-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
-
Dohľad nad finančným trhom
- Oblasti dohľadu Fintech Ochrana finančného spotrebiteľa Legislatíva Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Dokumenty na stiahnutie
- Iné zoznamy Oznámenia a upozornenia Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Publikácie, údaje, prezentácie Poplatky a príspevky
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Analytické štúdie (Policy Briefs) Blogy NBS Čo hovoria dáta Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Klimatická správa o nemenovopolitickom portfóliu NBS Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Správa o vývoji trhu s krytými dlhopismi Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Vyhlásenie o investičnej politike Národnej banky Slovenska Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kariéra
- Kontakty
Devízová oblasť - často kladené otázky
- Podľa akého zákona sa udeľuje devízová licencia?
Devízovú licenciu udeľuje Národná banka Slovenska (ďalej len „NBS“) podľa zákona č. 202/1995 Z. z. devízový zákon a zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, v znení neskorších predpisov (ďalej len „devízový zákon“) na základe žiadosti.
- Aké typy devízových licencií môže udeliť NBS?
NBS môže rozhodnúť o udelení:
a) devízovej licencie na vykonávanie obchodov s devízovými hodnotami, ktorých predmetom je nákup peňažných prostriedkov v cudzej mene za eurá v hotovosti a
b) devízovej licencie na vykonávanie obchodov s devízovými hodnotami, ktorých predmetom je predaj peňažných prostriedkov v cudzej mene za eurá v hotovosti.
- Kto môže podať žiadosť o udelenie devízovej licencie na nákup cudzej meny za eurá v hotovosti?
Žiadosť o devízovú licenciu na nákup cudzej meny za eurá v hotovosti môže podať fyzická osoba alebo právnická osoba. Táto devízová licencia oprávňuje držiteľa devízovej licencie vykonávať hotovostné obchody s devízovými hodnotami – zmenárenskú činnosť v rozsahu nákup cudzej meny za eurá v hotovosti. Predpokladom udelenia devízovej licencie je splnenie podmienok podľa § 6 ods. 3 a 4 devízového zákona.
- Aké podmienky musí žiadateľ splniť, aby mu NBS udelila devízovú licenciu?
Žiadateľ o devízovú licenciu, ktorým je fyzická osoba, musí mať najmenej 18 rokov, byť plne spôsobilý na právne úkony, mať minimálne maturitu a predložiť výpis z registra trestov alebo údaje potrebné na vyžiadanie si výpisu z registra trestov NBS.
Ak je žiadateľom o devízovú licenciu právnická osoba, musí tieto podmienky spĺňať osoba, prostredníctvom ktorej sa bude vykonávať povolená zmenárenská činnosť. Okrem toho musí byť prílohou žiadosti aj výpis z registra trestov žiadateľa (právnickej osoby) a výpis z registra trestov štatutára alebo údaje potrebné na vyžiadanie si výpisu z registra trestov NBS.
Ak žiadateľ priloží k žiadosti výpisy z registra trestov fyzických osôb, nesmú byť staršie ako 3 mesiace.
- Kde sú uvedené podrobnosti k podaniu žiadosti o devízovú licenciu?
Podrobnosti k podaniu žiadosti o devízovú licenciu nájdete:
1. v Opatrení Národnej banky Slovenska č. 139/2013 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o náležitostiach žiadosti o devízovú licenciu a podrobnosti o požiadavkách na obchodovanie s devízovými hodnotami v znení opatrenia Národnej banky Slovenska č. 300/2023 Z. z. a
2. v Metodickom usmernení Útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS č. 7/2012 k podávaniu žiadostí o udelenie devízovej licencie na obchodovanie s devízovými hodnotami v rozsahu zmenárenskej činnosti, ktorej predmetom je nákup alebo predaj cudzej meny za eurá v hotovosti, a k plneniu povinností držiteľov devízových licencií pri vykonávaní zmenárenskej činnosti.
- Čo treba urobiť po doručení rozhodnutia o udelení devízovej licencie?
Zmenárenská činnosť je podnikaním, preto je držiteľ devízovej licencie povinný požiadať miestne príslušný okresný úrad, odbor živnostenského podnikania o vydanie živnostenského listu. Ak je držiteľom devízovej licencie právnická osoba, je potrebné po vydaní živnostenského listu zapísať zmenárenskú činnosť do obchodného registra. Uvedené úkony má držiteľ devízovej licencie urobiť bez zbytočného odkladu po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o udelení devízovej licencie.
- Bude živnostenskému úradu na vydanie živnostenského listu postačovať rozhodnutie o udelení devízovej licencie?
Živnostenskému úradu treba predložiť rozhodnutie o udelení devízovej licencie s vyznačenou právoplatnosťou. Podrobnosti ako požiadať o vyznačenie právoplatnosti nájdete v časti Oznamy.
- Aké podmienky musí splniť žiadateľ o devízovú licenciu na predaj cudzej meny za eurá v hotovosti?
Devízovú licenciu na predaj cudzej meny za eurá v hotovosti možno udeliť len žiadateľovi, ktorý je už držiteľom devízovej licencie na nákup cudzej meny za eurá v hotovosti a túto činnosť nepretržite vykonáva v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a devízovou licenciou najmenej 12 mesiacov.
Okrem uvedeného musí žiadateľ preukázať, že osoby, prostredníctvom ktorých sa bude vykonávať zmenárenská činnosť, absolvovali odborný kurz na rozpoznávanie platidiel podozrivých z falšovania alebo pozmeňovania organizovaný NBS alebo osobou určenou NBS a splniť podmienky uvedené v 4. otázke ( Aké podmienky musí žiadateľ splniť, aby mu NBS udelila devízovú licenciu? ).
- Ako žiadateľ preukáže, že vykonáva obchody s devízovými hodnotami, ktorých predmetom je nákup peňažných prostriedkov v cudzej mene za eurá v hotovosti v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a devízovou licenciou nepretržite najmenej 12 mesiacov?
Žiadateľ k žiadosti priloží čestné vyhlásenie o vykonávaní obchodov s devízovými hodnotami, ktorých predmetom je nákup peňažných prostriedkov v cudzej mene za eurá v hotovosti v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a devízovou licenciou nepretržite najmenej za 12 mesiacov.
Držiteľ devízovej licencie je povinný v súlade s § 13 ods. 5 písm. f) devízového zákona
a § 4 opatrenia NBS, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o náležitostiach žiadosti o devízovú licenciu a podrobnosti o požiadavkách na obchodovanie s devízovými hodnotami (ďalej len „opatrenie“) predkladať údaje o vykonaných obchodoch s devízovými hodnotami a údaje o ich vykonávaní za predchádzajúci kalendárny štvrťrok formou výkazu.
NBS pri posudzovaní splnenia podmienky vykonávania obchodov nepretržite najmenej 12 mesiacov pred podaním žiadosti preverí predložené čestné vyhlásenie vo väzbe na plnenie povinnosti predkladať výkazy v súlade s devízovým zákonom a opatrením.
- Ako držiteľ devízovej licencie splní povinnosť predkladať výkazy?
Držiteľ devízovej licencie predkladá údaje o vykonaných obchodoch s devízovými hodnotami a údaje o ich vykonávaní za predchádzajúci kalendárny štvrťrok prostredníctvom informačného systému Národnej banky Slovenska Štatistický zberový portál. Novým výkazom zm_01 – VÝKAZ O NÁKUPE A PREDAJI PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV V CUDZEJ MENE sa aktualizuje aj rozsah predkladaných údajov potrebných na výkon dohľadu nad držiteľmi devízovej licencie na zmenárenskú činnosť.
Pre registráciu do Štatistického zberového portálu NBS kliknite tu.
Príručky k registrácii do Štatistického zberového portálu a k odosielaniu hlásenia ZM(NBS)01-04:
Priloha 1-Registracia IS SZP
289.5 kBPriloha 2-Info IS SZP hlasenie ZM
1.14 MBDržiteľ devízovej licencie je povinný predložiť výkaz do 15. kalendárneho dňa nasledujúceho štvrťroka (to znamená, že výkaz za 1Q roka (január až marec) sa zasiela do 15. apríla, atď.).
- Ako je možné požiadať o udelenie devízovej licencie?
Žiadosť o udelenie devízovej licencie je možné podať:
– poštou na adresu: Národná banka Slovenska, Imricha Karvaša 1, 813 25 Bratislava
– osobne v podateľni NBS: v pondelok až štvrtok: od 8.00 hod. do 16.00 hod.; v piatok: od 8.00 hod. do 14.45 hod.
- Kde je možné nájsť formuláre žiadostí?
Formuláre žiadostí sú zverejnené na webovom sídle NBS v časti Vzory žiadostí a iných dokumentov.
Formuláre žiadostí rozlišujú právnu formu žiadateľa a typ devízovej licencie.
- Ako rozhodne NBS, ak žiadateľ nepreukáže splnenie zákonných podmienok pre udelenie devízovej licencie?
Ak žiadateľ nepreukáže splnenie zákonných podmienok pre udelenie devízovej licencie, NBS žiadosť zamietne. Zaplatený poplatok sa nevracia.
- Aká je výška poplatku za podanie žiadosti o udelenie devízovej licencie?
Výška poplatku je určená Opatrením Národnej banky Slovenska č. 5/2021 o poplatkoch za úkony Národnej banky Slovenska a je nasledovná:
- Kde je možné nájsť zoznam devízových miest?
Zoznam devízových miest je zverejnený na webovom sídle NBS.
- Je možné vykonávať zmenárenskú činnosť bezhotovostne?
Zmenárenskú činnosť podľa devízového zákona nie je možné vykonávať bezhotovostne. Zmenárenskou činnosťou podľa devízového zákona je vykonávanie obchodov s devízovými hodnotami, ktorých predmetom je nákup peňažných prostriedkov v cudzej mene za eurá v hotovosti alebo predaj peňažných prostriedkov v cudzej mene za eurá v hotovosti.