en en

Ako posunúť Slovensko do prvej ligy vo verejných financiách

Národná banka Slovenska zorganizovala v spolupráci s Inštitútom finančnej politiky, Radou pre rozpočtovú zodpovednosť a Útvarom hodnoty za peniaze diskusné podujatie Rozpočet 2.0: Ako posunúť Slovensko do prvej ligy vo verejných financiách. Takéto podujatie usporiadali vôbec po prvýkrát.

Ako posunúť Slovensko do prvej ligy vo verejných financiách

Diskusia v bratislavskom Grand hoteli River Park spojila ekonomických expertov, politikov a analytikov. Jej cieľom bolo odštartovať konštruktívny dialóg o verejných financiách, ktorý je potrebný najmä v aktuálnej predvolebnej atmosfére.

Ako posunúť Slovensko do prvej ligy vo verejných financiách

„Volebná kampaň už de facto odštartovala a je preto vhodný čas porozprávať sa trochu viac strategicky a vizionársky čo ďalej, najmä s verejnými financiami, s konkrétnymi štrukturálnymi zmenami v ekonomike. Tento deň nie je o rozpočte na budúci rok, nie je to ani o „čiernej nule“. Je to o cestovnej mape do budúcnosti, je to o tom, ako by sme mohli veci robiť lepšie. Aby sme sa mohli spolu dopracovať k lepšej architektúre, k lepším nástrojom, k lepším inštitúciám, ktoré by mali zabezpečovať lepší život pre túto krajinu. Dnes si môžeme spoločne otestovať teplotu v bazéne, na to tu máme predstaviteľov politických strán, v bazéne, v ktorom spoločne plávame“, na úvod podujatia povedal guvernér Národnej banky Slovenska, Peter Kažimír.

Účastníkom debaty sa prihovoril aj minister financií SR Ladislav Kamenický a predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, Ivan Šramko.

Autori štúdie na stretnutí predstavili víziu, ako skvalitniť verejné financie Slovenska. Povedané jazykom informatikov – posunúť ich na úroveň 2.0. Alebo inak – dostať ich na úroveň svetovej špičky:

„Po rozdelení federácie začínalo Slovensko až v C kategórii majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Netrvalo ani desať rokov a postupne sa prepracovalo až k titulu majstra sveta. Hokejové zručnosti, tvrdá a cieľavedomá práca, trocha šťastia priniesli svoje ovocie. Pomerne hlboko sme začínali aj vo verejných financiách. Okolo roku 2000 sme ešte stále poriadne nevedeli, aký máme deficit. Slovensko zaostáva najmä vo výsledkoch, ktoré priamo pociťujú občania. Lepšie školstvo, zdravotníctvo, právny a dôveryhodný štát, ktorý sa postará o najzraniteľnejších a ktorý rešpektuje úspešných – firmy aj jednotlivcov. Verejné financie v širšom význame vnímame ako nástroj na dosiahnutie týchto cieľov. V štúdii identifikujeme viaceré oblasti, kde máme ešte čo robiť, aby sme prvoligistov dobehli.“

Peter Majer
hovorca NBS

Štúdiu nájdete aj v sekcii publikácie NBS.

Pozrite si záznam z diskusného podujatia NBS:

Ako posunúť Slovensko do prvej ligy vo verejných financiách

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie
Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
Kontakt: press@nbs.sk, +421-2-5787 2162, +421-2-5787 2161,

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.