en en

Ako sa nenechať nachytať na Giveaway podvod?

Vymyslený príbeh z reálneho života

Boris, mladý nadšený investičný nováčik, zbadal na svojom obľúbenom fóre oznam o „veľkom Giveawayi“ s kryptoaktívami. Ponuka znela lákavo: získať obrovskú sumu kryptoaktív iba za to, že pošle malý zlomok kryptoaktív na zverejnenú adresu. Podľahol pokušeniu a nasledoval pokyny, aby sa do tohto Giveawayu zapojil.

Po poslaní kryptoaktív na účel „overenia identity“ zistil, že to bola pasca. Všetky odoslané kryptoaktíva stratil.

Giveaway podvod v 5 krokoch

1.Podvodník sa zmocní účtu slávnej osoby alebo spoločnosti, ktorú chce predstavovať. Často ide o hacky účtov na sociálnych sieťach ako napríklad Twitter/X.

2.Prostredníctvom tohto účtu zverejní možnosť na rýchle a jednoduché zdvojnásobenie investície v kryptoaktívach, často so slovami ako „Giveaway.“

3.Podvodník následne zverejni adresu na zaslanie kryptoaktív. Rovnako často krát zverejni aj rôzne druhy kryptoaktív, ktoré môžu potenciálne obete posielať.

4.Na zvýšenie kredibility má podvodník často množstvo iných falošných účtov, ktoré pod daným príspevkom zdieľajú nepravdivé komentáre o tom, ako obdržali dvojnásobok čiastky, ktorú na danú adresu poslali.

5.Akonáhle sú akékoľvek krytoaktíva zaslané na adresu podvodníka, obete sa k daným prostriedkom pravdepodobne nikdy nedostanú.

Vysvetlenie Giveaway podvodu

Rovnako ako množstvo iných podvodov spojených s kryptoaktívami, tak aj takzvaný „Giveaway“ podvod je primárne založený na emočnom rozhodovaní obete, konkrétne na chamtivosti. Podvodník pri tomto type podvodu sľubuje, že akékoľvek kryptoaktíva, ktoré budú zaslané na jeho krypto peňaženku, zdvojnásobí a pošle obeti naspäť. Tieto podvody tak často obsahujú vety alebo frázy ako napríklad: „Pošli 1 ETH a dostaneš 2 ETH.“

Podvodník sa často pri tomto podvode vydáva za slávnu osobu, celebritu alebo predstaviteľa celosvetovo známej osobnosti. Rovnako sa snaží využiť sociálne siete takýchto osôb, pričom v minulosti sa niekoľkokrát stalo, že účty známych osobností boli hacknuté a následne zneužité na tento typ podvodu. Medzi celebrity postihnuté takýmto hackom patria napríklad Elon Musk, Joe Biden alebo Kanye West.

V momente, keď sa útočník zmocní účtu danej osoby, zverejní adresu na ktorú mu majú ľudia posielať svoje kryptoaktíva s prísľubom, že im bude ich investícia znásobená a poslaná naspäť. Ide však iba o klamlivé stanovisko, pretože nie je žiaden racionálny ani finančný dôvod na to, aby podvodník kryptoaktíva znásobil a poslal naspäť svojej obeti. Akonáhle tak obeť pošle kryptoaktíva na adresu podvodníka, takmer s istotou o ne navždy príde.

Rovnako sa takéto podvodné správy často objavujú nielen prostredníctvom hacknutých účtov celebrít či spoločností, ale takisto aj v komentároch príspevkov či videí, ktoré sa zaoberajú tematikou kryptoaktív. Či už je to na Twitteri, Youtube alebo Facebooku, tento typ komentáru vždy predstavuje podvod.

NBS radí

Aj tomuto typu podvodu sa dá pomerne jednoducho predísť. Akákoľvek ponuka, ktorá hovorí, že ihneď zdvojnásobí vklad je takmer s istotou podvod. Giveaway podvod okrem toho často vykazuje aj nasledovné varovné signály:

  • Vydávanie sa za známu osobu, celebritu či spoločnosť.
  • Prisľúb okamžitého znásobenia akéhokoľvek vkladu.
  • Silná marketingová kampaň na sociálnych sieťach ako Twitter/X, Facebook alebo Youtube.
  • Zverejnenie adresy alebo peňaženky na zaslanie kryptaktív priamo na sociálnej sieti.

Ak máte podozrenie na podvod, kontaktujte Políciu SR.


Dátum poslednej aktualizácie 7. máj 2024