en en

Špecialista ochrany a analýzy platidiel Viera Bónová: Ako neprísť o peniaze

Bankovky poškodené od zvierat, zakopané v zemi, spálené v kozube. Viera Bónová, špecialistka ochrany a analýzy platidiel v Národnej banke Slovenska, by mohla napísať knihu.

Prednedávnom ľudí pobavil príbeh manželov z Pensylvánie, ktorým pes zožral takmer štyritisíc dolárov. Nešťastný pár sa bavil už menej. Bankovky, ktoré ležali na kuchynskej linke, pripravené na odovzdanie robotníkom za opravu plota, postupne prešli cez tráviaci trak domáceho miláčika. Clayton a Carrie Lawovci všetko poctivo zbierali, umývali, sušili a skladali dokopy. Banka im vyšla v ústrety a podarilo sa im získať naspäť 3 500 dolárov. Zázrak. Zaujímalo nás, ako by tento príbeh dopadol u nás. Oslovili sme Mgr. Vieru Bónovú, špecialistku na analýzu platidiel z Národnej banky Slovenska, ktorá vie veľa o tom, ako dokážu ľudia prísť o peniaze.

Stále je to papier

Treba si hlavne uvedomiť, že bankovky sú z papiera. Na rozdiel od bežného papiera má síce špecifické vlastnosti, napríklad vydrží dvetisíc dvojohybov bez toho, aby sa poškodil, alebo zvládne aj opranie v práčke, ale stále je to len papier. Môže sa nenávratne poškodiť. Podľa rozhodnutia Európskej centrálnej banky, plnú náhradu môžete dostať vtedy, ak fyzicky predložíte viac ako 50 percent plochy poškodenej bankovky. Avšak pri určitých nepredvídateľných udalostiach, ako sú napríklad dopravné nehody, záplavy či požiare, môžete dostať plnú náhradu aj za menej ako 50 percent plochy bankovky. Musíte však dokázať, že zvyšné časti bankoviek boli zničené,“ hovorí odborníčka. Ako tomu rozumieť?
Ak teda niekomu vyhorí byt, v ktorom sa poškodia bankovky, a žiada náhradu, je vhodné, aby predložil aj doklad napríklad od hasičov či polície o tom, že prišlo k takejto nepredvídateľnej udalosti. Lenže pozor. Ak by mu napadlo, že si bude pýtať od banky päťtisíc eur, hoci mu v skutočnosti obhoreli „len“ tri tisícky, treba vedieť základný fakt: „Poškodené bankovky je potrebné priniesť do banky, kde ich podrobíme skúmaniu. Budeme zisťovať ich počet, pravosť a nominálnu hodnotu. Náhradu vyplatíme iba za bankovky, ktoré fyzicky zistíme.“ Aj keď má človek iba čestné úmysly a rád by dostal späť len to, o čo prišiel, za bankovky, ktoré zhoreli úplne alebo už sa nedá identifikovať ich počet a nominálna hodnota, nedostane nič. Aby sme sa vrátili k príbehu o psovi hladnom po peniazoch, princíp je rovnaký. „Ak sa podarí získať kúsky bankoviek tak, aby sa z každej dalo vyskladať viac ako 50 percent a boli jednoznačne identifikovateľné, náhradu je možné vyplatiť,“ hovorí Mgr. Viera Bónová.

Neuveriteľné miesta

Za roky praxe sa špecialistka stretla s rôznymi prípadmi. Nielen psy, ale napríklad aj papagáje dokážu rozzobať peniaze na malé kúsky a myši si z nich zasa rady postavia na povale hniezdo pre mláďatá. Aj keď je najlepšie uchovávať peniaze v bankách, vieme ich odložiť na neuveriteľné miesta. Na povalách, v pivniciach alebo pod vaňou, kde akurát splesnivejú, či dokonca v záhrade. „Stali sa prípady, keď ľudia zabalili bankovky do igelitového vrecka a zakopali. Neuvedomili si, že igelitové vrecko reaguje so zemou, vyzráža sa v ňom voda a bankovky jednoducho zhnijú. Nie je neobvyklé, že niekto roztrhne obálku s peniazmi alebo ju hodí do skartkovacieho stroja. My potom tie bankovky nastrihané na slížiky musíme vyskladať, aby sme zistili, koľko bankoviek a v akej nominálneho hodnote zničil,“ vymenúva Viera Bónová. Kuriózne prípady priniesla aj pandémia koronavírusu: „Ľudia sa snažili dezinfikovať bankovky v mikrovlnných rúrach. Lenže na peniazoch sú mnohé ochranné prvky vrátane kovových, ako napríklad ochranný alebo holografický prúžok, a tie pri kontakte s mikrovlnným žiarením začnú horieť.“ Alebo si predstavte, že zakúrite v kozube a neviete, že tam niekto z rodiny schoval peniaze alebo na to jednoducho zabudnete. Aj to je realita.

Aký je postup?

Zničené bankovky je najlepšie priniesť do ústredia Národnej banky Slovenska v Bratislave alebo do jej expozitúr. „V komerčnej banke vám vymenia bankovku, len ak jej chýba centimeter zo šírky či z dĺžky alebo je natrhnutá, všetko ostatné rieši ústredie Národnej banky Slovenska. U nás v pokladnici s vami vybavia všetky dokumenty a spolu s bankovkami postúpia k nám na oddelenie,“ hovorí Viera Bónová. Potom ostáva už len čakať na rozhodnutie.poskodene_bankovky.jpg

Obrňte sa trpezlivosťou.
Naše oddelenie je jediné pracovisko na Slovensku, kde sa sústreďujú na analýzu aj vážne poškodené bankovky z celého Slovenska.
Prípady vybavujeme postupne, ako prichádzajú, a nie každý je jednoduchý. Pri niektorých spolupracujeme aj s inými inštitúciami, orgánmi činnými v trestnom konaní či kriminalistickým a expertíznym ústavom. Nemáme stanovený čas, dokedy musíme poskytnúť náhradu,“ objasňuje odborníčka. Občas ide naozaj priam o detektívnu prácu. Ak na oddelení prípravy a analýzy platidiel zistia, že ide o falzifikáty, vypracujú odborné posudky, ktoré zasielajú orgánom činným v trestnom konaní. Pri predložení väčšieho množstva poškodených bankoviek, ak predkladateľ nechce dodať požadované doklady, čo môže napovedať o tom, že bankovky môžu pochádzať z trestnej činnosti, Viera Bónová s kolegami z oddelenia spolupracujú s inými príslušnými orgánmi.

Pod podlahou

Bankovky v rôznom stave ľudia často nájdu, aj keď preberajú pozostalosť po svojich rodičoch či starých rodičoch. Nie je neobvyklé, ak v staršom dome, ktorý chcú predať, objavia pod drevenou podlahou alebo pod linoleom úspory v zlom stave. Mimochodom, občas sa nájdu v domácnostiach aj slovenské bankovky spred čias eura. „Stále sú vymeniteľné,“ hovorí špecialistka.
Popusťme uzdu fantázii a predstavme si, že niekto nájde v stene starého domu po praprarodičoch peniaze, ktoré si zarobili v Amerike. Čo s týmto pokladom? „Americké doláre nepoznajú prekluzívnu lehotu, teda všetky bankovky, ktoré doteraz v USA vydali, sú platné.
Mnohé, hlavne staršie takzvané veľké formáty však majú už viac zberateľskú hodnotu ako svoju nominálnu. Na našom území tieto staré série banky neodkúpia, no v USA ich môžete vymeniť,“ prekvapuje odborníčka.
Pre neplatné alebo poškodené bankovky v inej ako eurovej mene musíte zájsť do centrálnej banky príslušnej krajiny, prípadne si pozrieť cez internet web centrálnej banky danej krajiny, na ktorom si nájdete všetky informácie k platným aj prekluzívnym bankovkám a k možnostiam ich výmeny. Národná banka Slovenska nenakupuje cudzie meny ani ich nevymieňa.

Chodí rada do práce

Viera Bónová je človek, na ktorom hneď vidieť, že svoju prácu miluje. „S peniazmi pracujem už 38 rokov, je to vlastne moje prvé zamestnanie. Keď som si po materskej dovolenke hľadala prácu, našla som inzerát, že vtedy ešte Štátna banka Československa hľadá ‚ženy z domácnosti na počítanie peňazí‘. Začínala som teda v počítarni peňazí. Áno, všetko sa rátalo ručne. Odtiaľ som prešla do pokladne a z nej na súčasné oddelenie prípravy a analýzy platidiel,“ hovorí. „Ja sa do práce teším, napĺňa ma, je rôznorodá,“ vraví s úsmevom a kladie pod špeciálny prístroj vypratú, domodra zafarbenú bankovku.
Hoci špecialistka neprichádza osobne do styku s majiteľmi zničených bankoviek, ich problém jej nie je ľahostajný: „Zakaždým na nich myslím, za každou bankovkou je nejaký človek s príbehom. Snažíme sa ľuďom vyjsť v ústrety, ak je to možné. Viem si predstaviť situáciu, že žena hodí do práčky mužove nohavice aj s bankovkou, to sa stáva.“ Na otázku, kedy naposledy vyprala bankovky ona, reaguje so smiechom: „Nikdy. Ani sa mi nepodarilo nič roztrhať. Celý život používam peňaženky, kde sú bankovky uložené rovno, bez preloženia alebo hrozby, že sa zachytia do zipsu. Ale stalo sa nám, že keď sme boli s manželom na turistike v Tatrách, zmokli sme do nitky. Peniaze, ktoré mal uložené v hnedej peňaženke v ruksaku, zvlhli a zafarbili sa. Tak sme ich na izbe sušili a potom vymenili.“ Majú papierové bankovky budúcnosť? „V rámci EÚ sa zatiaľ používa papier, no prvou krajinou, ktorá vydala polymérové bankovky, odolnejšie voči vode, bola Austrália. Pridali sa aj iné krajiny. Rumunsko napríklad vydalo polymérovú bankovku k zatmeniu Slnka, cez ktorú sa dal úkaz bezpečne sledovať. Aj vo Veľkej Británii už majú polymérové libry, takže aj tento segment sa vyvíja,“ uzatvára Viera Bónová.

Za rok 2023 bolo NBS predložených okolo 25-tisíc kusov poškodených peňazí. „Polovicu tvorili bankovky poškodené bezpečnostnými farbami. Tieto systémy využívajú inštitúcie na ochranu hotovosti proti odcudzeniu. Z tej druhej polovice bolo asi 1 200 kusov odobratých bez poskytnutia náhrady, keď bankovky mali menej ako 50 percent svojej plochy.“​​

Zdroj: Šarm, 23. 1. 2024, Katarína Čulenová