z profilu zobrazená hlava medveďa hnedého. Nad hlavou je štátny znak Slovenskej republiky. V spodnej časti mincového poľa je v opise nominálna hodnota zberateľskej euromince „5 EURO“. V hornej časti mincového poľa je v opise názov štátu  „SLOVENSKO“ a letopočet „2023“. Značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami, je pri pravom okraji zberateľskej euromince.

  Rubová strana:
  Na rube zberateľskej euromince je medvedica s dvomi mláďatami pri love rýb. V hornej časti mincového poľa je v opise slovenský názov „MEDVEĎ HNEDÝ“, na ktorý nadväzuje latinsky názov „URSUS ARCTOS“. Štylizované iniciálky autora zberateľskej euromince Tomáša Lamača, DiS. „TL“ sú pri pravom okraji zberateľskej euromince.

 • Údaje o minci
  Autor:Tomáš Lamač, DiS.
  Materiál:mosadz MS63
  Hmotnosť:19,1 g
  Priemer:34 mm
  Hrana:vrúbkovaná
  Výrobca:Mincovňa Kremnica, š. p.
  Rytec:Dalibor Schmidt
  Náklad:40 000 kusov v roku 2023
  v roku 2023 dorazba 10 000 kusov
  v roku 2024 dorazba 5 000 kusov s letopočtom razby 2023
  Emisia:26. 6. 2023