30. výročie prijatia Zákona o Národnej banke Slovenska
Typ podujatia
medzinárodná právnická vedecká konferencia
Kedy
24. novembra 2022
Kde
Národná banka Slovenska
Imricha Karvaša 1
813 25 Bratislava
alebo online cez platformu MS Teams
Program konferencie
Program
185.15 kBZborník
Zborník z konferencie
2.22 MBJazyk
slovenský, český
Kontakt
JUDr. Simona Heseková, PhD. simona.hesekova@flaw.uniba.sk
Mgr. Viliam Poništ, PhD. viliam.ponist@nbs.sk
konferencia@nbs.sk
Cena
Konferenčný poplatok sa nevyberá.
Prezentácie
Nižšie nájdete zoznam prezentácií na stiahnutie:
-
Zoznam prezentácií
Aktuálne výzvy právnej úpravy peer to peer lendingu (kolektívneho požičiavania) z pohľadu regulátora
Bankovní unie
Evropský bankovní balíček
Historický vývoj úloh a činností zverených Národnej banke Slovenska zákonom č. 566/1992 Zb.
Naplňování konvergence správní praxe v rámci čtvrté úrovně Lamfalussyho procesu na příkladu států V4 a Pobaltí
Nezávislost centrální banky jako podmínka její řádné činnosti
Platební styk a role centrální banky v něm
Porovnanie právneho postavenia centrálnych bánk v Taliansku, Rakúsku a na Slovensku
Povinnosť konzultovať návrhy právnych predpisov s ECB
Právní zakotvení české a slovenské centrální banky v době jejich vzniku
Pripravovaná regulácia v oblasti kryptoaktív v kontexte MiCA nariadenia (s dôrazom na reguláciu a právne postavenie stablecoins)
Trendy a výzvy v oblasti dohľadu nad finančným trhom (s dôrazom na finančné inovácie)
Vybrané hmotnoprávne a procesnoprávne otázky ukladania sankcií dohliadaným subjektom finančného trhu
Národná banka Slovenska a Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Katedra finančného práva vás pozývajú na medzinárodnú právnickú vedeckú konferenciu.
Medzinárodná právnická vedecká konferencia, ktorá sa koná pri príležitosti 30. výročia prijatia zákona č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov, je zameraná na právne aspekty fungovania a premeny centrálneho bankovníctva za ostatných 30 rokov – od čias československej meny, samostatnej slovenskej meny až k euru a úvahám o digitálnej mene.
Mnohé spoločenské zmeny, ktoré sa premietli aj do zmeny uvedeného zákona ako aj ďalších predpisov spätých s funkciou a úlohami Národnej banky Slovenska, ju tvarovali do podoby, ako ju poznáme dnes. Ambíciou konferencie je vytvoriť čo najširšiu platformu pre vedecké a praktické zdieľanie názorov na činnosť Národnej banky Slovenska z právneho hľadiska a na právne otázky udržiavania cenovej stability s ohľadom na menovo-právne aspekty, emisnú činnosť, fungovanie platobných systémov, zabezpečenie peňažného obehu, udržiavanie devízových rezerv a regulácie finančného trhu. V týchto súvislostiach je potom možné uvažovať aj o právnom postavení Národnej banky Slovenska vo vzťahu k ostatným centrálnym bankám a Európskej centrálnej banke a Európskemu systému centrálnych bánk.
Za zvlášť interesantnú oblasť vhodnú do diskusie a na spracovanie považujú organizátori tému postavenia centrálnej banky v oblasti práva finančného trhu a finančno-právne aspekty stability finančného systému a právo finančného trhu z pohľadu centrálnej banky vykonávajúcej v tejto oblasti dohľad, a to aj v optike právnej ochrany finančných spotrebiteľov a iných klientov na finančnom trhu a rešpektovania pravidiel hospodárskej súťaže.
To všetko je možné učiniť aj v komparácii podmienok v Slovenskej republike s inými štátmi, ako aj v komparácii z historicko-právneho hľadiska. Príspevky môžu byť čerpané z najširšieho okruhu právnych vied, pričom ich vyššie uvedený výpočet nie je konečný a privítame všetky príspevky, ktoré sú akokoľvek spojené s právno-teoretickými, či právno-praktickými aspektmi centrálneho bankovníctva a finančného trhu s ohľadom na činnosti a úlohy Národnej banky Slovenska.