-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
-
Dohľad nad finančným trhom
- Oblasti dohľadu Fintech Ochrana finančného spotrebiteľa Legislatíva Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Dokumenty na stiahnutie
- Iné zoznamy Oznámenia a upozornenia Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Publikácie, údaje, prezentácie Poplatky a príspevky
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Analytické štúdie (Policy Briefs) Blogy NBS Čo hovoria dáta Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Klimatická správa o nemenovopolitickom portfóliu NBS Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Správa o vývoji trhu s krytými dlhopismi Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Vyhlásenie o investičnej politike Národnej banky Slovenska Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kariéra
- Kontakty
Súťaž "Menové reformy na Slovensku za posledných sto rokov"
Súťaž pod názvom: Menové reformy na Slovensku za posledných sto rokov priblíži študentom stredných škôl menový vývoj na Slovensku za posledných 100 rokov, počas ktorých sa uskutočnilo viacero závažných menových opatrení:
- menová odluka a zavedenie československej koruny (Kč) v roku 1919,
- menová odluka v roku 1939 so zavedením slovenskej korunovej meny (Ks),
- menová reforma 1945 s obnovením československej meny (Kčs),
- peňažná reforma 1953,
- menová odluka v roku 1993 s vytvorením slovenskej korunovej meny (Sk),
- zavedenie eura v roku 2009.
Tieto menové opatrenia výrazne ovplyvnili život slovenskej spoločnosti, pričom významnú úlohu v tomto turbulentnom a v dejinách Európy ojedinelom menovom vývoji zohrala Národná banka Slovenska a jej právni predchodcovia. Cieľom súťaže je priblížiť študentom stredných škôl význam úlohy centrálnej banky pri správe stabilnej meny z historickej perspektívy, jej väzbu na hospodárstvo ako celok, ako aj prehĺbiť ich všeobecné poznatky o svete financií.
Súťaž pozostáva zo zadania, účasti na tematickej prednáške a prezentácie.
Registrácia do súťaže
Kto sa môže do súťaže zapojiť
-
Súťaže sa môžu zúčastniť tímy študentov stredných škôl predmaturitného ročníka.
Vstup do súťaže je podmienený absolvovaním tematickej prednášky Menové reformy na Slovensku za posledných sto rokov v jednom z vybraných termínov a to buď prezenčne alebo online. V tíme môže byť najviac päť študentov a jeden učiteľ. Všetci členovia tímu musia byť z rovnakej školy. Z tej istej školy sa však do súťaže môže prihlásiť viacero tímov.
Čo môžete vyhrať
-
Všetci účastníci finále získajú diplomy a vecné ceny od Národnej banky Slovenska.
Každý tím sprevádza jeden učiteľ. Odborná porota vyberie jeden víťazný tím.
Harmonogram súťaže
Súťaž prebieha od 1. februára do 17. júna 2025
-
Prvé kolo: 18. februára – 13. marca 2025
- Registrácia tímov a účasť na tematickej prednáške „Menové reformy na Slovensku za posledných sto rokov“ a to buď prezenčne v Kongresovej sále NBS v Bratislave alebo online.
Po prezenčnej prednáške v Kongresovej sále NBS je možnosť pozrieť si výstavu archívnych dokumentov z Archívu NBS k uvedeným menovým reformám pred Kongresovou sálou NBS, absolvovať krátku exkurziu do archívu NBS v podzemí budovy a pokochať sa panorámou Bratislavy z 31. poschodia.
- Registrácia je možná len do termínu stanoveného pre jednotlivé prednášky. V prípade naplnenia kapacity bude možná len online registrácia.
- Termíny prednášok (registračný formulár):
18. februára 2025, 13:00 – 14:30, Kongresová sála NBS, Imricha Karvaša 1, Bratislava
20. februára 2025, 9:00 – 10:30, online
25. februára 2025, 9:00– 10:30, NBS, Kongresová sála NBS, Imricha Karvaša 1, Bratislava
27. februára 2025, 13:00 – 14:30, online
4. marca 2025, 13:00 – 14:30, Kongresová sála NBS, Imricha Karvaša 1, Bratislava
6. marca 2025, 9:00 – 10:30, online
11. marca 2025, 9:00 – 10:30, Kongresová sála NBS, Imricha Karvaša 1, Bratislava
13. marca 2025, 13:00 – 14:30, Kongresová sála NBS, Imricha Karvaša 1, Bratislava
- Registrácia tímov a účasť na tematickej prednáške „Menové reformy na Slovensku za posledných sto rokov“ a to buď prezenčne v Kongresovej sále NBS v Bratislave alebo online.
-
Druhé kolo: 15. marca – 30. apríla 2025
- Vypracovanie a odovzdanie projektového zadania
Po absolvovaní tematickej prednášky sa môžete pustiť do práce a vypracovať zadanie, pričom tímy si sami vyberú formát, akým ho spracujú. Svoje argumenty môžete vyjadriť rôznymi spôsobmi: napísať esej (maximálne 10 strán), pripraviť prezentáciu (maximálne 20 slajdov), natočiť krátke video, animovaný film (maximálne 7 minút). Vo výbere spôsobu prezentácie máte voľnú ruku. Je možné využiť spomienky rodičov, starých rodičov (oral history), akým spôsobom sa uvedené opatrenia dotkli ich osobne. Pri tvorbe príspevkov do súťaže môžete využívať rôzne nástroje, vrátane umelej inteligencie (AI).
- Pravidlá pri použití AI
Uvedenie použitia AI, citovanie zdrojov, originalita myšlienky: základná myšlienka príspevku musí byť vaša vlastná. Cieľom súťaže je podporiť vašu kreativitu a schopnosť samostatne spracovať tému a pracovať ako jeden tím.
Dodržaním týchto pravidiel zabezpečíte férovosť súťaže a rešpektovanie duševného vlastníctva. Tešíme sa na vaše originálne nápady a kvalitné príspevky!
- Vypracovanie a odovzdanie projektového zadania
-
Tretie kolo: 17. júna 2025
- Prezentácia piatich finalistov v sídle NBS
Päť tímov s najlepšie vypracovaným zadaním následne postupuje do záverečného kola, v ktorom majú pred porotou zloženou z odborníkov z Národnej banky Slovenska predniesť prezentáciu. Po prezentácii nasleduje pohovor. Porotu bude zaujímať nielen samotný výsledok, ale aj to, ako ste sa k nemu dopracovali, ako ste uvažovali, čo vás najviac zaujalo, či s akými problémami ste sa pasovali počas príprav. Rovnako musíte prezradiť aj to, aké úlohy mali jednotliví členovia vášho tímu v celom procese tvorby. Obhajoba, čiže samotná prezentácia, trvá zhruba 10 minút.
- Prezentácia piatich finalistov v sídle NBS
Pri príprave zadania a prezentácie môžete o pomoc požiadať svojho učiteľa.
Pri tvorbe uvedených diel je možné využiť dostupnú odbornú a populárno náučnú literatúru, ako aj využiť služby Centrálnej knižnice NBS. Využiť je možné aj archívne dokumenty z Archívu Národnej banky Slovenska, ktoré je možné objednať si prostredníctvom Bádateľského portálu alebo navštíviť študovňu archívu.
Organizátori súťaže Vám v priebehu súťaže radi odpovedia na všetky otázky.