en en

Ceny nehnuteľností

Rast cien nehnuteľností šliapol na brzdu

Čo je dôvodom spomalenia rastu cien?

  • Zoznam je dlhý. Medzi tie najzásadnejšie aktuálne patria: vysoké ceny energií, ktorých prudký rast a nestálosť súvisia predovšetkým s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajine. Ceny tovarov a služieb tlačí zároveň nahor aj pokračujúce oživenie svetovej ekonomiky po pandémii.
  • V lete došlo k citeľnému ochladeniu na realitnom trhu a rast cien sa výrazne spomalil.
  • Počas letných prázdnin a v septembri vzrástli ceny nehnuteľností na Slovensku o 1,6 percenta, ak to porovnávame s jarným obdobím. Vtedy medzikvartálny rast dosiahol výšku 6,4%.
  • Také pomalé tempo rastu (1,6%) je priemer, ktorý sme naposledy videli v období rokov 2013-2019.
  • Medziročne ostáva rast veľmi dynamický, takmer 22 percent.
  • Vývoj v jednotlivých regiónoch bol už tradične rozličný.
  • Banskobystrický a Trnavský kraj zažili po dlhšom čase mierny pokles cien nehnuteľností. Dôvodom môže byť stabilizácia a korekcia situácie, keď bol v spomínaných krajoch v nedávnej minulosti raketový nárast cien.
  • Aj na najsilnejšom realitnom trhu Slovenska, v Bratislave, vidíme ochladzovanie. Najdrahšie nehnuteľnosti boli v júli, odvtedy je nárast ich cien mesiac-čo-mesiac nižší a nižší. Ceny bytov a domov sú tu celoslovensky najvyššie a trh už príliš nedovoľuje, aby naďalej rástli do extrémnych výšok.
  • Výraznejší rast v pozorovanom období nad celoslovenským priemerom zaznamenali Prešovský (7,4%) a Trenčiansky kraj (5%).

V dôsledku sprísňovania menovej politiky Európskou centrálnou bankou rastú úrokové sadzby aj pri úveroch na bývanie. To zdražuje cenu hypoték a obmedzuje prístup k nim hneď z dvoch dôvodov. Prvým je už spomínaný rast úrokových sadzieb, ten bude v nasledujúcich mesiacoch ďalej pokračovať. Druhým je dočasné zníženie rozpočtov domácností a jednotlivcov v dôsledku vysokej inflácie.

Vývoj je možné viditeľne pozorovať na znižujúcom sa objeme poskytnutých hypoték. Zároveň vidíme akési vyrovnávanie vyjednávacích pozícií. Dá sa teda povedať, že predávajúci už nie je úplným pánom trhu, ale určitý priestor na cenové vyjednávanie majú už aj kupujúci. Nehnuteľnosti sa v predaji zároveň držia o čosi dlhšie. Preto hovoríme o korekcii cien nehnuteľností a dá očakávať, že táto korekcia bude pokračovať aj v nasledujúcich štvrťrokoch.

Aký scenár teda očakávame pre celé Slovensko?

Naším základným predpokladom je stagnácia rastu cien – niekde ceny nehnuteľností porastú viac, niekde menej. Meniť sa to bude od regiónu ale aj polohy v rámci mesta, obce či kraja. Drobné výkyvy v najbližších štvrťrokoch nastať môžu, no nemali by byť zásadného charakteru. Jedným z dôvodov je aj to, že evidujeme zvýšený nárast nových stavebných povolení a historicky najviac je rozostavaných bytov. To by malo zmierniť obrovský hlad Slovákov po nehnuteľnostiach a vracať do normálu pomer ponuky a dopytu.

Medziročná zmena cien nehnuteľností na bývanie (3Q 2023)

-10,07 %


Aktuálne dáta o cenách nehnuteľností


Dátum poslednej aktualizácie 7. nov 2023