Made by Euro
Digitálna hotovosť pre všetkých – pre ľudí, pre firmy, kdekoľvek a kedykoľvek. Digitálne euro bude novým členom rodiny a rozšíri paletu možností, ako môžeme platiť.
Ste na čaji v malej, horskej dedinke, niekde na úpätí Veľkej Fatry, po celodennej túre. Ostalo vám už len pár drobných. Nie je signál, naokolo žiaden platobný terminál potrebný pre platbu kartou či inteligentnými hodinkami. Neostáva vám nič iné, ako si požičať od niekoho v miestnosti. Ak sa dá.
Onedlho môže byť všetko inak.
Digitálne euro vám v takejto situácii umožní zaplatiť priamo, okamžite – z ruky do ruky presne ako s hotovosťou. Rozdiel bude len v tom, že to urobíte mobilom. Už žiadne obmedzenia, žiadne výčitky spojené s opomenutou preventívnou zastávkou v bankomate.
Po dvoch rokoch skúmania odštartovala na sklonku minulého roka Európska centrálna banka, spoločne s centrálnymi bankami členských krajín Eurosystému, prípravnú etapu zavedenia digitálneho eura.
Súčasťou plánu je počas dvoch rokov pripraviť a schváliť potrebnú legislatívu, pravidlá fungovania, prípravu infraštruktúry a výber poskytovateľov. Na konci tohto obdobia sa rozhodne, či tento ambiciózny projekt postúpi do finálnej fázy. Ak sa tak stane, rozhodne sa aj o dátume samotného spustenia.
Rozmeňme si digitálne euro na drobné
Hovoríme o digitálnej forme hotovosti, ktorá bude dostupná vo všetkých kútoch eurozóny. Zásadnou výhodou bude jej dostupnosť v off-line podobe (tak, ako hotovosť v peňaženke). Všetko sa udeje okamžite (ako keby ste z nej vytiahli hotovosť). To nám poskytne väčšiu slobodu, pričom to všetko bude bezpečné a dôkladne chránené, vrátane súkromia jednotlivých používateľov.
Hlavné výhody:
- povinná akceptácia v rámci krajín eurozóny (s výnimkami, ktoré schváli legislatíva)
- bezplatné použitie
- dostupnosť v celej eurozóne
- možnosť používať digitálne euro off-line
- vysokú úroveň súkromia
- okamžité zúčtovanie platieb
- inkluzívnosť digitálneho eura – žiaden obyvateľ eurozóny nie je vylúčený z používania digitálneho eura pri jeho bežnom použití.
Budeme nezávislejší s vyššou odolnosťou voči kybernetickým útokom. Ambíciou je vytvoriť systém pre celoeurópske platobné služby s cieľom zvýšiť efektívnosť a podporiť inovácie v oblasti platobných systémov.
Európska centrálna banka a národné centrálne banky v eurozóne nemajú komerčné ambície a ani záujem monitorovať ľudí. Centrálne banky nebudú mať prístup k osobným údajom identifikujúcich používateľov, centrálne banky nebudú ukladať údaje.
Platba digitálnym eurom Vás nebude nič stáť. Tak, ako vás dnes nič nestojí platba mincami či bankovkami. Centrálne banky nemajú ani kapacity, ani chuť viesť komerčné, retailové účty.
Ako to môže fungovať v praxi
Už nebudete musieť myslieť na to, že si musíte pre istotu vybrať hotovosť. Budete mať možnosť vlastniť dve peňaženky. Jednu fyzickú vo vrecku, či taške a druhú digitálnu – výber bude len a len na vás.
Postup bude jednoduchý: Najskôr si zriadite digitálnu peňaženku vo Vašej komerčnej banke
- Do svojej digitálnej peňaženky si vložíte peniaze – hotovostným vkladom alebo bezhotovostným prevodom z bankového účtu
- Digitálne eurá, ktoré máte uložené vo Vašej digitálnej peňaženke, môžete používať pri platení za tovary a služby
- Ak sa rozhodnete, že peniaze, ktoré máte v digitálnej peňaženke, chcete vrátiť na svoj bankový účet, môžete tak urobiť hocikedy a previesť ich buď manuálne alebo na základe nastavenia automatického prevodného príkazu
- Platby v digitálnych eurách sú bezpečné a okamžité – či už nakupujete fyzicky v obchodoch, alebo v online priestore
Čo budeme môcť nakupovať za digitálne euro
Skrátene: hocijaké drobné či stredne veľké nákupy.
Použijete ho pri nákupe v potravinách či zaplatíte lístok do kina. Použijete ho pri všetkých elektronických platbách v kamenných obchodoch a v online priestore.
Umožní priame platby, online a off-line, z digitálnej peňaženky pomocou mobilného telefónu alebo inteligentných hodiniek. Bude to rovnaké, ako keď kolegovi vraciate hotovosť, ktorú Vám predtým požičal. Pri cestách do iných krajín eurozóny nemusíte so sebou brať hotovosť. Navyše sa vyhnete poplatkom za výber hotovosti z bankomatov v celej eurozóne.
Budete ho môcť využiť na automatické platby za služby mobilného operátora či spotrebu elektrickej energie. Nebude mať obmedzený účel použitia alebo obmedzenú dobu platnosti tak, ako je to napríklad pri poukazoch. Bude takmer neobmedzené a vždy si zachová svoju hodnotu.
Ešte to chvíľu potrvá. Zo strany príslušných európskych inštitúcií je potrebné pripraviť potrebné zákony, reguláciu a podmienky pre prípadné uvedenie digitálneho eura do života.
Uvidíme, čo všetko prinesú nasledujúce dva roky.
Mailing list: v prípade záujmu o zasielanie notifikácií o ďalších blogoch sa prihláste do mailing listu NBS.