en en

Výsledky verejnej anonymnej súťaže na výtvarný návrh striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 20 eur s tematikou Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy

I. cena a realizácia
Karol Ličko

Sadrový averz víťazného návrhu
Sadrový reverz víťazného návrhu

II. cena
Mgr. art. Roman Lugár

Sadrový averz II. ceny
Sadrový reverz II. ceny

III. cena
Mária Poldaufová

Sadrový averz III. ceny
Sadrový reverz III. ceny

Národná banka Slovenska vyhlásila v júni 2024 verejnú anonymnú súťaž na výtvarný návrh striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 20 eur s tematikou Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy.

Do súťaže bolo predložených šesť výtvarných návrhov od piatich autorov. Komisia na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných euromincí a zberateľských euromincí ich hodnotila v októbri 2024. Jej odborným poradcom v procese hodnotenia bol Ing. Gabriel Izsák  zo Správy chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy.

Komisia odporučila prvú cenu a realizáciu výtvarnému návrhu autora Karola Lička. Kompozičné riešenie averzu je dané horizontálnym rozdelením mincového poľa na dve nerovnaké časti. V hornej časti je scéna z dunajského lužného lesa, ktorej v popredí dominuje bobor. V dolnej ploche sa o priestor delia písmová časť a dvaja typickí zástupcovia ríše dunajských rýb – kapor a jeseter. Reverz zobrazuje v kruhovej kompozícii troch predstaviteľov vodného vtáctva. Hladina je diskrétne naznačená jemnými rovnobežnými prerušovanými pásmi. V pravej časti je aj náznak vyčnievajúcich vodných rastlín. Celkovú kompozíciu výrazne rámuje písmo.

Druhú cenu získal Mgr. art. Roman Lugár. Na averze je autenticky vystihnutý spôsob lovu rybárika (tento vták loví tak, že sa vrhne do vody, chytí rybu a potom sa znova vynorí). Celý prírodný úkaz je veľmi pôsobivo vizualizovaný drobnými plastickými bodkami, ktoré znázorňujú (v reliéfnom prepise) zvírené kvapôčky vody. Väčšiu časť plochy reverzu zaberá vodná hladina  a na nej charakteristickí zástupcovia vodného vtáctva CHKO Dunajské luhy. V pozadí je aj náznak jemnej vegetácie.

Tretiu cenu udelila komisia autorke Márii Poldaufovej. Na averze je ťažiskový výjav lokalizovaný do plochy, ktorá preniká do mincového poľa jemne zalomeným oblúkom. V takto vymedzenom priestore je v drobnokresbe umiestnený náčrt lužného lesa a v popredí v plytkej vodnej hladine brodiace sa vodné vtáctvo. Dolný okraj mince v miskovitom tvare vypĺňa náznak vodného rastlinstva. Plocha mincového poľa reverzu je kompozične rozdelená na tri zakrivené pruhy. V dvoch najvyšších je písmová časť. Stredný je najintenzívnejšie reliéfne pojednaný súvislou zahustenou štruktúrou zátišia Dunajských luhov. V dolnej tretine mincovej plochy sa vynára z vodnej hladiny bobor, ktorý si prednými končatinami pridŕža úlovok – malú rybku. Rozvírená hladina je znázornená kruhmi vpredu aj vzadu za zvieraťom. Na návrhu sa uplatňuje výrazné kompozičné východisko, ktoré prepája riešenie averzu a reverzu do plynulého významového celku.

 Ďalšiu cenu za kvalitne spracovaný návrh získal Mgr. art. Martin Sabol.

 Plánovaný termín emisie zberateľskej euromince je v septembri 2025.