-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
- Dohľad nad finančným trhom
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
-
Legislatíva
- Úplné znenia zákonov patriacich do kompetencie NBS a zákony súvisiace s aktuálnou situáciou Úplné znenia iných všeobecne záväzných právnych predpisov patriacich do kompetencie NBS a rozhodnutí NBS Vybrané právne predpisy súvisiace so zavedením meny euro
- Vestník NBS Zoznam platných právnych predpisov vydaných NBS Materiály NBS v pripomienkovom konaní
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné štúdie Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
- Publikácie
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kontakty
Logotyp NBS
Logotyp NBS tvorí štylizovaný motív z keltskej mince Biatec, zobrazujúci jazdca držiaceho ratolesť, hlavný nápis Národná banka Slovenska a podnadpis Eurosystém. Motív jazdca je stvárnený štylizovaným grafickým jazykom tvoreným kombináciou úsečiek a kriviek. Keltské mince Biatec sa razili na území dnešnej Bratislavy v prvom storočí p. n. l.
Každé použitie logotypu NBS schvaľuje výhradne oddelenie komunikácie odboru kancelárie guvernéra.
V prípade záujmu o grafické podklady k logotypu NBS kontaktujte: press@nbs.sk
Logotyp NBS v rokoch 1993 – 2019
Pri výbere pôvodného loga pre Národnú banku Slovenska prevládol názor, že jeho námetom by mal byť symbol, ktorý vystihuje historické aj hospodárske tradície Slovenska. Po diskusiách historikov, umelcov a numizmatikov boli vytypované dva námety.
História logotypu
Prvým bol „sokoliar“, ozbrojený jazdec – lovec so sokolom na ľavej ruke vyobrazený na striebornej tepanej plakete z druhej polovice 9. storočia, ktorá sa našla pri archeologickom výskume staroslovanských usadlostí. Popri poľnohospodárstve, záhradníctve a vinohradníctve, ako aj vyspelej remeselnej výrobe patrilo sokoliarstvo k jedným z významných spôsobov získavania obživy starých Slovanov v 9. storočí nášho letopočtu, v období najväčšieho rozkvetu prvého štátneho útvaru na našom území. Na kultúrne a historické tradície nitrianskych a moravských kniežatstiev priamo nadväzuje Slovenská republika, čo je deklarované aj v samotnom texte preambuly Ústavy Slovenskej republiky.
Druhým námetom bol „Biatec“, keltská minca, na averze ktorej sa nachádza vyobrazenie jazdca sediaceho na koni s ratolesťou v ruke a pod ním nápis Biatec. Doterajšie numizmatické a archeologické výskumy svedčia o tom, že Kelti, jeden z prvých historicky známych národov, razili svoje mince aj na území dnešnej Bratislavy približne v rokoch 70-44 pred naším letopočtom.
Mince, ktoré sa v tom čase razili na území dnešnej Bratislavy, nemajú obdobu v celom vtedajšom keltskom svete. Boli zhotovené z kvalitného kovu – zo striebra a zlata. Na minciach z bratislavskej keltskej mincovne sú nápisy latinským písmom – kapitálou: BIATEC, NONNOS, DEVIL, BUSU, BUSSUMARUS, TITTO – spolu 14 rôznych nápisov, z ktorých sa nápisBIATEC objavuje najčastejšie (preto sa časom ujal pre všetky tieto mince názov Biatec, i keď v odbornej literatúre sú zväčša uvádzané ako hexadrachmy bratislavského typu). Prvýkrát sa tak na našom území použilo latinské písmo. Podľa posledných výskumov predstavujú tieto nápisy osobné mená miestnych vládcov.
Tieto mince majú priemer asi 25 mm a hmotnosť 16,5-17 g. Na ich lícnej strane sa zvyčajne striedajú rôzne stvárnenia hlavy, na rube je väčšinou jazdec na koni. Vyskytujú sa však aj rôzne mytologické motívy, napr. harpya (vták s ľudskou hlavou), kentaur (kôň so mužskou hornou časťou tela) alebo grif (okrídlený lev s hlavou orla) či do klbka stočený drak alebo iné totemové symboly rôznych reálnych zvierat. Dá sa povedať, že bohatstvom námetov môže bratislavská keltská mincovňa smelo súperiť s vtedajšími rímskymi mincovňami.
Najvýznamnejší nález keltských mincí typu „Biatec“ sa viaže k stavbe budovy Tatra banky v Bratislave v roku 1923, keď sa pri kopaní jej základov našlo vo vrstve s laténskou keramikou na ploche 1-2 m2 voľne rozptýlených 76 veľkých a 324 malých mincí.
Napokon sa stal pri tvorbe loga NBS hlavným námetom Biatec, mince typu Biatec sú najstaršie mince dokázateľne razené na slovenskom území. Autor výtvarného stvárnenia loga NBS Anton Šulek použil aj námet sokoliara, čím skĺbil dve významné obdobia a tradície Slovenska: keltskú a veľkomoravskú. Do kruhu umiestnil jazdca na koni, avšak na rozdiel od predlohy, posadil na jazdcovu pravú ruku sokola a lipovú ratolesť pozostávajúcu z troch lístkov premiestnil z jeho ruky pod nohy koňa. Jazdec na cválajúcom koni s dravcom v ruke symbolizuje určitú moc či nezávislosť, stabilitu a pružnosť v konaní, nesie so sebou lesk slávy i váženosti a nakoniec aj odvahy a odhodlania – všetko vlastnosti, ktoré by centrálna banka mala reprezentovať.
Neoddeliteľnou súčasťou grafického stvárnenia loga bol v spodnej časti umiestnený nápis s názvom inštitúcie v slovenskom, resp. anglickom jazyku.
Vstupom Národnej banky Slovenska do Eurosystému 1. 1. 2009 Národná banka Slovenska doplnila svoje logo o názov EUROSYSTÉM.