-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
- Dohľad nad finančným trhom
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Analytické štúdie (Policy Briefs) Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Klimatická správa o nemenovopolitickom portfóliu NBS Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Správa o vývoji trhu s krytými dlhopismi Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Vyhlásenie o investičnej politike Národnej banky Slovenska Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár* Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné štúdie - TO DEL Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kariéra
- Kontakty
Počas koronakrízy sa doviezlo rekordné množstvo zdravotníckeho materiálu
Tomáš Kendera – expert analytik makroekonómie
Vladimír Lukačovič – expert metodik platobnej bilancie
4.8.2020
V čase vrcholiacej pandémie, keď bola na Slovensku bezprecedentne utlmená aj bežná činnosť obyvateľstva, došlo k hlbokému prepadu celej ekonomiky. Napriek tomu, že analytici zverejňovali čoraz pesimistickejšie predpovede, našla sa oblasť, ktorá sa uberala opačným smerom.
Konkrétne máme na mysli rozvoj cezhraničného obchodu so zdravotníckym materiálom. Z hľadiska celkového zahraničného obchodu ide o malé objemy (rádovo v desiatkach miliónov eur), ale zmeny počas koronakrízy sú napriek tomu pozoruhodné.
Dovoz zdravotníckeho materiálu na Slovensko (mil. EUR)
Zdroj: ŠÚ SR, vlastné výpočty
Dovoz rúšok vzrástol takmer dvadsaťnásobne
Iste sa pamätáte, ako sme v začiatkoch šírenia koronavírusu pociťovali nedostatok rúšok, dezinfekcie či rukavíc. Chýbali nielen v lekárňach, ale aj v internetových obchodoch. No časom boli postupne opäť k dispozícii. Odkiaľ sa vzali? Išlo len o krátkodobý výpadok v zásobovaní alebo sme ich potrebovali najskôr doviezť či vyrobiť?
Dovoz ochranných rúšok na tvár výrazne rástol tak v marci, ako aj v apríli z niekoľkých miliónov na viac ako 50 miliónov eur. Viac sa dovážali textilné rúška než celulózové a papierové. Objemovo najviac z Číny. Okrem klasických rúšok sme na Slovensko vo veľkom počte dovážali aj bezpečnejšie masky s mechanickými časťami a vymeniteľnými filtrami.
Dovoz ochranných rúšok na tvár (mil. EUR)
Zdroj: ŠÚ SR
Čo sa týka rukavíc, najviac sa dovážali gumené rukavice, či už priamo určené pre zdravotníctvo alebo aj na ostatné účely. Ich dovoz – v marci z Malajzie (najväčší svetový producent) a v apríli z Číny – sa takmer zdvojnásobil. Zvýšil sa aj dopyt po ochrannom zdravotníckom oblečení.
Testy na koronavírus Slovensko nakupovalo najmä v Európe
Kým dovoz testovacích súprav na rôzne diagnostikovanie sa v minulosti pohyboval na úrovni okolo 20 miliónov eur, v apríli stúpol na takmer 70 miliónov eur. V zásade išlo o dve skupiny testov. Prvou skupinou sú testy na priame stanovenie vírusu. Sú náročnejšie na čas a samotné uskutočnenie. Druhou skupinou sú tzv. rýchlotesty založené na zisťovaní protilátok či antigénov. Sú rýchlejšie a jednoduchšie, ale tiež menej presné. V marci rástol najmä dovoz citlivejších testov, v apríli zase dovoz rýchlotestov.
Dovoz testovacích súprav (mil. EUR)
Zdroj: ŠÚ SR
Dezinfekčné prostriedky sa v zahraničí nakupovali väčšinou najmä v malých spotrebiteľských baleniach a tiež na báze peroxidu vodíka určené najmä na zdravotnícke účely. Dovoz alkoholových prípravkov určených na dezinfekciu rástol iba mierne a vôbec nedosahoval historické maximá ako v prípade iných produktov. Môžeme predpokladať, že dopyt po týchto výrobkoch bol pokrytý z domácej produkcie.
Pľúcne ventilátory sa nedovážali skoro vôbec
Nákup ďalšieho zdravotníckeho materiálu v súvislosti s koronakrízou už nedosahoval vysoké objemy, v mnohých prípadoch však išlo o niekoľkonásobné množstvá v porovnaní s minulosťou. Išlo napríklad o teplomery, mydlá, kyslík na lekárske použitie či jednorazové hygienické podložky. Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu sa nedovážali skoro vôbec. Otázne je, či bolo dôvodom to, že išlo o ťažko zaobstarateľný nedostatkový tovar, alebo či by prípadnú zvýšenú potrebu týchto prístrojov bolo možné pokryť z domácej produkcie.
Na vývoze zdravotníckeho materiálu zo Slovenska nie je vidieť taký enormný nárast ako pri jeho dovoze. Výnimku predstavoval iba vývoz rúšok a dezinfekcie rúk. Svoju úlohu tu čiastočne zohral aj fakt, že od konca marca platí zákaz vývozu zdravotníckeho materiálu zo Slovenska.