en en

Lesk a bieda eurocentoviek

Spoluautori: Eva Štulrajterová – výskumný pracovník NBS, Martin Šuster – riaditeľ odboru výskumu

Nie každá maličkosť poteší. Medenáky, drobné centíky nám, podľa prieskumov, často zavadzajú v peňaženkách. Po ich zrušení volá maloobchod už rok a verejnosť je tomu tiež naklonená. Ruku na srdce, kedy sa kto kvôli jednému centu naposledy zohol? Zároveň je ich výroba a distribúcia drahšia než ich hodnota a príroda sa tiež nenahnevá, ak ich bude menej v obehu.

Zaokrúhľovanie platieb v hotovosti, aby sme sa v našich peňaženkách zbavili najmenších jedno- a dvojcentoviek, je na dobrej ceste. V Národnej banke Slovenska sme sa k tejto myšlienke prihlásili v júni 2020 a podporili sme zaokrúhľovanie konečnej platby za nákup na 0 alebo 5 centov. Túto filozofiu si osvojila aj nová vláda a začlenila ho do Programového vyhlásenia vlády. Koncom minulého roka ho ministerstvo hospodárstva navrhlo ako súčasť balíka na pomoc podnikateľom, tzv.  kilečka 2. Ministerstvo financií následne začiatkom tohto roka predložilo novelizáciu zákona o cenách zavádzajúcu zaokrúhľovanie od budúceho roka. Vďaka zásadnej pripomienke Národnej banky Slovenska bola táto možnosť v máji zmenená na povinnosť. Dôvodom tejto zmeny bola belgická skúsenosť, ktorá ukázala, že zaokrúhľovanie na dobrovoľnej báze nefunguje a preto je tam od roku 2019 zaokrúhľovanie povinné.

Obyvatelia Slovenska zaokrúhľovanie nákupov veľmi podporujú už dlhší čas. Podľa prieskumu Eurobarometra z mája 2021 podporujú zrušenie používania jedno- a dvojcentových mincí viac ako piati zo šiestich obyvateľov Slovenska (graf 1), čo je aktuálne najviac v eurozóne. Dokonca viac, ako v Írsku, Fínsku, Taliansku, Belgicku alebo v Holandsku, kde je zaokrúhľovanie už v platnosti.

Graf 1 Podpora zrušenia jedno- a dvojcentových mincí

Zdroj: Flash Eurobarometer 488

Výhody zaokrúhľovanie nákupov v hotovosti sú aj v analytickom komentári NBS z januára 2019. Argumentovali sme v ňom významnými finančnými úsporami pre podnikateľov aj NBS, ako aj úsporou času pre obyvateľov. Ukázali sme tiež, že náklady pre domácnosti z možného zaokrúhľovania cien nahor sú veľmi nízke – pre typickú rodinu nepresahujú 1 cent mesačne. Všetky tieto argumenty sú určite platné ešte viac v dobe pandémie koronavírusu – podnikatelia potrebujú šetriť náklady a minimalizovať cesty do bánk, aby do nich vložili drobné mince od zákazníkov. Zákazníci chcú skrátiť nákupy na nevyhnutný čas, aby sa čo najmenej vystavili riziku nákazy.

Zaokrúhľovaním platieb by sa ukončila výroba množstva mincí malej hodnoty a to by zároveň prispelo k zelenšiemu Slovensku. Drobné mince totiž často končia ako odpad, nevracajú sa do obehu a sú preto odbúrateľnou ekologickou záťažou.

Každá minca má dve strany a platí to aj tu.

Malá časť slovenských spotrebiteľov sa obáva, že by ceny mohli po zavedení zaokrúhľovania platieb vzrásť.

  • Po prvé, ceny jednotlivých tovarov sa zaokrúhľovať nebudú – zaokrúhľovať sa bude iba konečná platba v hotovosti. Pri platbe kartou alebo stravnými lístkami sa zaokrúhľovať nebude.
  • Po druhé – a to je hlavné – ceny v obchodoch nie sú nízke preto, že by z nejakého zázračného dôvodu museli končiť na -49 alebo -99. Každý predajca by rád predával čo najdrahšie – ale nemôže, lebo by zákazníci prešli ku konkurencii.
  • Po tretie – keď sa v roku 2003 podobným spôsobom zrušili 10- a 20-halierniky, žiadny vplyv na ceny to nemalo.

Kto má stále obavy, zaokrúhľovaniu sa jednoducho vyhne – stačí zaplatiť kartou alebo mobilom. Tieto alternatívy k platbe v hotovosti sú aj na Slovensku čoraz populárnejšie. Podiel platieb v hotovosti minulý rok ďalej klesol – aj na úkor modernejších spôsobov platieb, ako sú platby bezkontaktnými kartami (+20 %) alebo platby mobilom (+198 %!). Podiel spotrebiteľov, ktorí uprednostňujú platbu v hotovosti, klesol o dva percentuálne body.

Na záver je dôležité zdôrazniť, že zaokrúhľovanie neznamená zrušenie drobných mincí. K zrušeniu môžu pristúpiť len európske inštitúcie, Slovensko nemôže takéto rozhodnutie prijať samostatne. A tak centy, ktoré si prinesieme napríklad z dovolenky, budeme môcť aj po zavedení zaokrúhľovania v obchode bez problémov minúť.


« Späť na zoznam blogov

Chcete vedieť o ďalšom blogu?

Mailing list: v prípade záujmu o zasielanie notifikácií o ďalších blogoch sa prihláste do mailing listu NBS.