en en

Krívajúca ekonomika kazí radosť z klesajúcej inflácie

S príchodom nového roka je čas na mierny optimizmus, ale aj opatrnosť. Tá súvisí s pretrvávajúcou neistotou a neočakávanými udalosťami, o ktoré, ako vieme, nie je núdza.

Úľava, ktorú krajinám eurozóny prináša pokračujúce spomaľovanie rastu cien, je zatienená nevýrazným ekonomickým oživením a dlhodobým problémom s chýbajúcimi investíciami. Chuť víťazného ťaženia v boji s infláciou má preto mierne trpkú príchuť.

Tento rok sme podnikli razantné a rozhodné kroky, no pred nami je ešte stále nemalý kus práce. Postupné, krok za krokom idúce znižovanie základných úrokových sadzieb o 25 bázických bodov zostáva najrozumnejšou stratégiou.

Týmto spôsobom môžeme podať pomocnú ruku ekonomike a v istej miere zmierniť ekonomický útlm, ktorý zažívame. Zároveň nám tento prístup ponecháva potrebný manévrovací priestor.

K znižovaniu sadzieb v budúcom roku musíme pristupovať obozretne a flexibilne. Ekonomika, ako sami vidíte, je vystavená opakovaným dávkam nepredvídateľnosti.

Budúci rok prinesie nové výzvy. Dnes je však ešte príliš skoro robiť závery alebo hovoriť o konkrétnych vplyvoch na Európu.

Agresívnejšie znižovanie úrokových sadzieb – ak by k nemu aj naozaj prišlo – by dávalo zmysel len pri dramatickej zmene situácie.

Možný pozitívny krátkodobý efekt, ktorý by s tým súvisel, by v sebe niesol nemálo rizík. A čo je hlavné, neriešilo by to príčiny pomalého oživenia rastu ekonomiky v Európe.

Chudokrvnosť európskej ekonomiky má do veľkej miery štrukturálny charakter. To si vyžaduje rozhodnutia, ktoré sa robia inde – nie v centrálnych bankách. Otáľanie výrazne oslabuje budúci rast v celej Európe.

Potrebujeme urýchlene oživiť a naštartovať investície. Ide o zásadný problém, ktorý si nemôžeme dovoliť ignorovať. Nesmieme pred ním zatvárať oči.

Nižšie úrokové sadzby môžu poskytnúť určitý priestor na nadýchnutie, ale nemôžu nahradiť nevyhnutné reformy, inovácie a investície. Politici musia konať rýchlo a rozhodne.

Bez reforiem Európu pred škodami nezachránia ani tie najnižšie úrokové sadzby. Menová politika má obrovský vplyv a silu, no nemôže byť jediným hráčom na ihrisku.

Ostávame aj naďalej plne flexibilní a budeme sa rozhodovať na základe prichádzajúcich údajov o vývoji ekonomiky a finančného sektora.

Ak by to bolo potrebné, budeme konať rozhodne. Musíme však odolať pokušeniu prehnane reagovať na krátkodobé výkyvy. Pokles inflácie je vítaným vývojom, no nie je to posledná kapitola.