en en

Založenie Medzinárodného olympijského výboru - 100. výročie a prvá účasť SR na olympijských hrách

Pamätná strieborná minca v hodnote 200 Sk

Iniciátorom novodobých olympiád bol francúzsky barón Pierre de Coubertin. Na jeho podnet sa v roku 1894 v Paríži zišiel kongres o obnovení olympijských hier. Kongres zvolil Medzinárodný olympijský výbor, ktorý schvaľuje kandidáta na usporiadanie OH, ich program, garantuje čistotu súťaží a regulárnosť podmienok. Prvé novodobé OH sa konali v roku 1896 v Aténach.

Zakladajúce zhromaždenie Slovenského olympijského výboru bolo 19. decembra 1992. Slovensko prvýkrát vystúpilo na olympijskej pôde ako samostatná krajina na ZOH v Lillehammeri v roku 1994. Vo výprave bolo 42 športovcov, reprezentantov v hokeji, lyžovaní, biatlone a sánkovaní.

Popis mince

Lícna strana

Lícna strana:
V strede mincového poľa je umiestnený znak SOV, pod ním je názov štátu „SLOVENSKÁ REPUBLIKA“. V opise je uvedený názov MOV „COMITÉ INTERNATIONAL OLYMPIQUE“.

Rubová strana

Rubová strana:
Na mincovom poli je centrálne zobrazená postava hokejistu v útoku. V spodnej časti je umiestnená štylizovaná snehová vločka s piktogramami štyroch olympijských športov, v ktorých súťažili na ZOH slovenskí reprezentanti. V opise je nápis „OLYMPIJSKÉ HRY“. Vpravo od postavy hokejistu je uvedená nominálna hodnota mince.

Autor:Miroslav Ronai
Materiál:Ag 750, Cu 250
Hmotnosť:20 g
Priemer:34 mm
Hrana:vlys, snehová vločka
Výrobca:Mincovňa Kremnica (Slovenská republika)
Náklad:48 000 ks
z toho v proof vyhotovení: 3 000 ks
Demonetizované:15 775 v bežnom vyhotovení (rok 2002)
700 v bežnom vyhotovení (rok 2006)