en en

Upozornenie NBS na platformy Bitcoin Revolution, Bitcoin Evolution

08. 04. 2020 | Informácia pre verejnosť

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje verejnosť na platformy Bitcoin Revolution, Bitcoin Evolution alebo BitcoinPRO, ktoré ponúkajú investovanie do kryptoaktív. Tieto platformy sú propagované prostredníctvom rôznych internetových stránok, napríklad www.the-bitcoinrevolution.com[1]www.btcevolutionweb.com. Platformy sú na internete komunikované aj inými formami reklamy a reklamnými článkami: Reklama nabáda slovenských spotrebiteľov k investovaniu, sľubuje vysoké výnosy, pričom v reklame investovanie odporúčajú viaceré známe osobnosti. Národná banka Slovenska nevylučuje, že v danom prípade môže ísť o klamlivú reklamu. Internetové stránky, ktoré propagujú tieto platformy sa pritom vyvíjajú (vznikajú a zanikajú) veľmi dynamicky.

Národná banka Slovenska informuje, že na činnosť spojenú s platformou Bitcoin Revolution upozornil aj maltský orgán dohľadu (ďalej „MFSA“), ktorý nabáda spotrebiteľov, aby neinvestovali prostredníctvom platformy Bitcoin Revolution, keďže v danom prípade môže ísť o kryptomenový podvod typu „rýchlo zbohatni“.

Upozornenie je možné nájsť na internetovej stránke https://www.mfsa.mt/news-item/mfsa-warning-bitcoin-revolution-2/.

Národná banka Slovenska týmto upozorňuje spotrebiteľov, že investovanie do kryptoaktív nepodlieha jej dohľadu a dôrazne vyzýva spotrebiteľov k zvýšenej obozretnosti.

V minulosti už NBS vydala upozornenie, ktoré sa týka kryptoaktív, kde uvádza, že účasť v takejto schéme je na vlastné riziko a peniaze investorov nie sú ničím chránené. Upozornenie je možné nájsť na internetovej stránke https://nbs.sk/informacie-pre-media/tlacove-spravy/detail-spravy/_upozornenie-nbs-bitcoin.

NBS dlhodobo upozorňuje klientov na finančnom trhu, aby si v prípade záujmu vstúpiť do zmluvného vzťahu dôkladne zvážili, s ktorým subjektom do zmluvného vzťahu vstúpia a oprávnenie jednotlivých subjektov si preverovali na webovej stránke NBS.

NBS taktiež odporúča spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky riziká, ktoré súvisia s investovaním, vrátane investovania do kryptoaktív. Dôvodom je množstvo podvodných e-mailov, resp. scamov, ale tiež je potrebné vziať do úvahy vlastné finančné možnosti spotrebiteľa, jeho investičné preferencie a schopnosť znášať prípadné straty. Upozornenie NBS na podvodné konanie resp. scam nájdete na internetovej stránke https://nbs.sk/upozornenie-nbs-co-je-to-scam-nenechajte-sa-podviest/.[1] Odkaz je v súčasnosti už neaktívny