-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
-
Dohľad nad finančným trhom
- Oblasti dohľadu Fintech Ochrana finančného spotrebiteľa Legislatíva Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Dokumenty na stiahnutie
- Iné zoznamy Oznámenia a upozornenia Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Publikácie, údaje, prezentácie Poplatky a príspevky
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Analytické štúdie (Policy Briefs) Blogy NBS Čo hovoria dáta Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Klimatická správa o nemenovopolitickom portfóliu NBS Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Správa o vývoji trhu s krytými dlhopismi Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Vyhlásenie o investičnej politike Národnej banky Slovenska Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kariéra
- Kontakty
Čo sú kryptoaktíva?
Kryptoaktíva sú digitálne aktíva založené na kryptografii (šifrovaní), ktoré sú decentralizované (t. j. nie sú vydávané alebo riadené jednou entitou) a väčšinou fungujú na tzv. blockchainovej technológii. Ide zároveň o súhrnné označenie pre elektronické „mince”, resp. „tokeny“. Ako známe príklady kryptoaktív možno uviesť Bitcoin, Ether, Litecoin a Ripple.
Kryptoaktíva sú charakterizované vysokou volatilitou, inovačným potenciálom a absenciou centralizovaného riadiaceho orgánu, čo z nich robí predmet záujmu regulačných orgánov, najmä v kontexte ochrany spotrebiteľov, prevencie prania špinavých peňazí a finančnej stability.
Regulácia kryptoaktív MiCA
MiCA je nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2023/1114 o trhoch s kryptoaktívami (MiCA), ktoré stanovuje právny rámec pre trh s kryptoaktívami v rámci trhu EÚ. Cieľom MiCA je zabezpečiť právnu istotu, podporiť inovácie, chrániť spotrebiteľov a investorov a zaistiť finančnú stabilitu tým, že reguluje vydávanie a obchodovanie kryptoaktív, ktoré nespadajú pod súčasné finančné regulácie.
Nariadenie zavádza takisto požiadavky na poskytovateľov služieb kryptoaktív, vrátane povinností týkajúcich sa transparentnosti, správy a dohľadu, a zavádza nové pravidlá pre stablecoiny. MiCA je súčasťou širšieho balíka legislatívnych opatrení EÚ zameraných na podporu digitálnych financií a jej prijatie je považované za kľúčový krok k harmonizácii prístupu kryptoaktív v rámci celej Európskej únie.
Viac o regulácií MiCA či o všetkých aktivitách NBS spojenými s kryptoaktívami nájdete na nasledujúcej stránke.
-
Typy kryptoaktív podľa MiCA
MiCA rozdeľuje kryptoaktíva do nasledovných kategórií:
- Tokeny elektronických peňazí (EMT) – sú druhom kryptoaktíva, ktorého účelom je zachovávať stabilnú hodnotu prostredníctvom naviazania na hodnotu jednej oficiálnej meny
- Tokeny naviazané na aktíva (ART) – sú druhom kryptoaktíva, ktorého účelom je zachovávať stabilnú hodnotu tým, že odkazuje na inú hodnotu alebo právo (alebo ich kombináciu). ART môže odkazovať na jednu alebo viacero mien, pričom nie sú tokenmi elektronických peňazí.
- Iné kryptoaktíva – sú všetky ostatné druhy kryptoaktív, ktoré nie sú ani EMT a ani ART.
Čo nespadá pod nariadenie MiCA?
Napriek tomu, že MiCA je komplexným nariadením celého trhu kryptoaktív v Európskej únií, obsahuje výnimky spod svojho rozsahu pôsobnosti.
-
Kryptoaktíva regulované existujúcimi pravidlami (MiFID II)
Kryptoaktíva spadajúce pod existujúce finančné regulácie EÚ, ako MiFID II, sú vyňaté z rozsahu pôsobnosti MiCA, pretože už podliehajú iným regulačným rámcom.
-
Jedinečné a nezastupiteľné kryptoaktíva
MiCA sa neuplatňuje na kryptoaktíva, ktoré sú jedinečné a nie sú zameniteľné s inými kryptoaktívami. V praxi bývajú takéto kryptoaktíva často označované ako NFT. Nie každé NFT je však vyňaté z pôsobnosti MiCA, ako napr. NFT, ktoré je deliteľné na viacero medzi sebou zastupiteľných častí.
-
Decentralizované financovanie (DeFi)
MiCA sa primárne vzťahuje na centralizovaných poskytovateľov služieb kryptoaktív. Decentralizované protokoly a platformy, ktoré fungujú bez centrálneho riadenia, nespadajú do pôsobnosti MiCA.
-
Mining a staking
Aktivity spojené s ťažbou (mining) kryptoaktív a uzamknutím (staking) nie sú priamo regulované MiCA. Tieto činnosti, ktoré zahŕňajú validáciu transakcií a zabezpečenie blockchainu, spadajú mimo rámec MiCA, hoci môžu byť predmetom regulácií v oblasti energetiky alebo iných národných právnych predpisov.
-
Požičiavanie kryptoaktív
MiCA neobsahuje explicitné ustanovenia o požičiavaní kryptoaktív, hoci tento typ činnosti môže byť regulovaný pod existujúcimi finančnými predpismi alebo môže byť predmetom budúcich regulačných iniciatív v závislosti od trhového vývoja.
Prečo sa kryptoaktíva používajú?
-
Lacné a efektívne prevody
Kryptoaktíva umožňujú rýchle a lacné cezhraničné prevody, ktoré môžu byť výhodné pre jednotlivcov a firmy, najmä pri transakciách mimo EÚ.
-
Doplnok investičného portfólia
Kryptoaktíva predstavujú novú triedu finančných aktív, ktorá môže slúžiť ako doplnok k tradičným investíciám. Umožňujú investorom diverzifikovať portfólio a potenciálne dosahovať vyššie výnosy, čím poskytujú nové možnosti v oblasti osobných aj korporátnych investícií. Ide však o mimoriadne volatilnú investíciu, NBS dlhodobo odporúča investovať do kryptoaktív len takú sumu, ktorú si spotrebiteľ môže dovoliť stratiť.
-
Regulovaný charakter krypto služieb
Na rozdiel od niektorých iných alternatívnych finančných produktov sú kryptoaktíva regulované. Od 30. decembra 2024 Národná banka Slovenska udeľuje povolenia na činnosti súvisiace s kryptoaktívami a dohliada na tento sektor v rámci nariadenia MiCA. Regulácia sa nezameriava na samotné kryptoaktíva, ale zabezpečuje transparentnosť pri ich vydávaní a nastavuje štandard poskytovania krypto služieb porovnateľný s inými subjekatmi kapitálového trhu.
-
Riziká a finančná stabilita
Kryptoaktíva so sebou prinášajú riziká, ako sú technické zlyhania, kybernetické hrozby a možné podvody, ktoré môžu v prípade výrazného nárastu sektora ovplyvniť finančnú stabilitu.
Ak zvažujete investovanie do kryptoaktív, odporúčame dôkladne zvážiť potenciálne riziká a poradiť sa s odborníkom.
Dokumenty medzinárodných štandardizačných inštitúcií
Európske orgány dohľadu
Medzinárodné organizácie v oblasti regulácie finančného trhu
Dátum poslednej aktualizácie 2. dec 2024