Sloboda na nezaplatenie – aj to je odkaz Nežnej revolúcie
17. november je viac než len dátum. Je celospoločenským odkazom dôležitosti a významu boja za slobodu a ochranu demokratických princípov.
Ubehlo 35 rokov a Slovensko je dnes inou krajinou. Do obdobia neslobody, prísnych devízových obmedzení, či stokorunáčiek s Gottwaldom, sa vraciame prostredníctvom rozprávania a rozpamätania sa na časy minulé.
Prístup k bankovým službám bol desaťročia obmedzený len na štátne banky. Prvý bankomat na Slovensku sme si mohli „ohmatať“ až v roku 1989. Nežná revolúcia a udalosti okolo nej otvorili cestu k väčšej slobode a zmenám aj vo finančnom svete, ktoré dnes berieme ako samozrejmosť.
Dnes máme viac možností, životná úroveň citeľne narástla. No najväčší darom ešte aj dnes ostáva sloboda. Dáva nám možnosť voľby, tvorivosti a príležitosť budovať život, po akom túžime. Sloboda, ktorá nám umožňuje rozhodovať o sebe, myslieť, tvoriť a podnikať. Hoci sme ekonomicky pokročili, stále nás učí o tom, že žiť slobodne je tou najvyššou hodnotou pre nás všetkých.
Koniec 20. storočia v znamení prvého bankomatu
- Prístup k bankovým službám do roku 1989 nebol taký jednoduchý ako dnes, poskytovalo ich len cez niekoľko štátnych bánk.
- Prvý bankomat nainštalovala Slovenská štátna sporiteľňa až v roku 1989, čo otvorilo cestu k modernejším bankovým službám.
Devízy, valuty, „bony a klid“
- Do Nežnej revolúcie bolo cestovanie do zahraničia a získavanie zahraničných mien prísne regulované.
- Občania museli svoje zahraničné príjmy, ako mzdy či dary, vymeniť buď za československé koruny, alebo zameniť za tuzexové bony (tzv. tuzexové koruny).
- Využívanie bonov bolo obľúbené. Ich hodnota bola na čiernom trhu vyššia, než oficiálny kurz a používali sa na nákup nedostatkového tovaru —ako napríklad rifle, zahraničné čokolády či dokonca autá.
- Na zahraničnú dovolenku bolo potrebné získať devízový prísľub a cestovnú doložku (to mohlo trvať aj pol roka)
- Práve po 17. novembri 1989 sa podmienky cestovania do zahraničia uvoľnili, no to zároveň zaplnilo pobočky bánk obrovským davom ľudí, ktorí si chceli vymeniť valuty na cestovanie.
Poškodzovanie bankoviek ako prejav odporu voči režimu
- Útoky proti bankovkám stelesňovali pre veľkú časť obyvateľstva útoky proti vládnemu režimu.
- Všetko vyvrcholilo vydaním stokorunáčky s portrétom Klementa Gottwalda 1. októbra 1989, necelé dva mesiace pred pádom komunistického režimu. Etická neúnosnosť osoby K. Gottwalda zobrazeného na stokorunáčke zvádzala k častému poškodzovaniu tejto bankovky. Preto bola v januári 1990 jej tlač zastavená.
- Nahradila ju 100-korunáčka, ktorá obiehala až do roku 1993, čím sa stala najdlhšie platnou československou bankovkou a akýmsi symbolom socializmu v Československu.
- Zaujímavosťou je, že táto bankovka bola v roku 2015 vyhlásená za jednu z najkrajších na svete.
Ako sme na tom dnes
- Za 35 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko získalo slobodu a prešlo transformáciou z centrálne riadenej ekonomiky na trhovú.
- Prijalo menu euro, vstúpilo do EÚ a NATO, a zvládlo niekoľko kríz.
- Situácia sa výrazne zlepšila: počet obyvateľov vzrástol o 150 tisíc, priemerná dĺžka života sa zvýšila o 7 rokov[1], občania Slovenska pravidelne spoznávajú zahraničné krajiny a obyvateľstvo si za svoje príjmy môže celkovo dovoliť väčší objem tovarov a služieb (viď. graf 3).
Graf 1 Veľmi a celkom spokojný so svojou životnou situáciou (%)
Graf 2 Stredná dĺžka života (počet rokov dožitia od narodenia)
- Zmena režimu otvorila nové možnosti, čo sa odráža v náraste spokojnosti so životom, najmä vo vekovej skupine 30-49 rokov.
- Napriek tomu môže u časti spoločnosti pretrvávať istá skepsa z porevolučného vývoja, ovplyvnená vnímaním pretrvávajúcich rozdielov medzi Slovenskom a Západom, napríklad v strednej dĺžke života a selektívneho vnímania zníženia dostupnosti vybraných základných potravín, služieb a dostupnosti bývania.
Graf 3a Pomer počtu vybraných tovarov k priemernej mzde
Graf 3b Pomer počtu vybraných tovarov k priemernej mzde
- Uvedomenie si dosiahnutých úspechov môže byť kľúčové pre zvládanie budúcich výziev, ako je starnutie populácie, oživenie produktivity a inovácií či klimatická kríza.
- Mierne zlepšenie v environmentálnych otázkach, napríklad v znížení vystavenia časticiam PM2,5 (lepší vzduch), mohlo prispieť k uspokojeniu a oslabiť chuť riešiť ďalšie environmentálne témy.
Graf 4 Priemerné vystavenie časticiam PM2,5 (mikrogram/m3)
- Na zabezpečenie rastúceho blahobytu pre budúce generácie sú potrebné opatrenia na podporu spolupráce, dôvery, adaptabilnosti a kreativity v spoločnosti.
- Upozorňuje na to aj kapitola „Generačné rozdiely vo vzdelaní: Slovensko a svet“ zo správy Štrukturálne výzvy 2024.
- O to viac by sme mali venovať pozornosť faktu, že menej ľudí považuje za veľmi dôležité, aby sa ich deti doma naučili dobrému správaniu alebo tolerancii a rešpektu k ostatným ľuďom.
Graf 5 Podiel ľudí, ktorí považujú za veľmi dôležité, aby sa dieťa doma naučilo
Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie môžeme povedať, že naša spoločnosť prešla významnými zmenami. Sloboda však nie je samozrejmosť, a preto si práve v tento deň pripomíname, že je na nás ju chrániť a rozvíjať, aby Slovensko aj v ďalších rokoch mohlo byť krajinou príležitostí a ešte kvalitnejšieho života.
[1] Podľa dát Svetovej banky populácia na Slovensku narástla medzi 1989 a 2023 o 150 798 ľudí.
Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk
Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.