-
Úlohy NBS
Prehľadávať témy
- Menová politika
-
Dohľad nad finančným trhom
- Oblasti dohľadu Fintech Ochrana finančného spotrebiteľa Legislatíva Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Dokumenty na stiahnutie
- Iné zoznamy Oznámenia a upozornenia Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Publikácie, údaje, prezentácie Poplatky a príspevky
- Finančná stabilita
- Bankovky a mince
- Platby
- Štatistika
- Výskum
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Analytické štúdie (Policy Briefs) Blogy NBS Čo hovoria dáta Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Klimatická správa o nemenovopolitickom portfóliu NBS Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Správa o vývoji trhu s krytými dlhopismi Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Vyhlásenie o investičnej politike Národnej banky Slovenska Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- O národnej banke
- Informácie pre médiá
- Časté otázky
-
Pre verejnosť
Prehľadávať témy
- O národnej banke
- Vzdelávanie
- Kurzy a úrokové sadzby
- Bankovky a mince
- Platby
- Finančná stabilita
-
Dohľad nad finančným trhom
- Upozornenia NBS Zoznam dohliadaných subjektov Registre dohľadu Poplatky a iné úhrady vyžadované bankou od klienta Ako postupovať keď ste nespokojní s konaním finančnej inštitúcie
- Finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo Výroky právoplatných rozhodnutí Výroky neprávoplatných vykonateľných rozhodnutí Legislatíva Vybrané údaje
- Štatistika
- Legislatíva
-
Publikácie
- Analytické komentáre Analýza návrhu rozpočtu verejnej správy Blogy NBS Ekonomický a menový vývoj Frankfurtské hárky Makroprudenciálny komentár Rýchle komentáre Správa o činnosti Inovačného hubu NBS
- Správa o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom Správa o finančnej stabilite Štatistický bulletin Štrukturálne výzvy Výročná správa Výskumné a príležitostné štúdie (WP/OP) Letáky a iné publikácie Prihlásenie na odber notifikácií
- Časté otázky
- Pre médiá
- Kariéra
- Kontakty
Dôležité informácie a upozornenia
-
Informácia o poistení zodpovednosti za škodu
Národná banka Slovenska (ďalej len „NBS“) upozorňuje finančných agentov a finančných poradcov , že v zmysle delegovaného nariadenia Komisie EÚ 2024/896 z 5. decembra 2023, ktorým sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/97, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy upravujúce základné sumy v eurách pre poistenie pre prípad zodpovednosti za škodu spôsobenú pri vykonávaní činnosti a pre peňažné prostriedky sprostredkovateľov poistenia, zaistenia a doplnkového poistenia sa s účinnosťou od 09.10.2024 zvyšujú minimálne limity poistného krytia pre poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone finančného sprostredkovania alebo finančného poradenstva v sektore poistenia alebo zaistenia a to nasledovne:
- 1 564 610,- € na každú poistnú udalosť,
- 2 315 610,- € úhrnom pre všetky poistné udalosti vzniknuté v jednom kalendárnom roku.
Zároveň NBS informuje, že limity pre poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone finančného sprostredkovania alebo finančného poradenstva v ostatných sektoroch sa nemenia (sektor poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov v zmysle delegovaného nariadenia Komisie EÚ 1125/2014 a § 30 zákona č. 186/2009 Z. z., sektor kapitálového trhu, sektor prijímania vkladov, sektor doplnkového dôchodkového sporenia, sektor starobného dôchodkového sporenia v zmysle § 30 zákona č. 186/2009 Z. z.).
Limity poistného krytia pre jednotlivé sektore nájdete na nasledovných linkoch:
Link na limit PaZ od 09.10.2024
Link na limit Uv (pre úvery na bývanie)
Link na limit Uv (okrem úverov na bývanie), KT, Vkl, DDS, SDSLink na metodické usmernenie k poisteniu zodpovednosti za škodu
-
Otázky a odpovede k výkazom o vykonávaní finančného sprostredkovania a finančného poradenstva
Národná banka Slovenska (ďalej len „NBS“) informuje, že na svojom webovom sídle zverejnila dokument „Otázky a odpovede k výkazom o vykonávaní finančného sprostredkovania a finančného poradenstva“.
Predmetom tohto dokumentu sú odpovede na časté otázky, s ktorými sa na NBS obrátili dohliadané subjekty v súvislosti s vykazovaním údajov vo výkazoch o vykonávaní finančného sprostredkovania alebo finančného poradenstva.
-
Informácia o zmene spôsobu predkladania výkazov a hlásení SFA a FP
Národná banka Slovenska (ďalej len „NBS“) oznamuje, že dňa 30.06.2023 nadobudlo účinnosť opatrenie NBS z 22.mája 2023 č. 3/2023, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie NBS z 11. decembra 2018 č. 16/2018 o predkladaní výkazov o vykonávaní finančného sprostredkovania a výkazov o vykonávaní finančného poradenstva (ďalej len „opatrenie“).
V súvislosti s uvedenou zmenou opatrenia NBS informuje, že od 01.07.2023 došlo k zmene spôsobu predkladania výkazov a hlásení samostatnými finančnými agentami a finančnými poradcami (ďalej len „dohliadané subjekty“) z informačného systému Regfap do informačného systému Štatistický zberový portál (ďalej len „IS ŠZP SK“).
Pre vykazovanie v IS ŠZP SK je potrebná registrácia (!!! prístupové údaje do informačného systému Regfap nie sú totožné s prihlasovacími údajmi do IS ŠZP SK!!!).
Dohliadané subjekty, ktoré ešte nie sú registrované v IS ŠZP SK, sa registrujú prostredníctvom nasledovného linku: https://nbs.sk/extranet-portal.
Postup ako sa zaregistrovať a iné užitočné informácie sú zverejnené na: https://nbs.sk/dohlad-nad-financnym-trhom/dohlad/financne-sprostredkovanie-a-financne-poradenstvo/informacie/registracia-statisticky-zberovy-portal-szp
-
Informácia k „Manuálu pre sektor KT“
NBS informuje SFA, že na svojom webovom sídle https://nbs.sk/dohlad-nad-financnym-trhom/dohlad/financne-sprostredkovanie-a-financne-poradenstvo/nazory-a-stanoviska/ zverejnila dokument „Manuál pre vykonávanie finančného sprostredkovania v sektore kapitálového trhu“.
Predmetom tohto dokumentu je poskytnúť dohliadaným subjektom, ktoré vykonávajú finančné sprostredkovanie v sektore kapitálového trhu, príručku o hlavných uplatňovaných pravidlách v zmysle platnej legislatívy a prípadné doplňujúce informácie, a interpretáciu niektorých z týchto pravidiel zo strany NBS, ako orgánu dohľadu nad poskytovaním finančného sprostredkovania.
-
Upozornenie na plnenie povinnosti oznámiť NBS termín a program rokovania orgánov dohliadaných subjektov
Národná banka Slovenska (ďalej len „NBS“) upozorňuje samostatných finančných agentov (ďalej len „SFA“) a finančných poradcov (ďalej len „FP“), že v súlade s ustanovením § 2 ods. 7 zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sú povinní umožniť účasť osôb poverených výkonom dohľadu na rokovaní svojho valného zhromaždenia, dozornej rady, štatutárneho orgánu alebo iného svojho orgánu riadiaceho alebo kontrolujúceho činnosť dohliadaného subjektu. Oznámenie o termíne a program každého zasadnutia takéhoto orgánu je SFA a FP povinný najmenej tri pracovné dni vopred doručiť Národnej banke Slovenska.
Oznámenie je možné zaslať na adresu elektronickej pošty fap-dohlad@nbs.sk
Zároveň dáva NBS do pozornosti informácie uvedené na webovom sídle https://nbs.sk/dohlad-nad-financnym-trhom/dohlad/financne-sprostredkovanie-a-financne-poradenstvo/informacie/oznamovacie-a-informacne-povinnosti/, kde sú uvedené ďalšie oznamovacie a informačné povinnosti dohliadaných subjektov vykonávajúcich finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo.
-
Informácia k dôveryhodnosti finančných agentov a finančných poradcov
Národná banka Slovenska (ďalej len „NBS“) v záujme zabezpečenia jednotného postupu pri posudzovaní dôveryhodnosti fyzických osôb pôsobiacich podľa zákona č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v nadväznosti na vyhlásenie konkurzu na ich osobu vydala Stanovisko odboru dohľadu nad kapitálovým trhom NBS zo dňa 8.11.2021 k dôveryhodnosti finančných agentov a finančných poradcov fyzických osôb v konkurze.
Predmetné stanovisko je zverejnené na webovej stránke NBS v časti Dohľad nad finančným trhom – Legislatíva – Národná legislatíva – oblasť finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo – Stanovisko, link: http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Dohlad/ORM/RegulaciaTrhov/stanovisko_ODK_k_doveryhodnosti_FO_v_konkurze_08112021.pdf
-
Informácia ku generovanie informatívneho výpisu z registra finančných agentov a finančných poradcov
Národná banka Slovenska (ďalej len „NBS“) na svojom webovom sídle https://regfap.nbs.sk/search.php zaviedla možnosť generovať a vytlačiť informatívny „Výpis z REGFAP“.
V detaile subjektu (po vyhľadaní a otvorení) je možnosť generovať výpis:
- aktuálny (informácie aktívne) alebo
- úplný (všetky informácie o subjekte, aj po výmaze).
-
1. Čo je to okamžitá platba?
Okamžitá platba je úhrada dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku, ktorá zabezpečí okamžité vyrovnanie transakcie a pripísanie prostriedkov na účet príjemcu do 10 sekúnd. Použitie okamžitých platieb nie je obmedzené, môžu ich používať spotrebitelia, podnikatelia aj veľké firmy. Maximálna povolená suma transakcie je aktuálne 100.000 eur.
-
2. Prečo sa zaviedli okamžité platby?
Dnešný svet potrebuje, aby boli platby rýchlejšie, keďže sa všetko okolo nás digitalizuje. Zároveň bolo potrebné zjednotiť poskytovanie okamžitých platieb v mene euro naprieč rôznymi krajinami, aby sa predišlo poskytovaniu tohto typu platieb len na lokálnej úrovni. Klienti tak môžu realizovať platby v eurách v reálnom čase, aj cezhranične. Nie je rozdiel v rýchlosti platby v rámci Slovenska, alebo napríklad, zo Slovenska do Portugalska. Jedinou podmienkou je, aby boli obe banky súčasťou schémy okamžitých platieb.
-
3. Fungujú okamžité platby len online, teda prostredníctvom internetbankingu a mobilnej aplikácie alebo aj na pobočkách ?
Toto záleží od individuálneho rozhodnutia bánk. Platí však zásada, že ak banka poskytuje okamžité platby, musí umožniť klientovi ich iniciovať prostredníctvom rovnakých komunikačných kanálov ako mu to umožňuje pre iniciovanie štandardných SEPA úhrad.
-
4. Môžu SEPA okamžité platby používať aj štáty, ktorých menou nie je euro ( napr.: Spojené kráľovstvo, Švédsko či Poľsko)?
Hoci mnohé štáty zaviedli okamžité platby už dávnejšie (Maďarsko, Česko, Poľsko…), môžu sa uskutočniť len u nich doma a v domácej mene. SEPA okamžité platby, ktoré sú v súlade so schémou SEPA Instant Credit Transfer scheme, do ktorej sa zapojilo aj Slovensko, fungujú síce iba v mene euro, no cezhranične. V praxi to funguje tak, že ak britská či dánska banka je súčasťou SEPA Instant Credit Transfer schémy, tak táto banka je schopná prijať platby aj v mene euro a slovenský klient môže z účtu na Slovensku poslať okamžitú platbu na účet v tejto zahraničnej banke.
-
5. Koľko bánk už poskytuje okamžité platby?
Keďže ide o dobrovoľnú službu, počet bánk poskytujúcich okamžité platby rastie postupne. K 25. 11. 2024 ich je 2 627, čo predstavuje viac ako 70 % všetkých poskytovateľov platobných služieb z 32 európskych krajín. Na Slovensku k 9.12. 2024 poskytuje, ako aj prijíma okamžité platby Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka, VÚB Banka, J&T Banka, Fio banka, Prima banka a Privatbanka. Zároveň máme v SR tri banky, ktoré aktuálne prijímajú okamžité platby a to ČSOB, mBank a Unicredit bank, pobočka zahraničnej banky.
-
6. Chcem zaplatiť sumu z mojej banky do inej banky v inom štáte, napríklad vo Francúzsku. Ako sa dozviem, či sa platba uskutoční okamžite, alebo v doterajšom režime, teda až nasledujúci deň?
Forma, či sa platba uskutoční štandardným spôsobom, alebo okamžite bude na rozhodnutí klienta.
-
7. V akých menách je možné okamžité platby posielať ?
Okamžité platby je možné posielať len v mene euro.
-
8. Je výška okamžitej platby limitovaná ?
Maximálna výška okamžitej platby je dnes 100.000 €. Banky si však individuálne môžu určiť ako maximum nižšiu sumu, napríklad 5.000 €, ale vždy len na strane banky, ktorá peniaze posiela.
-
9. Môžem si vybrať, či platbu vykonám štandardne alebo okamžite ?
Spôsob výberu platby závisí od obchodnej politiky bánk.
-
10. Koľko stojí okamžitá platba ?
Výšku klientskeho poplatku za okamžitú platbu určuje banka, nemala by byť však vyššia ako si banka účtuje za štandardnú SEPA platbu.