-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
-
Dohľad nad finančným trhom
- Oblasti dohľadu Fintech Ochrana finančného spotrebiteľa Legislatíva Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Dokumenty na stiahnutie
- Iné zoznamy Oznámenia a upozornenia Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Publikácie, údaje, prezentácie Poplatky a príspevky
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Analytické štúdie (Policy Briefs) Blogy NBS Čo hovoria dáta Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Klimatická správa o nemenovopolitickom portfóliu NBS Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Správa o vývoji trhu s krytými dlhopismi Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Vyhlásenie o investičnej politike Národnej banky Slovenska Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kariéra
- Kontakty
Čo sú decentralizované financie (DeFi)?
Decentralizované financie (DeFi) predstavujú finančný systém, ktorý je postavený na technológii distribuovaných záznamov, najmä blockchainu, bez potreby tradičných finančných sprostredkovateľov, ako sú banky, či obchodníci s cennými. DeFi umožňuje používateľom vykonávať finančné transakcie prostredníctvom smart kontraktov.
Ako fungujú decentralizované financie?
DeFi využíva blockchain na vykonávanie a zabezpečovanie transakcií prostredníctvom smart kontraktov. Tieto kontrakty sú programy, ktoré automaticky vykonávajú podmienky zmluvy/kontraktov, keď sú splnené určité kritériá. Napríklad, ak si používateľ požičia kryptoaktívum, smart kontrakt automaticky uvoľní požičanú sumu a zaisťuje splatenie pôžičky podľa dohodnutých podmienok.
-
Čo je smart kontrakt?
Smart kontrakt je počítačový program alebo súbor kódov schopný automaticky vykonávať podmienky zmluvy. Inak povedané, je to digitálna zmluva napísaná v počítačovom kóde, ktorá sa automaticky spustí a plní dohodnuté podmienky, keď sú splnené určené kritériá. Umožňuje vykonávanie zmluvných záväzkov bez potreby manuálneho zásahu alebo sprostredkovateľa. Predmetom smart kontraktu môže byť rôzne plnenie, napríklad prevod kryptoaktív, výplata výnosov alebo správa vlastníctva aktív.
Napríklad, ak si používateľ požičia kryptoaktívum, smart kontrakt automaticky uvoľní požičanú sumu, kontroluje a prípadne vynucuje splatenie pôžičky podľa dohodnutých podmienok.
Smart kontrakt je zapísaný do blockchainu. Vďaka tomu je transparentný a nemenný, čo zvyšuje dôveru medzi zmluvnými stranami.
Smart kontrakty nachádzajú uplatnenie v mnohých oblastiach, od finančných služieb po dodávateľské reťazce. Napríklad v oblasti poistenia môžu smart kontrakty automaticky vyplácať náhrady po splnení stanovených podmienok, ako je napríklad overenie poistnej udalosti. V oblasti realitného trhu môžu tieto kontrakty automatizovať procesy ako napr. výber nájomného.
Na čo sa využívajú decentralizované financie?
DeFi má široké spektrum využitia. Okrem iného tento sektor poskytuje služby a produkty ako napríklad:
-
P2P požičiavanie a úročenie
Používatelia si môžu požičiavať rôzne kryptoaktíva bez nutnosti využitia tradičných finančných inštitúcií. Rovnako tak môžu svoje kryptoaktíva požičať inej protistrane a s úrokom.
-
Decentralizované burzy (DEX)
Umožňujú obchodovanie kryptoaktív priamo medzi používateľmi bez centrálneho poskytovateľa.
-
Staking
Používatelia môžu získať pasívny príjem tým, že svoje kryptoaktíva vložia do protokolov DeFi, za čo dostávajú úrok vyplácaný v danom kryptoaktíve.
-
P2P poistenie
Decentralizované peer-to-peer poistenie, ktoré poskytuje ochranu proti rôznym rizikám tak, ako bolo opísané vyššie pri smart kontraktoch.
DeFi umožňuje „disintermediáciu“ (odstránenie sprostredkovateľov) finančných služieb, znižuje transakčné náklady a zvyšuje finančnú inklúziu prostredníctvom inovatívneho využitia technológií, avšak zároveň predstavuje výzvu z hľadiska právnej úpravy a ochrany účastníkov trhu.
Prečo sú decentralizované financie zaujímavé z pohľadu Národnej banky Slovenska?
-
Finančná inklúzia
DeFi uľahčuje prístup k službám (napr. investície, pôžičky) pre ľudí, ktorí nemajú prístup k tradičným finančným inštitúciám.
-
Podpora inovácií
DeFi umožňuje inovatívne finančné produkty a služby, ktoré môžu zmeniť spôsob, akým funguje finančný systém.
-
Regulačné výzvy
DeFi predstavuje výzvy pre tradičné regulačné rámce, keďže funguje mimo tradičných finančných inštitúcií.
-
Riziká a finančná stabilita
DeFi protokoly môžu byť náchylné na technické zlyhania a kybernetické útoky, čo v prípade, ak by tento sektor výraznejšie narástol, môže mať vplyv na finančnú stabilitu.
Ak zvažujete využitie DeFi služieb, odporúčame dôkladne sa oboznámiť s ich fungovaním a poradiť sa s odborníkom.
Dokumenty medzinárodných štandardizačných inštitúcií
Európske orgány dohľadu
Medzinárodné organizácie v oblasti regulácie finančného trhu
Dátum poslednej aktualizácie 5. dec 2024