en en

Fauna a flóra na Slovensku – rys ostrovid

Zberateľská eurominca z obyčajných kovov v nominálnej hodnote 5 eur

Lícna strana euromince
Rubová strana euromince

Tiger našich lesov alebo prízrak. Aj takéto pomenovania dostala naša najväčia mačkovitá šelma, rys ostrovid (Lynx lynx). V dospelosti váži samec v priemere 24 kilogramov a samica asi o štyri menej. Vo voľnej prírode sa môže dožiť 17 rokov. Veľmi typickými a nezameniteľnými znakmi rysa sú štetinky na ušniciach, škvrnitá srsť a krátky chvost. Ostrovid, tak ako naznačuje jeho meno, má výborný zrak, dokonalý sluch, ale slabšie vyvinutý čuch. Žije a loví spravidla individuálne. Je obratný a dokáže dobre a ďaleko skákať. Rys je v skutočnosti veľmi plaché zviera, ktoré na človeka nikdy neútočí. V minulosti lovila šľachta rysy pre ich cennú kožušinu. Jeho pazúry sa uplatnili v ľudovom liečiteľstve. Vzhľadom k jeho veľmi intenzívnemu prenasledovaniu a hubeniu sa do súčasnosti zachoval len v minimálnom počte v centrálnej časti severného Slovenska a vo východných Karpatoch. Od roku 1999 je u nás celoročne chránený. Slovenské rysy sú nielen vzácnym prírodným dedičstvom Slovenska, ale tiež zdrojovou populáciou pre posilnenie tohto druhu v ďalších krajinách Európy.      

 • Popis euromince

  Lícna strana:
  Na líci zberateľskej euromince je vyobrazené mláďa rysa ostrovida v kompozícii s dospelým jedincom, pod ktorým je značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka „MK“ umiestnená medzi dvoma razidlami a štylizované iniciálky autora lícnej strany zberateľskej euromince Tomáša Lamača, DiS. „TL“. V hornej časti mincového poľa je v opise názov štátu „SLOVENSKO“ a letopočet „2022“. Pod nimi je štátny znak Slovenskej republiky. V spodnej časti mincového poľa sú dva otlačky stôp rysa ostrovida a nad nimi je nominálna hodnota „5 EURO“.

  Rubová strana:
  Na rube zberateľskej euromince je z profilu zobrazená hlava rysa ostrovida, ktorá je v pravej časti mincového poľa doplnená jeho latinským názvom v dvoch riadkoch „LYNX LYNX“. Pod hlavou rysa ostrovida sú štylizované iniciálky autora rubovej strany zberateľskej euromince Mgr. art. Romana Lugára „LR“. V spodnej časti mincového poľa je v opise slovenský názov „RYS OSTROVID“.

 • Údaje o minci
  Autor:Tomáš Lamač, DiS. (averz)
  Mgr. art. Roman Lugár (reverz)
  Materiál:mosadz MS63
  Hmotnosť:19,1 g
  Priemer:34 mm
  Hrana:vrúbkovaná
  Výrobca:Mincovňa Kremnica, š. p.
  Rytec:Dalibor Schmidt
  Náklad:40 000 kusov v roku 2022
  v roku 2023 dorazba 10 000 kusov s letopočtom razby 2022
  v roku 2024 dorazba 5 000 kusov s letopočtom razby 2022
  Na propagačné účely NBS bolo 1 500 ks zberateľských euromincí adjustovaných do zelenej etui.
  Emisia:23. 8. 2022