en en

Čo je tokenizácia?

Tokenizácia je proces digitalizácie tradičných aktív do formy digitálnych tokenov na blockchaine. Každý token vyjadruje práva k určitému aktívu, či už ide o nehnuteľnosti, umenie, hnuteľné veci, alebo finančné nástroje. Tokeny môžu byť ľahko obchodovateľné, čím sa zlepšuje likvidita a prístup k trhom.

Ako funguje tokenizácia?

Tokenizácia umožňuje rozdelenie práv k veľkým a nedeliteľným aktívam na menšie časti, čo znižuje prah vstupu na trh pre investorov. Okrem toho prináša transparentnosť a efektivitu do obchodných procesov, pretože všetky transakcie sú zaznamenané na blockchaine.

Tokenizácia nehnuteľností umožňuje investorom kúpiť si časť práv k budove alebo pozemku prostredníctvom digitálnych tokenov. Napríklad, vlastník nehnuteľnosti môže vydávať tokeny reprezentujúce podiely na právach viažucich sa k budove, ktoré sa môžu obchodovať na digitálnej platforme. Umenie a zberateľské predmety môžu byť tokenizované, čo umožňuje zdieľané vlastníctvo a investície do diel, ktoré by inak boli nedostupné pre väčšinu spotrebiteľov.

Rovnako môžu byť tokenizované tiež finančné nástroje, čím sa zvyšuje ich likvidita a dostupnosť investovať aj s malými čiastkami. Tokeny môžu reprezentovať aj vlastníctvo fyzických komodít ako zlato, ropa alebo pšenica. Tieto tokeny umožňujú jednoduché obchodovanie a  úschovu, pričom fyzické komodity zostávajú bezpečne uložené.

Prečo sa používa tokenizácia?

Tokenizácia má široké spektrum využitia, pričom sa môže používať aj z nasledovných dôvodov:

  • Vlastníctvo a obchodovanie s aktívami

    Tokenizácia umožňuje digitalizáciu aktív, čo zjednodušuje ich vlastníctvo a obchodovanie. Ako bolo uvedené vyššie, tak napríklad nehnuteľnosti, umenie, a komodity môžu byť tokenizované, čo umožňuje ich ľahké rozdelenie na menšie časti a obchodovanie na digitálnych platformách.

  • Zvýšenie likvidity

    Aktíva, ktoré sú tradične menej likvidné (napríklad nehnuteľnosti alebo umenie), sa prostredníctvom tokenizácie stávajú likvidnejšími, pretože ich tokeny môžu byť jednoducho obchodované na sekundárnych trhoch.

  • Zlepšenie prístupu k investíciám

    Tokenizácia znižuje bariéry vstupu na investičné trhy tým, že umožňuje malým investorom kúpiť si časť aktíva, ktoré by inak bolo pre nich finančne nedostupné. To podporuje finančnú inklúziu a diverzifikáciu portfólia.

  • Zjednodušenie a zabezpečenie transakcií

    Vďaka blockchainovej technológii sú transakcie transparentné, bezpečné a jednoducho overiteľné. Tokenizácia znižuje riziko podvodov a zvyšuje tak dôveru medzi účastníkmi trhu.

Okrem toho sa tokenizácia môže používať aj pre lepšie zabezpečenie osobných dát a údajov, automatizáciu a vyššiu efektivitu finančných procesov vďaka smart kontraktom či zefektívnenie platobných systémov.

Nariadenie o pilotnom režime pre trhové infraštruktúry založené na DLT

Nariadenie o pilotnom režime pre trhové infraštruktúry založené na DLT zavádza regulačný rámec, ktorý umožňuje testovanie technológii distribuovanej databázy transakcií (Distributed Ledger Technology – DLT) v oblasti kapitálových trhov. Tento režim je navrhnutý tak, aby podporil inovácie a overil možnosti DLT pri obchodovaní s finančnými nástrojmi, ako sú akcie a dlhopisy a aj preto je často spájaný práve s témou tokenizácie.

Účelom nariadenia o pilotnom režime pre trhové infraštruktúry založené na DLT je umožnenie vykonávania obchodných a poobchodných činností s tokenizovanými finančnými nástrojmi prostredníctvom odchýlok v prípadoch, keď tomu existujúce právne predpisy bránia alebo to výrazne obmedzujú, čím sú predovšetkým sledované štyri všeobecné a navzájom súvisiace regulačné ciele.

Prvým cieľom je zaistenie právnej istoty. Druhým cieľom je podpora inovácií v podobe odstránenia prekážok uplatňovania nových technológií vo finančnom sektore. Tretím cieľom je zaistenie ochrany spotrebiteľov, resp. investorov a integrity trhu. Ustanovenia zamerané osobitne na zaistenie finančnej stability a ochranu spotrebiteľov, resp. investorov tak nepatria do okruhu ustanovení, z ktorých je možné vyňať trhové infraštruktúry založené na DLT. Posledným, štvrtým cieľom je zaistenie finančnej stability zavedením primeraných záruk, napríklad v podobe obmedzenia druhov finančných nástrojov, na ktoré sa bude pilotný režim vzťahovať.

Prečo je tokenizácia zaujímavá z pohľadu Národnej banky Slovenska?

Národná banka Slovenska sa zaujíma o tokenizáciu z viacerých dôvodov:

  • Finančná inklúzia

    Tokenizácia umožňuje širšiemu okruhu investorov prístup k tradične nedostupným aktívam, ako sú nehnuteľnosti alebo umelecké diela, tým, že ich rozdelí na menšie, dostupnejšie jednotky.

  • Podpora inovácie

    Tokenizácia prináša nové možnosti pre efektivitu a digitalizáciu finančných procesov, pričom znižuje transakčné náklady a umožňuje rýchlejšie, bezpečné a transparentné prevody rôznych typov aktív.

  • Regulácia

    Tokenizácia predstavuje nové výzvy pre reguláciu a dohľad nad finančnými trhmi. Digitalizácia aktív umožňuje jednoduchšie monitorovanie a overovanie transakcií, čo zlepšuje finančnú stabilitu a bezpečnosť, avšak zároveň vyžadujú adaptáciu existujúcich regulačných rámcov.

Ak zvažujete využitie služieb tokenizácie, odporúčame dôkladne sa oboznámiť s jej fungovaním a poradiť sa s odborníkom.

Dokumenty medzinárodných štandardizačných inštitúcií

Európske orgány dohľadu

Medzinárodné organizácie v oblasti regulácie finančného trhu


Dátum poslednej aktualizácie 2. dec 2024