en en

(Aj) vďaka Schumanovi máme dvere do Európy otvorené

Robert Schuman je považovaný za jedného zo zakladateľov Európskej únie. Už v roku 1948 začal koncipovať budúci vzhľad Európy a neskôr sa jeho snahy začali nazývať Schumanov plán.

Je po ňom pomenovaný aj výmenný projekt, tzv. Schuman Programme, ktorý umožňuje zamestnancom Európskeho systému centrálnych bánk, teda aj zamestnancom NBS, vyskúšať si na obdobie 6-9 mesiacov prácu v inej centrálnej banke.  Program poskytuje jedinečnú príležitosť získať praktické skúsenosti v novom prostredí, pracovať na konkrétnych projektoch v iných bankách a prispievať k spoločnej kultúre a užšej spolupráci v rámci systému.

Vlani sa NBS premiérovo zapojila do projektu a dnes sú už prví kolegovia z NBS na pobyte v zahraničí. Jednou z nich je aj Karina Patay, ktorá v NBS pôsobí ako hlavná inšpektorka dohľadu, aj Marcel Barmeier, ktorý, naopak, oddelenie bankového dohľadu Rakúskej národnej banky „vymenil“ na pár mesiacov za Národnú banku Slovenska.

Karina Patay odišla na pár mesiacov do Belgickej národnej banky, kde pracuje na oddelení štatistiky. ,,Aktuálne sa podieľam na projekte s názvom SALSA (Statistical database administration lifecycle using SDMX artefacts). V rámci projektu máme naplánované prepracovanie databázy, ktorá obsahuje štatistické údaje pre interných a externých používateľov,“ dodala Karina Patay.

(Aj) vďaka Schumanovi máme dvere do Európy otvorené
Karina Patay pred Belgickou národnou bankou

Marcel Barmeier v súčasnosti pôsobí na oddelení menovej politiky odboru ekonomických a menových analýz NBS. ,, Pracujem na výskumnom projekte, ktorý hodnotí vplyvy cielených dlhodobejších refinančných operácií (TLTRO) na bankový sektor na Slovensku. Som veľmi rád, že môžem prispieť k pochopeniu toho, ako  fungujú nástroje menovej politiky, čo je kľúčové pre fundované rozhodovanie o menovej politike,” opísal svoju náplň práce v NBS Marcel Barmeier a dodal: „Poznatky z inej centrálnej banky umožňujú rozšíriť chápanie zraniteľnosti bánk v neistom makroekonomickom prostredí.“

Okrem novej pracovnej náplne na oboch čakali aj noví kolegovia. ,,Veľmi pozitívnou skúsenosťou z prvých týždňov môjho pobytu bolo srdečné privítanie od kolegov. Veľmi ma podporovali a pomohli mi pri zorientovaní sa v novom prostredí,” odpovedal Marcel.

(Aj) vďaka Schumanovi máme dvere do Európy otvorené
Marcel Barmeier v Átriu NBS
(Aj) vďaka Schumanovi máme dvere do Európy otvorené
Marcel s kolegami

Záujem a pozitívnu odozvu od kolegov z NBS v rozhodnutí okúsiť prácu v Belgicku zažila aj Karina Patay: ,,Samotné prihlásenie vyžaduje súhlas vedúcej oddelenia a riaditeľky odboru. Musím povedať, že som dostala skvelú podporu z ich strany, keďže to tiež pokladali za skvelú príležitosť nazbierať nové skúsenosti a priniesť niečo nové k nám. Rovnako ich zaujímali aktivity, o ktoré som prejavila záujem, keďže som mala možnosť prihlásiť sa na štyri rôzne projekty.“

Účasť na projekte prináša nové pracovné skúsenosti aj možnosť okúsiť novú krajinu, jej kultúru či spoznať jej jazyk. ,,Zatiaľ čo kurz slovenského jazyka na začiatku programu bol veľmi nápomocný, moji kolegovia boli veľmi milí a pomohli mi prekonať zostávajúce komunikačné bariéry,” povedal o svojich skúsenostiach so slovenským jazykom Marcel Barmeier.

Karina svoje začiatky s francúzskym jazykom opísala tiež pozitívne: ,,Projekt zatiaľ trvá len dva mesiace, z čoho som mala prvé dva týždne intenzívny kurz francúzskeho jazyka. Z tohto pobytu si už teraz odnášam jeho základy, zlepšenie komunikácie v anglickom jazyku a nadobudnutie pracovných skúsenosti v oblasti project & data managementu‘.

(Aj) vďaka Schumanovi máme dvere do Európy otvorené
Karina Patay vo svojej kancelárii

So svojimi skúsenosťami s prácou v Banca d’Italia sa pondelil aj expert data manažmentu NBS Michal Volešíni. Pozrite si jeho video:

Národná banka Slovenska je otvorená projektom,  ktoré napomáhajú pracovnému či osobnostnému rozvoju zamestnancov. Praktické skúsenosti, ktoré nadobúdajú, napríklad aj počas Schumanovho programu, sú obohatením nielen pre samotných účastníkov, ale aj pre fungovanie banky či Eurosystému.

Ak máte aj vy záujem o stáž alebo v prácu v NBS, neváhajte a ozvite sa nám na kariera@nbs.sk, alebo sledujte


mailinglist

Mailing list: v prípade záujmu o zasielanie notifikácií o ďalších blogoch sa prihláste do mailing listu NBS.