en en

Chýbajúce čipy podrážajú priemyslu nohy

Spoluautor: Rastislav Čársky – ekonomický analytik NBS

Výkonnosť priemyslu nielen v eurozóne zaostáva za tým, čo sa od neho očakávalo. pozitívnymi očakávaniami. V mnohých odvetviach sú príčinou chýbajúce výrobné vstupy . Zlá situácia je najmä s dodávkami čipov. Napriek silnému dopytu produkcia zaostáva. Problém je mimoriadne vypuklý v automobilovom priemysle, kde produkcia klesá „voľným pádom“.

Optimizmus výrobcov v priemysle sa nachádza na historických maximách.

Predstihové indikátory priemyselnej výroby v eurozóne naznačujú silnú výkonnosť, skutočné údaje o produkcii však zaostávajú (Graf 1). Priemyselná produkcia napriek silnému dopytu nedosiahla úroveň spred krízy a v roku 2021 jej úroveň viac-menej stagnuje. Postrachom mnohých výrobcov sa stal výrazný nedostatok čipov. Bez týchto drobných komponentov nedokážu vyrábať svoje výrobky či uspokojovať objednávky. V eurozóne je výrazne zasiahnutý automobilový priemysel.

Graf 1: PMI priemyselná výroba a dôvera v priemysle (štandardizované) a medzimesačná zmena priemyselnej výroby v eurozóne (v percentách)

Zdroj: Macrobond, Markit, prieskumy EK.

Kde sa stratili čipy?

Na začiatku pandémie sa produkcia čipov znížila, keď zatváranie ekonomík zasiahlo aj výrobcov týchto komponentov. Spolu s nárastom práce a štúdia z domu vzrástol dopyt po elektronike, ako sú notebooky, telefóny či tablety, ale aj herné konzoly. Všetky tieto produkty sú závislé na čipoch. Okrajový, ale nie zanedbateľný vplyv má tiež rastúca hodnota kryptoaktív. To motivuje k ich ťažbe, na ktorú je potrebné investovať do najvýkonnejších počítačov a procesorov- rovnako závislých na čipoch.

Pandémiou znížená ponuka a zvýšený dopyt však neboli jedinými dôvodmi a úlohu tu zohrala aj obchodná vojna medzi USA a Čínou, keď Spojené štáty uvalili reštrikcie na významného čínskeho výrobcu čipov[1]. Viaceré spoločnosti sa preto museli obrátiť inde, na taiwanských, či kórejských producentov. V roku 2021 sa k tomu pridalo aj mimoriadne sucho na Taiwane, kde sídli jeden z najväčších producentov čipov [2]. Nedostatok vody priniesol obmedzenia jej spotreby, pričom výroba čipov je na vodu veľmi náročná. Všetky tieto faktory spoločne spôsobili množstvu podnikov aktuálne komplikácie s dodávaním svojich výrobkov na trh.

Nedostatok čipov výrazne zasiahol aj automobilový priemysel.

Produkcia áut sa v eurozóne v prvom polroku 2021 znížila o viac ako 30%, keďže museli mnohí výrobcovia dočasne prerušiť výrobu (Graf 2). Jednou z príčin je aj skutočnosť, že pre výrobcov čipov sú atraktívnejšie dodávky pre mobilné telefóny, či notebooky. Ich vyrobené objemy totiž neporovnateľne prevyšujú výrobu áut. Výrobcovia čipov preto uprednostnili týchto odberateľov a výroba áut sa celosvetovo prepadla. Tento problém neobišiel ani Slovensko, kde sa zatiaľ prejavil vo výrazných výkyvoch produkcie.

Graf 2: Výroba motorových vozidiel (zmena v porovnaní s decembrom 2020, v percentách)

Zdroj: Macrobond, makroekonomická databáza NBS.
Poznámka: v prípade Slovenska sú údaje za produkciu dopravných prostriedkov.

Mnohé priemyselné odvetvia v dôsledku nedostatočných dodávok čipov začali s produkciou značne meškať, dodacie doby sa predlžovali a mnohí výrobcovia museli siahnuť až na dno svojich zásob hotových výrobkov (Graf 3).

Graf 3: Hodnotenie zásob hotových výrobkov v priemysle (štandardizované saldo, resp. index) v eurozóne a USA

Zdroj: Macrobond.

Budúca produkcia bude zameraná aj na obnovu zásob.

Nedostatok čipov tento rok ešte pravdepodobne nezmizne. Ich výroba je kapitálovo veľmi náročná, čo limituje rýchle zvýšenie ponuky. Realistickou vyhliadkou je, že by sa situácia mohla vrátiť do normálu v druhej polovici budúceho roka. Po zlepšení situácie dodávok čipov by produkcia automobiliek, ako aj ďalších výrobných odvetví, mala podporiť ekonomickú výkonnosť eurozóny. Rast výroby nebude zameraný len na uspokojovanie meškajúcich, či nových objednávok, ale aj na obnovu skladových zásob.


[1] Semiconductor Manufacturing International Corporation

[2]Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.



« Späť na zoznam blogov

Chcete vedieť o ďalšom blogu?

Mailing list: v prípade záujmu o zasielanie notifikácií o ďalších blogoch sa prihláste do mailing listu NBS.