en en

Aké znaky vykazujú podvodné platformy a pochybní poskytovatelia služieb kryptoaktív?

Vymyslený príbeh z reálneho života

Na malom internetovom fóre objavil Martin príspevok o „revolučnej investičnej platforme“ s neodolateľnými ponukami zaručených výnosov prostredníctvom kryptoaktív. Podľa tvrdení na fóre s ňou má mať skúsenosti aj niekoľko lokálnych celebrít a politikov.

Martin, túžiac po rýchlych ziskoch, sa nechal zlákať a rozhodol sa investovať svoje úspory prostredníctvom uvedenej platformy. Po pokuse o výber ziskov zistil, že platforma mu jeho  prostriedky nielenže nechce poslať, ale dokonca si od neho pýta neúmerne vysoký poplatok za výber. Ani po zaplatení tohto poplatku sa Martin ku svojim  prostriedkom nedostal a zamestnanci danej platformy s Martinom prestali komunikovať.

Podvodné platformy v 5 krokoch

1.Podvodná platforma zverejní prostredníctvom rôznych časopisov, webov či portálov informácie o tom, ako sa dá cez nich investovať a zarobiť na kryptoaktívach.

2.Pre získanie kredibility často používajú známe osobnosti, ktoré dosvedčujú vysoké zisky či garantované výnosy dosiahnuté prostredníctvom kryptoaktív.

3.Takéto články či blogy obsahujú linky, ktoré presmerujú potenciálne obete priamo na dané platformy, kde už sú ponúkané rôzne investičné služby, produkty či balíčky.

4.Podvodné platformy sa nielenže snažia získať od potenciálnych obetí financie, ale rovnako aj rôzne informácie ako email či telefón, prostredníctvom ktorých im následne predávajú ďalšie služby a produkty.

5. V prípade zaslania akýchkoľvek prostriedkov na kryptoadresy alebo bankové účty, je pravdepodobnosť ich vrátenia, či získania pomerne nízka.

Vysvetlenie podvodu

Poskytovanie rôznych investičných služieb či produktov, ktoré nie sú založené na ničom iba na sľuboch a vymyslených číslach nie je problémom iba kryptoaktív. Takéto podvody sa prostredníctvom podvodných platforiem dejú aj na iných trhoch, ako napríklad forex či akcie.

Aj v takých prípadoch sa často používali mená známych ľudí, ktorí údajne mali dané platformy využívať a rozprávkovo prostredníctvom nich zarobiť. V skutočnosti však spomínané osobnosti s danou platformou nemajú nič spoločné.

Napriek tomu sa podvodníkom v oblasti kryptoaktív darí stále lákať nových investorov na ich platformy, kde im predávajú investičné produkty spojené s kryptoaktívami. Tie však v drvivej väčšine prípadov nemajú so skutočnými kryptoaktívami nič spoločné. V daných prípadoch bývajú kryptoaktíva často spomínané iba  kvôli ich aktuálnej popularite či rastovému potenciálu, čo láka najmä neskúsených investorov túžiacich po rýchlych ziskoch.

Rovnako sú kryptoaktíva používané aj kvôli konečnosti ich transakcií a istej miere anonymity. To znamená, že v momente, keď sú kryptoaktíva odoslané, sa v prevažnej väčšine prípadov už daná transakcia nedá zvrátiť a väčšinou nie je jasné, komu patrí adresa na ktorú boli kryptoaktíva odoslané. A práve o to podvodníkom a ich podvodným platformám ide.

Navyše, podvodníci často svojim obetiam aj volajú či už s tým, aby im ponúkli nové investičné služby a produkty alebo s informáciou, že pokiaľ sa obeť snaží vybrať si svoj kapitál, tak musí zaplatiť poplatok. Podvodníci prichádzajú s rôznymi vymyslenými dôvodmi, prečo by obeť mala platiť dodatočný poplatok ako napr. poplatok za predčasný výber, zaplatenie daní či overenie, že sa nejedná pranie špinavých peňazí. 

Tieto poplatky však väčšinou bývajú vo vyšších sumách, čo by malo byť vždy varovanie. V momente, kedy človek do takejto platformy už nejaké financie vložil, či už prostredníctvom kryptoaktív alebo akokoľvek inak, je väčšinou neskoro a preto sa neodporúča posielať žiadne ďalšie financie . Akonáhle sú financie v rukách podvodníka, nielenže ich nepošle naspäť, ale bude sa snažiť vylákať od obete stále väčší a väčší kapitál.

NBS radí

Podvodníci si budú vždy hľadať cesty ako od svojich potenciálnych obetí dostať peniaze. Snaha o získanie kredibility prostredníctvom falošných tvrdení o priazni rôznych celebrít je iba jedným zo spôsobov, ako to robia. Pokiaľ sa človek chce vyhnúť rôznym podvodným platformám v kryptosvete, mal by si pred prvou investíciou odpovedať aj na nasledujúce otázky:

  • Je platforma ponúkajúca investičné produkty všeobecne známa a pôsobí už nejaký čas na trhu?
  • Sľubuje platforma príliš vysoké zisky či garantovaný výnos?
  • Sú na danú platformu zverejnené varovania od verejných orgánov?
  • Je platforma spájaná s celebritami či známymi osobnosťami, ktoré sa od týchto tvrdení dištancujú?
  • Aké sú referencie na túto platformu od iných zákazníkov?
  • V prípade žiadosti o výber, pýta od vás platforma vysoký poplatok za výber „investície“?

Ak máte podozrenie na podvod, kontaktujte Políciu SR.


Dátum poslednej aktualizácie 7. máj 2024