en en

Zmeny v kurzovom lístku ECB: Pridaný izraelský šekel, zrušená estónska koruna

Estónsko sa 1. januára 2011 stane 17. členským štátom Európskej únie, ktorý príjme euro. Európska centrálna banka (ECB) preto od tohto dňa prestane uverejňovať referenčné výmenné kurzy eura k estónskej korune (EEK). ECB sa okrem toho rozhodla, že bude od 3. januára 2011 denne vypočítavať a uverejňovať referenčné výmenné kurzy eura k izraelskému šekelu. V dôsledku toho bude ECB od 3. januára 2011 denne stanovovať a uverejňovať zoznam referenčných výmenných kurzov eura k týmto menám:

AUD

austrálsky dolár

BGN

bulharský lev

BRL

brazílsky real

CAD

kanadský dolár

CHF

švajčiarsky frank

CNY

čínsky jüan

CZK

česká koruna

DKK

dánska koruna

GBP

libra šterlingov

HKD

hongkonský dolár

HRK

chorvátska kuna

HUF

maďarský forint

IDR

indonézska rupia

ILS

izraelský šekel

INR

indická rupia

ISK

islandská koruna

JPY

japonský jen

KRW

juhokórejský won

LTL

litovský litas

LVL

lotyšský lats

MXN

mexické peso

MYR

malajzijský ringgit

NOK

nórska koruna

NZD

novozélandský dolár

PHP

filipínske peso

PLN

poľský zlotý

RON

nový rumunský lei

RUB

ruský rubeľ

SEK

švédska koruna

SGD

singapurský dolár

THB

thajský baht

TRY

turecká líra

USD

americký dolár

ZAR

juhoafrický rand

Súčasný spôsob vypočítavania a uverejňovania referenčných výmenných kurzov eura sa bude vzťahovať aj na menu, ktorá sa má pridať do kurzového lístka:

  • Referenčné výmenné kurzy sa stanovujú na základe telekonferencie medzi centrálnymi bankami v rámci Európskeho systému centrálnych bánk aj mimo neho, ktorá sa zvyčajne koná o 14.15 SEČ. Referenčné výmenné kurzy uverejňujú krátko po skončení telekonferencie poskytovatelia elektronických informácií o trhu a uverejňujú sa aj na webovej stránke ECB.
  • Pre každú menu sa uverejňuje iba jeden referenčný výmenný kurz (t. j. stredný kurz) pomocou „určitej“ metódy (t. j. 1 EUR = x jednotiek cudzej meny).
  • Podľa jednotlivých mien sa môže používať rôzny počet platných číslic, pričom sa zohľadňujú trhové zvyklosti. Vo väčšine prípadov sa však používa päť platných číslic.
  • Národné centrálne banky eurozóny môžu uverejňovať podrobnejšie kurzové lístky ako ten, ktorý uverejňuje ECB.

ECB sa snaží zabezpečiť, aby boli v uverejnených výmenných kurzoch zohľadnené trhové podmienky, ktoré prevažujú v čase stanovovania kurzu. Keďže sú výmenné kurzy uvedených mien k euru priemerom nákupného a predajného kurzu, nemusia nevyhnutne zodpovedať kurzom, pri ktorých sa uskutočňujú reálne transakcie na trhu. Výmenné kurzy k euru, ktoré uverejňuje ECB, majú len informatívny charakter.

Zdroj: ECB

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.