en en

Výsledky opakovanej verejnej anonymnej súťaže na výtvarný návrh pamätnej striebornej mince v nominálnej hodnote 200 Sk k 350. výročiu korunovácie Leopolda I. v Bratislave

I. cena a realizácia – Mária Poldaufová

Averz
Reverz

II. cena – Pavel Károly

Averz
Reverz

III. cena – akad. soch. Michal Gavula

Averz
Reverz

Národná banka Slovenska vyhlásila v marci 2004 verejnú anonymnú súťaž na výtvarný návrh pamätnej striebornej mince nominálnej hodnoty 200 Sk k 350. výročiu korunovácie Leopolda I. v Bratislave. Súťaže sa zúčastnilo len šesť autorov, ktorí do nej predložili sedem diel. Komisia guvernéra NBS na posudzovanie výtvarných návrhov slovenských mincí neodporučila žiadny z návrhov na realizáciu a na výtvarný návrh mince bola v júli 2004 vyhlásená opakovaná verejná anonymná súťaž. Zúčastnilo sa na nej deväť autorov s deviatimi prácami.

Komisia guvernéra NBS na posudzovanie výtvarných návrhov slovenských mincí ich hodnotila na zasadnutí v septembri 2004. Ako najlepšie spracovaný a vystihujúci zadanú tému vyhodnotila súťažný návrh kremnickej výtvarníčky Márie Poldaufovej, ktorý získal prvú cenu. Návrh zaujal kvalitným sochárskym spracovaním a dobre zvolenými motívmi. Na averze komisia ocenila pohľad na dobovú Bratislavu s dominantným Dómom sv. Martina a Bratislavským hradom, na reverze kvalitný portrét Leopolda I. a zaujímavo riešené a usporiadané písmo.

Druhá cena bola udelená autorovi Pavlovi Károlymu. Komisiu oslovila detailne prepracovaná a sochársky kvalitne stvárnená veduta Bratislavy na averze ako aj výstižný portrét Leopolda I. na reverze, ktorý autor doplnil zobrazením uhorskej koruny.

Tretiu cenu získal akad. soch. Michal Gavula. Na averz si zvolil motív korunovačného Dómu sv. Martina a veže bratislavskej radnice, na reverz centrálne umiestnil portrét Leopolda I. s uhorskou korunou v popredí.