en en

Usporiadanie 1. novodobých olympijských hier - 100. výročie a prvá účasť Slovenska na letných olympijských hrách

Pamätná strieborná minca v hodnote 200 Sk

Olympijské hry, najvýznamnejšia športová udalosť sveta, nás od ich obnovenia v roku 1896 opätovne každé štyri roky presviedčajú, že ľudstvo má málo takých sviatkov, ktoré by mohli tradíciou, krásou a ušľachtilosťou myšlienok súperiť s týmto jedinečným dedičstvom antiky.

Ich symbol – päť navzájom prepletených kruhov rozličnej farby – vyjadruje túžbu po zbližovaní národov všetkých obývaných svetadielov. Ich heslo – Citius, altius, fortius (rýchlejšie, vyššie, silnejšie) – je výzvou pre všetkých športovcov sveta, aby si zmerali sily v duchu rytierskosti, aby si vo víťazstve uctili porazeného a v porážke hľadali morálne sily k budúcim víťazstvám. Toto všetko by sa malo uskutočniť v duchu odkazu zakladateľa novodobých olympijských hier Pierra de Coubertina: „Nie je najdôležitejšie na olympijských hrách zvíťaziť, ale zúčastniť sa na nich, pretože podstatné v živote nie je dobývať, ale bojovať.“

Popis mince

Lícna strana

Lícna strana:
Uprostred mincového poľa je zobrazený emblém Slovenského olympijského tímu, pod ním je letopočet razby a v opise názov štátu „SLOVENSKÁ REPUBLIKA“.

Rubová strana

Rubová strana:
Uprostred mincového poľa je zobrazená atletická dráha, v strede ktorej je umiestnený antický iónsky stĺp. Vpravo od stĺpa je letopočet 1896, vľavo letopočet 1996. Pri spodnom okraji je označenie nominálnej hodnoty, pod ním v opise je text „OLYMPIJSKÉ HRY“.

Autor:akademický sochár Imrich Svitana
Materiál:Ag 750, Cu 250
Hmotnosť:20 g
Priemer:34 mm
Hrana:nápis: „V DUCHU ODKAZU PIERRA DE COUBERTINA“
Výrobca:Mincovňa Kremnica (Slovenská republika)
Náklad:24 700 ks
z toho v proof vyhotovení: 1 700 ks
Demonetizované:7 300 v bežnom vyhotovení (rok 2002)
400 v bežnom vyhotovení (rok 2006)